1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Време за одење на повојница

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 22 март 2011.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.864
    Пол:
    Женски
    Би сакала да ги напишете вашите искуства околу доаѓање на гости за да го видат бебето.

    Од страната на свекор ми ( мм има многу роднини ) па пред некој ден и кажале на свекрва ми кога ке се породам цела група ке дошле дома. Како да им кажам дека одма првите денови не сакам никој да дојде , зашто бебето треба да се навикне прво со мене и мм па потоа други..а и бебе ко бебе ми е страв да не прифати нешто :( мм вика абе ке им кажеме фино да не доагаат , нека помине 1 месец па тогаш. а пак свекрва ми па како ке им кажеш може да се налутат итн.. :devil:
    па подобро да ми се налутат него да прифати нешто бебето. многу ме нервира вака кога прават некои па го лигават , а и да дојдат одма што ке видат - бебе ко бебе само ке спие , ке јаде и толку. Баш ме интересира како било кај вас/.. :)
     
    На Butterfly01D му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.387
    Пол:
    Женски
    На повојница се оди после 40 дена. Има многу адети кои треба да се почитуваат кога се оди да се види дете на пример не треба предходната вечер да се има сексуални односи, жена со ментруација не треба да оди итн. Секој свесен човек не треба да оди до тие 40 дена. Имам многу внуци од први братучеди за некои сум гледала да поминат 40 дена, но за внук ми што е до мене не, но една недела не се гледав со дечко ми за да отидам кај малото. Можеш и ти и маж ти, па и свекрва ти да си кажете деа не сакате луѓе до 40 дена.
     
    На glisa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Да, како што напиша марама, на повојница не се оди додека бебето не наполни 40 дена поточно додека на го однесеш во црква, единствено на внука ми не дочекав 40 дена и отидов веднаш да ја видам, секако не треба да биде мрак.Мислам дека можеш слободно да и објасниш на свекрвати кој се твоите желби повторно, иако првиот пат се налутила, сепак не се работи за нејзино дете, тоа е твои и ти како ќе си наредиш така ќе биде. Како што рече и самата на тоа бебенце му треба адаптирање со тебе, со мажот ти а најмногу со просторот. А добро тие роднини на сvekor ти, толку ли не размислуваат навистина не ми е јасно :?:
     
    На izaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    блиски луѓе од типот на брат,сестра,мајка и татко можат да го видат бебето дури ако сакаат кога ќе го донесат од болница и да му стават некоја пара како што е адет,ама само блиски ептен блиски,сите останати далечни и подалечни роднини треба да се стрпат и да почекаат да поминат 40 дена затоа што тогаш и бебето и мајката се леончиња така се вика мислам,и кога заоѓа сонцето не треба да излегуваат надвор ниту да има спружено нивни алишта на жица или пак некој да доаѓа кај нив навечер.секој кој има желба за предвремена посета нека си роди бебе па нека си го гледа 24/7 ;) никој нема да му брани.значи заклучок за одење на повојница исклучиво по навршување на 40-на дена.
     
    На seksidime му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Оние работи за алиштата, за сонцето, сите оние бабини деветини ми се преку глава.
    Ова да не се правело, она да не се правело. |( Бог да чува, па што смее да се прави ???

    А за посета на новороденче-НЕ. За подалечните роднини нема да дозволам да го видат најмалку додека наполни 1 месец. Сепак бебенце е бре, новороденче, кревко сеуште. Треба малце памет да имаат останатите,бебе е во прашање кое лесно може да закачи бактерија некоја.
    А за најблиските (моите и родителите на маж ми, золва ми, брат ми) секако дека ќе го видат, ако не дома, во болница сигурно.
    А останатите, пак ќе повторам, нека си го гледаат на слика до 40 дена.


    Инаку, на повојница се оди ИСКЛУЧИВО после 40 дена. Ама нашите јужни соседи можеби се поинакви, па којзнае како ќе те сфатат ако им забраниш :?: да го видат малото.
     
