Врска без секс

Дискусија во 'Секс' започната од bubicko, 1 февруари 2011.

 1. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.121
  Допаѓања:
  3.569
  Искрено тука да не прочитав немаше да знам дека во 21 век сеуште има такви кои се во врска без секс,нормално збориме за возрасни личности.
   
  На Lolo5, buba4e89 и Outlook им се допаѓа ова.
 2. capricorn1501

  capricorn1501 Активен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2017
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  158
  Пол:
  Женски
  Порано мислев дека не е важен сексот, ама сега ми е многу убаво.Мислам дека врска без секс е ок за помала возраст
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.752
  Допаѓања:
  30.912
  Пол:
  Женски
  Таквите врски ми се чудни.
  Ај ако е на почетокот тогаш е во ред сеуште партнерите се запознаваат, но ако врската е веќе со години и немаат секс е тогаш е чудно. Или се изневеруваат или нешто не се во ред. :fubar:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  32.684
  Пол:
  Машки
  На темава се измешаа многу ствари – од злоупотреба и проституција, до религија и поезија. :D

  Мислам дека сите се слагаме дека све што се случува во една врска со взаемна согласност од двата партнери е скроз океј и дека секој треба да си најде некој кој ќе ги исполнува неговите желби и потреби и ќе си прави со него (или нема да прави :D) што му е мерак.

  Проблемот е кога некој се обидува да те убеди дека неговата врска е подобра од твојата од икс причини – ствари кои тој ги прави со партнерот, а ти не ги правиш – или обратно.

  „Подобра“ е многу субјективен поим и е тотално ирационално да се прават споредби меѓу различни парови, од проста причина што различни луѓе имаат различни желби и потреби.

  Да ми каже некоја религиозна личност дека врска со апстиненција е подобра од врска со секс е исто како некој фетишист да пробува да ме убеди дека врска без врзување, камшикување, свингување или златни тушеви – зависи од фетишот, де :D –уствари и не е баш некаква врска, т.е. е врска, ама од оние, полошите. Само неговото е the real deal.

  „Пробајте, лишувајте го партнерот од секс, за да видите дали ве сака или само ве искористува за онаа работа“ ми е најлошиот совет, евр.

  Ако некој одбива да остане во врска без секс тоа не е затоа што не го сакал партнерот доволно или затоа што претходно само го „искористувал“ – едноставно, тоа е затоа што очигледно желбите, потребите и очекувањата од една врска не им се совпаѓаат – а која е целта да бидеш во врска со некој со кого не сте компатибилни?

  Затоа е многу битно да пронајдете партнер со кого ќе бидете на слична бранова должина – без разлика дали е во прашање фанатична религиозност која налага апстиненција или екстремен сексуален фетишизам – само врските во кои партнерите се искрени за своите желби и потреби и се согласуваат околу истите се среќни и успешни врски.

  Со или без секс, сеедно. :)
   
  На Glossy-girl, PaLaVa, Priroden и 30 други им се допаѓа ова.
 5. ♣ Alba Viduam ♣

  ♣ Alba Viduam ♣ Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  2.146
  Пол:
  Женски
  Да влезе во библијата!
   
  На КикиМаус, realGirl, Lolo5 и 4 други им се допаѓа ова.
 6. ccca

  ccca Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.196
  тако звани добри другари
  ...знам неколку луѓе што сите што биле на кафе со нив барем еднаш искочени ги викаат бивши (тоа е слично на врска без секс...ако се пунољетни)
   
  На Lolo5 и BoneMachine им се допаѓа ова.
 7. doubleg

  doubleg Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  4.068
  И ова е утопија, кога би било вистина не би имало парови на земјава. Ама ај, да не се инаетам и јас :)
   
 8. Romancer

  Romancer Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2017
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Машки
  Врска без секс, да - ако сте 8мо одд. Ма да во оваа модерно време и на таа возраст е веќе реткост. :D
   
  На saren_petel, EdnaDevojka21 и Lolo5 им се допаѓа ова.
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  10.953
  Допаѓања:
  96.092
  Најбитно е либидото да им се погоди.
  Не е проблем колку пати во месецот еден пар има секс, туку, дали и на двајцата тоа им е доволно. Проблем настанува, кога едниот има појако, а другиот послабо либидо.
  Сега.. неколку месечни епизоди, не се крај на светот, ама ако години се во прашање и едниот сака, а другиот не, тогаш, не чини.
   
  На PaLaVa, dayla, Mr.X и 8 други им се допаѓа ова.
 10. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  1.321
  Допаѓања:
  2.574
  Пол:
  Женски
  Таквата врска е се само не е врска ако нема секс во врската ке нема никаква хемија секако ако се возрасни ако имаат повеке од 18 години.
   
 11. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.653
  Допаѓања:
  27.608
  Пол:
  Женски
  Тоа само ако партнерите се помали. Сексот може не е пресуден за да опстои врската, но е клучен. Зборувам за врска каде што има вистинска љубов, бидејќи колку што немањето секс може да доведе до раскинување толку и останувањето заедно само заради секс. :)
   
  На Stefanmfo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mrkela11

  Mrkela11 Нов член

  Се зачлени на:
  25 мај 2017
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Пекол е... знам од искуство :(
   
 13. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  5.786
  Пол:
  Машки

  Уше од лани сум ви дал совет за сите времиња. :)


  RUN
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 14. saren_petel

  saren_petel Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  294
  Пол:
  Машки
  Врска без секс може да се дефинира како врска БЕЗ ВРСКА.
  Врска без секс може да опстојува само некое време на почеток кога двајца млади почнуваат да се запознаваат и постепено се забавуваат.
  Додека кај повозрасни врска без секс за мене е несвстлива работа.
  Доколку се апстинира од секс тоа значи нешто не е во ред кај еден или кај двајцата партнери. Може да се има поголема или помала желба за секс во зависност од либидото кај партнерите, али апстиненцијата од сексот значи дефинитивно дека нешто не штима во врската. Значи сексот ја оддржува и зајакнува врската, а апстиненцијата само ја ослабнува врската меѓу паровите.
   
  На molikaMk и JasminaB29 им се допаѓа ова.
 15. Tetrapak

  Tetrapak Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2017
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  1.332
  Пол:
  Машки
  Врска без секс е ко ракија без мезе
   
  На Kitten, КикиМаус, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Poyraz Karayel

  Poyraz Karayel Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2018
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  274
  Пол:
  Машки
  Боље секс без врска него ли врска без секс.... :?:
   
  На Milobebence, saren_petel и КикиМаус им се допаѓа ова.
 17. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.094
  Допаѓања:
  43.008
  Пол:
  Женски
  Баш ме интересира, зошто? :)
   
 18. Poyraz Karayel

  Poyraz Karayel Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2018
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  274
  Пол:
  Машки
  Тие што имаат врска без секс еден ден секако ќе имаат секс, зошто си губат време? :!:

  Тие што имаат секс без врска можеби во текот на сексот ќе се заљубат еден во друг и ќе стапат во врска... :inlove::rofl:
  Најдобра варијанта е секс во врска. :)
   
  На Harper, Kitten, Doozy и 4 други им се допаѓа ова.
 19. najjacha

  najjacha Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2018
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  228
  Пол:
  Женски
  Најдобро објаснето. Урламммм :D
   
  На allann му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.094
  Допаѓања:
  43.008
  Пол:
  Женски
  Многу ми е жал што некои немаат поим за вистинска љубов па пишуваат зошто да се губело време, страста била поубава, без секс имало само пријателство... :|
   
  На Kitty23, anonimus-mk и Hellobeautiful им се допаѓа ова.