1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска без секс

Дискусија во 'Секс' започната од bubicko, 1 февруари 2011.

  1. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Има разлика од врска до врска ,ете возраста е значаен фактор.
    Мислам ,не би било океј кога дечиња од 15 години кои се во врска 2 ,3 месеци да почнат да се сексаат или не знам што. :^) Барем мене не ми оди в глава ,па сега кој како сака нека ме сфати.

    Исто не е во ред психофизички зрели личности да немаат секс во врската ,а да се заедно подолго време.
    Тука нешто не штима.

    Можам да преживеам без секс некое време ,ако има цврсти и оправдани причини за тоа ,меѓутоа сега ,на овие години и со овие размислувања да бидам во врска без секс - шанси нема!

    Тука се моментите на разменување на страст ,љубов ,желбата да се биде едно со партнерот ,бакнежот јес да е начин ама не толку длабок и интимен како сексот.
    Можам да се бакнувам со секој ,но не и да имам секс со било кој !

    Не пак да го чекам дотичниот до брак...
    Што ако не оди? Ќе се разведувам? Ќе се самозадоволувам цел живот? Ќе страдам за оргазам или ќе се радувам на еден оргазам на три години?!?
    Или пак ,швалер ќе фаќам? :lol:

    Не знам која форумџика ја цитираше својата колешка дека би му раскинала на дечкото ако не се бакнува добро (камо ли за секс) - е јас сум таква.
    Ако не успее да го помине приемниот ,нека се прости со се што би можело да следи ;)
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BlackSwan1990

    BlackSwan1990 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    Тука не да си во правоооо :) Замисли си го бракот без секс ц ц ц ужас....Исто како да си во затвор
     
  3. BlackSwan1990

    BlackSwan1990 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    Абе за вакви ситуации само услов можеш да му поставиш, или ќе биде како што треба или секој по свој пат...До кој степен стигнавме не ми се верува.Ние да ги убедуваме за секс,а не они нас.ХАХАХА да знаете овој мојов како се смени,сега трча како кученце по мене откако му реков да не очекува ништо,дека нема да имаме односи.Па доста зборев јас,сега он малку нека се помачи
     
  4. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    Врска без секс е како јајце без жолчка, како руска салата без мајонез, како фемина без мене :angel:
     
    На thelittle17, LadyIvvy, marama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Врска или Брак без секс се мижи асан да ти баам работава ...

    Имам другарка шо 7 години иде со типот и 7 години е*ано не признава дека има секс со него ... Зашо типкава се прај Мајка Тереза пред сите и мисли дека доколку признае дека има секс ке биде лошо прифатена и нз шоо
    Мани друго па детево со кој стигне го изневерува ...

    7 години без секс ??? :tmi: Не не не не нејќам да знам ...

    И ја у моја врска имав периоди кога стварно не ми беше дојдено до секс ама се тоа беше поради еден куп стресови и нервози ... Ама одкако си поминува секој тој период се си се надокнадува :lol:
    Ферски е :rofl:
     
    На thelittle17 и LadyIvvy им се допаѓа ова.
  6. BlackSwan1990

    BlackSwan1990 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    Ајдеее,па девојката којзнае во кој живее па што сексот е сеуште табу тема.Па не сме паднати од марс за да не знаеме што се дешава во 7 годишна врска кога знаеме што прават оние што имаат по 13-14 години. :D
     
  7. Keryy

    Keryy Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    7
    Помош...врска без секс :(

    заедно сме неколку години, и поради здравствени проблеми на партнерот неможевме да имаме сексуални односи, поради лошото предходно исксутво во љубовта се согласив на ваква врска без изневерувања без ништо.... но сепак послено време е се потешко и потешко. постојано се преиспутѕвам и себе и врската и него, знам дека за ова време стекнавме многу искрена љубив која се базира на многу почит и другарство,која во никој случај несакам да пропадне ама нешто недостига сепак. ве молам за искрен совет. :worried:
     
    На theboy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theboy

    theboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    32
    Помош...врска без секс :(


    јас мислам дека треба и понатамо да не го изневерувасш значи ако се здравствени причини тоа ке помине нај битно е што сте стекнале љубов за тоа време бидејки можеби ке најдеш добар секс а никогаш да не најдеш таква искерна љубов ... а баш ме интересира што е оваа зравствена причина што ви го спреќува сексот? позз :)
     