    На Jojoba и sesilija им се допаѓа ова.
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    И јас не сум за одење пред 40 дена, ее дечко ми има внук, нонстоп ме викаат да го видам, ама нема шанси, иако спаѓам во блиските :D
    И мене исто ми се многу глупави тие бабини деветини, ноќе или дење, особено моментот со менструацијата.
     
  7. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Ставрно ме иритираат муабети од ваков тип , дека ќе ми се тупосаат гости после пораѓај дома.Ама не ме чуди , има луѓе без осет. Во тие денови на мајката не и е до ништо додека да си дојде при себе, а не па гости да пречекува, кои очигледно сите ќе сакаат во раце да го држат да му се лигават и не знам што уште не. Јас да сум на твое место нема да ми биде незгодно да им речам да не доаѓаат до 40 дена, исто како што на нив не им е незгодно веднаш да се стрчаат да дојдат. Се знае кој иде да го види малото , само браќа и сестри и родителите.
     
  8. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Еве ви и една реална ситуација. После породувањето нели како и сите вие и јас ги слушав постариве што ќе ми кажат. Едно 15-20 дена издржав без луѓе ( без моите мили другарки) и пукнав. Им се јавв и ги викнав, аман ве молам дојдете, зашто ќе полудам. Така да, немојте пред време да носите заклучоци, пошто стварно не се доседува во изолација само со родителите и сопругот.
     
    На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Другарки и јас ќе си викнам, гости нека идат ако сакат (сепак не претерано) :D но :!: бебето да го видат и да го галат и бакнуваат-неееееееееееееееее.
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Апсолутно никаков контакт со бебето, од врата ќе го ѕирнат и толку, затвараш врата и во дневна на кафенце и муабет :lol:
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.864
    Пол:
    Женски


    И јас во вакви бабини деветини не верувам :D а јас ке им кажам па ако разберат во ред ако не нека се лутат ич не ми е гајле. Ке исклучам телефон му кажав на мм и не им отварам врата па што сакаат нека прават :devil:
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Доволно се сите свесни - роднини дека кај новороденче се оди после 40 дена, со исклучок на најблиските. А и да дојдат, го видат бебето 3-5 мин и се оди во друга соба ( ако се има услови според мене бебето треба да се изолира во посебна соба).
    А тие бабини деветини јас не ги практикував освен што пазев што јадам за да бебушот не го мачи стомачето.
     
  13. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    кај нас се иди после 40 дена а некој поблиски може да дојдат и после 2_3 недели ама се знае нема мн седење........
     
  14. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Koritsaki, мислам дека прочитав во некој пост дека си мажена во Грција или се лажам?
    Ако е точно, јас имам снаа гркинка по мајка. Кога се породи, им се јавиле и одма дојдоа сите роднини. Во првите 40 дена сите дојдоа и го видоа. Така да мислам дека кај нив тоа не важи.
    Инаку јас сум мн против, кај бебе дома пред да направи 40 дена, никако. За најблиски внучиња, да сум била, ме викнале. Секогаш чекам да поминат барем 2 месеци па после да одам на повојница. Бебе ко бебе, мало, спие цело време и јаде, што да видиш друго. Не е страшно и после 40 дена ако се оди на повојница нели? :)
     
  15. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Aбе тоа 40 дена го нема во други држави, сега не знам за овие поранешни југословенски држави, ама на други места да кажеш какви бабини деветини се смејат, кај нив обично одма одат да го видат детето.
    Се е тоа останато од времето во селата, болни никакви им иделе на гости, неизмиени, несредени, настинати па ајт со тек на време 300 глупости се смислени.
    Не излегувај после ручек, не давај пари, никако ако имаш менструација да го посетиш ќе се исфрлело, секс со дечкото претходно ЈОК. А божем детето од што е направено, од штрк донесено.
    Многу млади ги нервира и тоа како овие глупости, ама кога ќе имаш дете и ти го полнат бабите мозокот со се и сешто и си викаш за добро на детето се ќе слушаш и така 90% се придржуваат.

