1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Време за одење на повојница

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 22 март 2011.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Дубаи си или сум грешка?
    Мислам дека во скопје сите се испозаразени :/ се чуваме ептен се надевам ќе успееме да се допазиме...
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.572
    Допаѓања:
    63.989
    Пол:
    Женски
    Да, да Дубаи сум. Наше е да се пазиме, понатаму како требало да биде ќе биде...
     
    На cresa-jagoda, mal.ecka и Milkiway им се допаѓа ова.
  3. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.088
    Допаѓања:
    2.007
    Пол:
    Женски
    Дома никој не примаме поради пандемијата ни кум го нема видено ни баба, дедо, тетка дури и од свекрвата се одалечивме зашто многу шета...Само онлајн се гледаме..Искрено е тешко дури малку чудно не гледаат пријателите 8) Ама тоа е гости може дури за прв роденден во Август (ако биде се во ред):x Такво е времето. Подароци праќам и ми враќаат не гледам кој што како а и не сум фан на подароци срам ми е :D
     
    На Milkiway и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Јас избегнувам пријатели да ми доаѓаат, ама луѓево се без осет. Неќна една пријателка сакала да дојдат, ама да ме ПРЕДУПРЕДЕЛА дека кашла и има проблеми со синусите, ѝ течел носот. Реков ај да причекаме малку со посетата. Вчера ми пиша дека ќе прави тест за корона, не затоа што имала, туку затоа што ја мачела хронична кашлица веќе некој период. Каде бре ќе ми доаѓаш и ќе ми држиш дете со хронична кашлица? Па не е само коронава проблем, сега почнуваат и настинки, грипови...
     
    На mira.mira, Snowflake92, dunika и 10 други им се допаѓа ова.
  5. Rainbowbaby

    Rainbowbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    Исто и јас избегнувам гости, ама првенствено поради колоната, па после и поради настинките.
    Туку и мене ми се јави другарка да дојдат на гости, а на работа имала позитивна колешка. Викам извини ама ја се плашам дома имам бебе 4 месеци, не е време за по гости. Не ми тврдеше дека она нема корона и ми се познати дека ја одбив. Пред 2 дена ми се јавија дека е позитивна. Прво мило ми е што ја одбив средбата, а второ после ова искуство немам доверба никој да ми дојде дома, луѓево свесно, па и со симптоми се шетаат и кријат.
     
    На dunika, mamaJana, Milkiway и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Јас се породив во Март, минатата година, и само мајка ми и брат ми дојдоа да ја видат Бебка. До 40 дена не сакав мафтање со гости, најглупо е да се одело до 40 дена, да не знајш ти да се гледаш дали бебето дали гостите. Ич не сакам мафтање со повојници.... овде кај едни роднини бевме дури летово, бебето се роди лани во Ноември, ама почнаа вируси, настинки, корона и јас не сакав да одам воопшто.
     
    На thelittle17, dunika, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Не постои човек што во овој период би го удостоила со пречек дома. Ама никако!
    Ние со никој не се гледаме, апсолутно со никој. Додека беше топло, само сп моите и толку. Сега веќе ниту со нив. Во двор, на 5 минути, блиц-средби.
    Моите година направија, речиси никој ги нема видено. Се родија предвреме и никој не доаѓаше. Таман пркнаа, фати корона.
    Ќе се социјализираме од пролет, здравје. Здрави и живи само.
    Инаку,безобразно ми е човек да воопшто помисли да оди во посета на бебче за време на пандемија...
     
    На mira.mira, thelittle17, Snowflake92 и 7 други им се допаѓа ова.
  8. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.127
    Пол:
    Женски
    Феминки, ве молам за совет. Што би можело да однесам на повојница кај другарка за бебето, не сум многу запознаена со овие работи.
     
  9. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Алишта и благо. Прашај што и треба.
    Ако земаш сама, земи едно две бројчиња поголеми. Пример ако е 3 месеци бебе, земи големина 6 9 или 9 12 ако е покрупно за пролет. Обично сите имаат алишта за период од месец два.
     
    На dromka, cresa-jagoda, Bicka77 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Исто и радосница е убав подарок ако нема веќе или од оние калапи од глина за да направи отпечатоци од рачиња/стапалца.
     
    На Guns N` Roses и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Јас па сакам да не ми носат алишта :tmi:
    Мене другарките ми даваа украс со неговото име, детска ламба, полици за на ѕид во вид на облачиња, играчки и сликовници. Алишта среќа не ми купуваше никој.
    Детско лонче, тенџерче за варење храна за кога ќе почне да јаде на околу 5-6 месеци, музичка играчка на креветче што се закачува, подлога за играње на земја.
     
    На Guns N` Roses, Chuchanov, Izzy_0504 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    :rofl: кога подобро ке размислам, добив алишта кои не ми беа убави, па ги подарив на други. :tmi:
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Преѓи бригу другоме :D:D:D
    @Guns N` Roses би те советувала да се држиш понастрана од козметики, колекции за хигиена на бебе, влажни марамици, такви ствари.
     
    На Guns N` Roses, MilaSs12 и Milkiway им се допаѓа ова.
  14. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Другарки и другари друго му купуваа, но затоа од роднини од свекор ми доби плишан скафандер во мај, бројче 0-3. Тамам за до август-септември :D
    Затоа со право не сакам облека да му подаруваат :!:
     
    На Осе, cresa-jagoda, Chuchanov и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.371
    Допаѓања:
    8.975
    Пол:
    Женски
    Na popust.bil izglea :D:D:D
     
    На Bicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Или тоа или преџи бригу другoмe како @MilaSs12 :D
     
    На kukla21, Bicka77 и Pacient srna им се допаѓа ова.
  17. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Синко за роденден доби работи за 3 4 години. (facepalm) Ни сметка, ни да кажат каде да ги сменам. Доби и два трицикли. :drunk:
    За повојница немав утки за големина, само за око неубави работи. Среќа имав каде да ги откачам. :wasntme:
    Добив и нешто дупло, па ни рекоа се сме купиле, не сме оставиле ништо да ни подарат. Си мислам да, ке чекам други да ми купат за да има синко. А не ни прашаа што ни треба, ако веќе толку сакале да помогнат.
    Мене ми е лесно оти имам каде да ги дадам. Да беа женски ке си стоеја така.
    Ама децата си ги носеа алиштенцата, јас аздисана сум изгледа.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    и не ви е срам така?? Мене кога нешто ми е грдо, ми е грдо и за мене и за поклон.
     
    На Irreplaceablee, SuperGirl24, BY<3 и 7 други им се допаѓа ова.
  19. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Можеби им било незгодно да не им ги облечат, па ги облекле во прилика кога си можела да ги видиш ти, чест да ти направат, не дека им се допаѓале :D
    Јас па немаше да ги дадам ако не ми се допаѓаат, секогаш за други сум купувала со мерак и нешто што ми се допаѓа. Најголем кејф ми било да шетам по продавници и да одбирам за деца и шубе ми е да однесам така, башка ќе се секирам случајно да не ги видат тие кои ми ги донесле работите. И да не се знаат, пак шубе ќе ми е.
     
    На dromka, Осе, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  20. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека такви поклони сум добила од нив, не, не ми е.
    :rofl: зар и ова го има? Никад не ми текнало да му облечам нешто за да видат другите дека го носи.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.