Времетраење на лутеинската фаза

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од Tribbiani, 9 јануари 2011.

 1. Tribbiani

  Tribbiani Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  6
  Што подразбирате под лутеинската фаза и како на наједноставен начин ја одредувате?!
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.530
  Допаѓања:
  141.836
  Пол:
  Женски
  Лутеинската фаза следи после фоликуларната фаза, а во која прснатиот фоликул се претвора во жолто тело (corpus luteum) под влијание на LH (лутеинизирачки хормон). Ова тело го создава прогестеронот - важен хормон за забременувањето и одржувањето на бременоста, но создава и помали количини естроген. Овие два хормони ја стимулираат трансформацијата на ендометриумот и неговата подготовка за имплантација на оплодената јајце клетка. Притоа, има промена во цервикалната слуз (промени во белото прање - бело е, со нормалниот специфичен мирис, погусто е) - погуста, помалку ја има поради тоа што се затвора грлото на матката. Ако нема оплодување на јајце клетка и имплантација, следува лупење на ендометриумот и менструација.
  Наједноставно се одредува според белото прање во која фаза си, посебно ако имаш редовна менструација. Пред да прсне фоликулот, исцедокот е тегав, како белка од јајце, за веќе штом прсне, стане бел, густ и го има во помали количини - значи си во лутеинска фаза. А штом стане беложолтеникав, густ и пообилен, тогаш за ден-два ќе добиеш.
   
 3. Lavinija

  Lavinija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  33
  Дали некоја од вас имала проблем со покачен лутеинизирачки хормон? (LH)