    Братучетка ми си шеташе со детето секој ден од прва недела до 40 дена. Го изнашета секаде, на гости го носеше, во гтц си шеташе со него во количка покриено, сите баби збеснаа леле сега ова она ќе му се деси. |( Живо здраво право најсреќно на свет си е сега :)

    Секоја жена си знае какво породување поминала, тоа е ново за неа, плус бебулето е најкревко тие денови. Ама ако таа е во супер состојба и не се замара со адетиве, нека си тера и нека си се шета и нека си вика гости. Секој си знае најдобро за себе и за детето.

    А на 40те дена се зима нели голема молитва во црква.
    За што е таа точно? Баш сега гледав на интернет 99% од мајките не знаат за што е.
    Детето со крштевката ја зима религијата не претходно. А на 40 дена е за мајката и таткото, некои велат за гревот да го исчистат, некои за здравје и среќа. И се плаќа, нормално како што кај нас се се плаќа |(
     
  16. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Кога јас се породив искрено освен моите и родителите на мојот сопруг не сакав да примам никој друг ,не заради адети туку затоа што се породив со царски и во првите 2-3 недели тешко се движев ,не можев да се исправам.Јас сум тип на човек кој кога е болен не сака да го гледаат други луѓе и затоа најотворено им кажав на сите останати роднини дека кога ќе се опоравам ќе се видиме.
     
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас искрено сум против ваквите работи останати од порано, и кај мене во мојот крај се се практикува:да не се оди кај бебето навечер, во вторник не се одело, ако имаш добиено исто така(кај кога сум била мала кај нас дошла некоја комшивка па јас цела сум се нафрлала, и уште многу други работи.
    ние со мажето се договоривме кога ке имаме бебенце нема да се замараме со овие работи, затоа што колку помалку знаеш толку подобро ;)
    а и јас сум за тоа да се излегува надвор со бебенцето за се навикнува на надворешниот воздух, а не 40дена од дома не извадено, и оп наеднаш после :lol:
     
  18. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Фала богу кај мене освен најблиските, никој друг не дојде на повојница пред 40 дена. Не верувам во бабини деветини туку едноставно бебето е мало, кревко и греота е да има контакт со безосетни гости, од таа гледна точка сум против одење на повојница пред 40 дена.
    Инаку за оние работи не се излегувало преку ноќ, не се оставале алишта навечер и сл. е тоа стварно нема врска. Значи ништо од тоа не сум практикувала па фала богу ништо не ни е на мене и на ќерка ми.
    А за добиено дека не се одело кај бебе, па ако докторката има добиено што нетреба да оди на работа :?:
     
  19. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    здраво.епа вака.јас се уште немам детенце,но и јас многу пати со маж ми со свекрвами сум праела муабет за тоа кога да се оди кај родилка...јас сум за после 6 недели...и кога јас ќе имам малецко не сакам да ми идат комшии,овие оние,се знај само најблиските.и маж ми многу пати има речено и се инаети со свекрвами дека кога ќе дојде некој со повојница нема да го врати ама нема да го види детето...и свекрвами туку се лути неможиш така незнам шо ова онааа...и тој и вели мое дете моја грижа тебе да не ти е гајле шо ќе прам и во право е....ние така сакаме и неможи никој да ни каже што да правиме со наше дете...еве јас кога ќе се роди некое дете кое не ми е ништо јас одам после 6 недели што е и правилно.секој има посебно мислење моето е оваа ;) ....поззз
     
  20. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Овие адетиве со алиштата на жица, зајдисонца прв пат ги читам, само знам дека на мајка ми кога сум била бебе и се тупнале околните оговарачки од маало и после цела сум се исипала по лиценцето и тоа со месеци додека не нашле некоја природна маст и спремил некој или поима немам, дали некоја имала добиено или па ме пипнале со прљави раце не знам. во секој случај јас лично не би отишла кај некој додека е толку мало бебето, а и кога би отишла би го погалила само за раче ништо повеќе. е сега што е право ако толку се чува бебето заштитено од се, при прва прилика одма ќе се разболи баш затоа што нема стекнат имунитет на ништо во изолација. али во секој случај барем месец дена никако пипкање и лигавење на бебушот