1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Времеплов-кога би постоела ваква машина каде би отишле ??

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Dog-lover, 21 февруари 2013.

  1. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Ама за почитта спрема султанката беше муабетот :D . Султанката била крајно почитувана.
    Инаку, јас би го избрала било кое време, освен денешницава. Да не се објаснувам зошто, едноставно мене ме привлекува минатото а не иднината
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Aaa сеа разбрав, ќе прескокнуваме чекори... :D нема постапно, пленица, миленица и така натаму -ица. Браво, браво... на наместено, кој е како тебе. Се шалам. :) За минатото, јас со моите ставови за некои права на жените, би можела само како турист да преживеам. :D

    Шала на страна, ниту јас не би сакала да гледам во иднината многу, многу. Ептен некогаш да ѕирнам во момент на слабост. :rofl: Инаку, сакам да ми е предизвик, да се борам за нејзино подобрување. :nod:
     
    Последна измена: 11 декември 2014
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Во 18 век, во Западна Европа - Италија, Франција... :angel:
    Заради модата, архитектурата, омилени ми се филмови и серии со таа тематика... го обожавам тоа време :inlove:
    А мoже и во Викторијанското време во Англија :)
     
    На tessie и Portishead им се допаѓа ова.
  4. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Ко имав 5 години, да му кажам на мајка ми неколку работи за нејзиниот и за мојот живот во иднината...
    Да ја натерам да размисли, да ја натерам да замини од овде... Да ја натерам да живее, и да ги дочека сите радости во мојот живот и во животот на брат ми заедно со нас!
     
    На sweety90 и tessie им се допаѓа ова.
  5. sparkless

    sparkless Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2014
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    48
    bi odbrala 2 destinacii
    1.NA 2-3 godisna vozras se do 13godini povtorno da go izminam toj period koga bev bezgirzna i koga najgolemata maka i nervoza mi bese da ne me otkrijat na zmurka ili da ne mi se padne ista tetovaza vo nekoja bezvezna guma detska za dzvakanje :D
    2. na bahamite bora bota whatever so se vika samo malku plaza sonce odmor i sloboden um :angel:
     
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Јас би одела назад во времето, точно кој период не знам, ама можеби околу 1960-1980, не многу назад ама сепак. :)
     
  7. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Многу години наназад, да исправам грешки,
    а можеби со тебе заедно :D
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Јас би се вратила мнооогу години назад, кога не постоеле луѓе, туку кога имало диносауруси и Земјата го немала денешниот изглед :lol: Или пак би отишла неколку века во иднината :D
     
  9. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Заради фустаните или за друштво да ми правиш :D?
     
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Би останала во ова време, не би дозволила да оди напред, Доволно е ова ниво на развој на општеството, на технологијата. Можда е интересно од она што го глеаме по филмови да живееш во 17-18 век, али сигурно не е така, па тогаш немале ни вц, ги немало ни приближно денешните услови за хигиена.
     
    На BoneMachine му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Убаво е кога го романтизираме минатото па сакаме да живееме пред неколку стотици или илјадници години, но факт е дека порано луѓето живееле многу потежок и победен живот од сега и дека имаме среќа што живееме во денешницава токму поради тие причини. Навидум за обични болки во денешницава не постоело лек во минатото итн. :)
    Инаку јас би сакал да да отидам во иднината да видам што ќе се случи со бомбите на Заев, дали ќе доведат до нуклеарна катастрофа, дали ќе го срушат режимот, што ќе биде со државава за 10 год. дали да барам друго чаре :) или пак како што тргна работава дали еден ден ќе го славиме Св. Никола Груевски(качен на коњ како се бори со ламјата со три глави Црвенкоски-Заев-Шеќеринска) како државен празник. :D
     
    На crimson и sweety90 им се допаѓа ова.
  12. sweety90

    sweety90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    224
    Пол:
    Женски
    Во Југославија, да го почувствувам „Одењето на Господ“ во таа земја... да видам зошто и ден денес жалат моите родители и сакаат да се врати старата и силна Југославија...
     
    На BoneMachine му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Wow, зборуваш за второто доаѓање на Исус во Југославија?
     
  14. sweety90

    sweety90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    224
    Пол:
    Женски
    Хаха, така кажуваат ... не сум видела :D
     
    На BoneMachine му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Јас во минатото не би одела, ни во времето на хуманизмот и ренесансата ниту во п.н.е. Би сакала да одам во иднината :)
     
  16. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Проклетство, го пропуштив, до следното доаѓање најверјатно ќе бидам мртов. Во тој случај ќе патувам со времепловот до третото доаѓање. Имам важни прашања!
     
  17. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Во 1998 само колку да купам нешто акции од Гугл.
    Би било убаво и враќање со цел да се убијат злосторници поради кои загинале милиони луѓе иако тоа би било ризично поради временските парадокси и влијаењето на иднината, што ако се врати човек во уште полоша сегашност?
     
  18. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Ако почнеш така да размислуваш нема крај, можеби тие парадокси ќе доведат ти да не постоиш во иднината(или било кој). Твоите родители никогаш да не се сретнеле итн.
     
  19. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Тоа е само една од можностите, повеќе мислев на враќање во нуклеарна зима или во некоја диктатура како во 1984. Секогаш постои можност за враќање и поправање на ситуацијата, освен ако не се расипе машината :)
     
    На BoneMachine му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Имам размислувано доста за тоа што би било ако би било, но толку е сложено што не можам да дојдам до никаков заклучок, затоа и сакам да читам научна фантастика има интересни идеи. Од друга страна пак, дали доколку Хитлер не би постоел дали би се спречила втората светска војна, дали тој е само продукт на своето време итн. Имам нешто читано/гледано дека антисемитизмот и национализмот постел во Германија долго време пред Хитлер(имам некои претпоставки, но не знам баш како се појавил), доста познати личности како на пр. Вагнер биле антисемитисти итн. Епа сега дали и без Хитлер би постоела војна или дали би била до тој степен масовна. Овие мисли онака ми дојдоа, но има доста за што да се размислува. :)
     
    На Night Rider му/ѝ се допаѓа ова.