Врска без секс

Дискусија во 'Секс' започната од bubicko, 1 февруари 2011.

 1. Annora

  Annora Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  759
  Допаѓања:
  3.831
  Пол:
  Женски
  Ако партнерите имаат односи не значи дека меѓу нив има само страст, а не и вистинска љубов. Членот не мислеше губење на време во смисол зошто се воопшто заедно, туку претпоставувам сакаше да кажи, дека секако еден ден ќе имаат односи, па зошто да чекаат кога можат да уживаат и порано од тоа.
  Впрочем кога има вистинска љубов, и страста си доаѓа попратно.
  Така да, според мене, врска без секс не е здрава врска. Нормално е да те привлекува човекот кој го сакаш и да се поврзиш на тоа ниво со него.
   
  На Alisa22, Glossy-girl, WildMk и 10 други им се допаѓа ова.
 2. Poyraz Karayel

  Poyraz Karayel Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2018
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  274
  Пол:
  Машки
  Во тие врски што со години траат, а нема односи во нив, има се` само не вистинска љубов. Најмногу има сомнежи и несигурност на партнерите.

  Значи ако се работи за вистинска љубов зошто да се нема односи? Наведи барем една причина зошто да се нема секс ако се работи за вистинска љубов како што наведуваш.
   
  На S.W.A.G, Alisa22, Glossy-girl и 10 други им се допаѓа ова.
 3. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.653
  Допаѓања:
  27.608
  Пол:
  Женски
  Вистинската љубов си доаѓа во пакет со страстите. Не може да сакаш некој а да не те привлекува сексуално. Тогаш тоа не е љубов. Така да...
   
  На S.W.A.G, mira.mira, Alisa22 и 12 други им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.094
  Допаѓања:
  43.008
  Пол:
  Женски
  Страни поназад имам пишувано. Ако имаш прашање плус, повели.
   
 5. WarmUp01

  WarmUp01 Нов член

  Се зачлени на:
  18 мај 2018
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  Мислам дека и врска без секс може да опстои, јас 2 години бев во врска без секс, само со некои интимни допири, партнерот имаше разбирање и никогаш не напнуваше како коњ.
   
  На piksooki и jasbi им се допаѓа ова.
 6. MarijanaKolevska

  MarijanaKolevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2019
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  218
  Пол:
  Женски
  ako imate povekje od 20 godini, i terate dolgo vreme, toa bi bilo nesfatlivo
   
  На twilight123 и najjacha им се допаѓа ова.
 7. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.975
  Пол:
  Женски
  Од каде ваков заклучок?
   
  На jasbi, La.loca, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. fezolol

  fezolol Активен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2017
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Машки
  Врска без секс, не е врска. Сексот е тоа што ги зближува двајцата и ја означува врската за луѓе над 18 години.

  Врска без секс е обично платонско другарство.

  Многу ми е жал и чудно за тие што се во врска или мислат дека се во врска а немаат сексуална тензија меѓу нив.
   
 9. Joanna_

  Joanna_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2018
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  На почетокот да ама после тоа ми нема смисла...
   
  На twilight123 и Petar80 им се допаѓа ова.
 10. Beauty.Mar

  Beauty.Mar Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2017
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  1.146
  Пол:
  Женски
  Зависи од возраста.
  А кај возрасни личности секако дека игра голема улога и треба да е дел од секоја нормална врска.
   
  На Dadusicka, Animali, Petar80 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. homer simson

  homer simson Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  186
  Пол:
  Машки
  врска без секс е како да играш кошарка без баскет :rofl:
   
  На Marko@boy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SweetGirl55

  SweetGirl55 Нов член

  Се зачлени на:
  5 април 2019
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Не сфаќам како луѓе можат да бидат во ваква врска. Здрави, прави, се сакаат а немаат секс. Како?
  Таквата врска е ужасна.
   
