1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Времетраење на лутеинската фаза

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од Tribbiani, 9 јануари 2011.

 1. Tribbiani

  Tribbiani Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  6
  Што подразбирате под лутеинската фаза и како на наједноставен начин ја одредувате?!
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.898
  Допаѓања:
  198.354
  Пол:
  Женски
  Лутеинската фаза следи после фоликуларната фаза, а во која прснатиот фоликул се претвора во жолто тело (corpus luteum) под влијание на LH (лутеинизирачки хормон). Ова тело го создава прогестеронот - важен хормон за забременувањето и одржувањето на бременоста, но создава и помали количини естроген. Овие два хормони ја стимулираат трансформацијата на ендометриумот и неговата подготовка за имплантација на оплодената јајце клетка. Притоа, има промена во цервикалната слуз (промени во белото прање - бело е, со нормалниот специфичен мирис, погусто е) - погуста, помалку ја има поради тоа што се затвора грлото на матката. Ако нема оплодување на јајце клетка и имплантација, следува лупење на ендометриумот и менструација.
  Наједноставно се одредува според белото прање во која фаза си, посебно ако имаш редовна менструација. Пред да прсне фоликулот, исцедокот е тегав, како белка од јајце, за веќе штом прсне, стане бел, густ и го има во помали количини - значи си во лутеинска фаза. А штом стане беложолтеникав, густ и пообилен, тогаш за ден-два ќе добиеш.
   
 3. Lavinija

  Lavinija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  33
  Дали некоја од вас имала проблем со покачен лутеинизирачки хормон? (LH)