  На Brinetka, Ena05, SugarHoney и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. SugarHoney

  SugarHoney Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Ако веќе предходно сум имала секс во врската или сум имала друга врска во која сум практикувала секс не гледам причина да бидам во врска без секс. Како што кажа членката погоре, здрави прави се сакаат, заедно се а немаат секс е малце чудно.
   
  На Brinetka, piksooki, Ena05 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Tan4ence

  Tan4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.105
  Допаѓања:
  16.988
  Колку што за едни е нормално врска со секс, толку за други е нормално да имаат врска без секс. Не е ништо чудно и необично.
   
  На WildMk, katalina, piksooki и 6 други им се допаѓа ова.
 15. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.290
  Допаѓања:
  17.718
  Пол:
  Женски
  Многу во крајности се отишло. Сексот е битен, навистина, ама дали тоа значи дека ако поради здравствени или слични оправдани причини, мора да се воздржат партнерите еден период, дека ќе пропадне врската.
  Ако е за тоа, ич не им раѓајте деца на партнерите, јер одреден период треба да се апстинира...

  Да се тегавиме ради поштењачење е едно, дека не е возможно да опстане едно заедништво, не баш секогаш. Доколку не опстои, тоа значи дека нешто не штима во другите аспекти од врската.
   
  На piksooki, Tanjamm и elenaeli22 им се допаѓа ова.
 16. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.274
  Допаѓања:
  24.251
  Пол:
  Машки
  Не е нормално Тане колку и да бараш оправдувања. Сексот е зачин на љубовта, никој не вика дека мора секој ден ама нормално е човек да осети потреба за тоа. Ти не осеќаш, не ти фали?
   
  На Ena05 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Tan4ence

  Tan4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.105
  Допаѓања:
  16.988
  Океј Џон, за тебе е нормално да имаш секс и си имаш и јас немам проблем со тоа.
  Доста ги правите другите ко за во Бардовци да се ако неќеле секс да имаат.
  Имам потреба ама од некои причини апстинирам. И сум сосема океј, здрава, смирена... Никаков негативен ефект нема врз мене апстиненција.
   
  На T.e.d.d.y, cresa-jagoda и Purplelilac им се допаѓа ова.
 18. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.274
  Допаѓања:
  24.251
  Пол:
  Машки
  Е тоа е друго. Никој не ги прави за у Бардовци, ни па ги тера со сила да имаат само тука ја дискутираме потребата и ете си кажа дека имаш, така да океј е.
   
 19. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  10.911
  Каде е границата меѓу нормалното и ненормалното?
  Врска е релација/однос помеѓу двајца или повеќе луѓе според општествено - социолошка дефиниција. Пријателска, љубовна, (а)сексуална...

  Во Арапските Емирати на пример е нормално тамошните шеици да имаат по дваесет жени и со секоја од нив поединечно сексуално да општат. Зошто да не е нормална една ,,асексуална" врска во Македонија на пример? На страна од психолошките проблеми кои буквално сите ги имаме и манифестираме на различни начини.

  Хормонски дисбаланс настанувал од апстиненција..
  Тек да знаете каков хормонски дисбаланс постои од претерано сексање, проследено со агресија и нервоза. Никој не умрел од немање.. Од имање луѓе завршувале со инфаркти. :D
   
  Последна измена: 20 септември 2019
  На DAngel, Annora, christinnn и 11 други им се допаѓа ова.
 20. Tan4ence

  Tan4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.105
  Допаѓања:
  16.988
  Па можеш за себе да збориш каков ефект има сексот. За туѓи врски не. Апсурдно е и да речеш сексот е потребен во секоја врска. Може во твојата да е, а во глобала да е сосем различно.
  Зборував за причините поради кои не сакам да имам, не би да се повторувам. Ете едноставно врската ми е исполнета и без тие работи.
   
  На cresa-jagoda, Dream-Girl и Purplelilac им се допаѓа ова.