  9. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Исти случај и кај мене...бев во врска скоро година и пол но немавме односи ... само петинг, немавме расправии , супер ни беше но како што кажа, не чувствував блискост спрема него и неможев да се впуштам во тоа....сега сум во врска 2 години и имаме односи ...тоа е многу поразлично од предходното. НО- мислам дека стабилна врска без секс неможе да истрае, без таа блискост..не не, не би рекла :)
     
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Се согласувам со тебе, а мене еден ми вршеше притисок нон стоп. Си почна од трета недела, и мене ми дојде многу глупаво. Сфатив дека овој нешто брои денови за да бара не му се чека. Бев и јас депресивна , имав некои проблеми ама тој по се изгледа немаше разбирање. Не е дека не беше привлечен, ама јас сум таков тип на човек, со мене со сила ништо не бива. И на крај ме изнервира ептен со тоа нафрлање и раскинавме. И што мислевте згрешив или не?
     
  11. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    Секако дека не згреши ;)
    од трета недела и одма секс????????? :x
    аман ,па кај го видел тоа? :tmi:
    добро си направила,ако те сака ке доаѓа да ти се извинува,ако не-до сексот му било излегувањето со тебе :!:
     
  12. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    мислам дека врска без редовен секс не е здрава врска
     
  13. acencetokitty

    acencetokitty Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Ајде кога сме веќе кај оваа тема и јас да си го кажам мојот проблем..Значи идеме со дечко ми година и 2 месеци до Мај годинава се беше супер , раскинавме на кратко и оттогаш од кога се смиривме никако да имаме секс.Пробавме 2-3 пати он како да нејќеше и ја повеќе не инсистирав..Веќе минаа 7 месеци од тогаш а тој никако да иницира да имаме нешто а згора на се веќе 3 месеци живееме заедно а никаков секс не постои.Постојано ми вика дека се караме заради тоа сега тргна на работа изморен е нон стоп бла бла се вади како знае...Ке ве молам за мислење..Мислам дека има друга ама не свакам кога би се гледал со неа кога не искача никаде без мене освен на работа..помогнете ми
     
  14. acencetokitty

    acencetokitty Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Значи потполно си во право.Дај бре луѓе освестете се.Ке ме чека ова она,како да не.Кој знае колку исплескал на страна додека на тебе да ти светне е да денес сакам да ти дадам..ццц свашта значи..Потреба е тоа!
     
  15. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Треба да се отворат две посебни теми, една 18+, друга за малолетници. Е тогаш ќе може да се разбереме и да да се сфатиме.
    Нормално дека сексот не е исто за во врска на 16год, и за на 25.
    Ако на 16 му "дадеш" од прва недела - си будала. Ако на 25 чекаш година дена за секс тогаш си уште побудала.
    Во врска со оваа тема, две генерации со ваква разлика во овие години никогаш нема да се погодат.

    Значи може да заклучиме дека сериозна врска без секс не бидува :)
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Боже девојко го читам твојот проблем и се чудам искрено,па добро кога гледаш дека меѓу вас не постои физичка привлечност зошто си се согласила да живееш со него?ај настрана да го оставиме сексот,ти искажува љубов ли ти обрнува внимание?си осетила криење на телефонот тргање настрана додека збора бришење на пираки незнам некоја трага дека можеби настрана има друга?не е пријатно да се рчка во телефонот но кога вашата врсак не штима испитаја работата по толку време заедно мислам дека треба а и врските вака не функционираат треба да се има интимност тоа е и убаво и потреба нормално,но незначи дека твојот партнер пак нема некаков проблем а има страв да ти се довери иако живеете заедно не би требало да има тајни меѓу вас и проблемите треба заедно да ги решавате,погрешно е тоа што не си инсистирала но не за секс да имате туку да ти каже што е проблемот значи мора да разговарате...
     
  17. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Ова богами е навистина многу чудно :^) . Живеете заедно и немате секс затоа што тој не сака?! А претходно сте имале некогаш? Навистина може да влијае и умор и стрес и кавги и се на желбата за секс, ама не до толку ВООПШТО да го нема и тоа кај двајца млади кои живеат заедно... Не верувам дека има друга, па затоа да одбива. Прво, дали воопшто би почнал да живее со тебе ако има друга? Никој не го тепал по уши, што се вели. Второ, и да има друга, тоа не значи автоматски дека не сака да има секс и со уште некоја (на пр. со тебе). Ако порано сте имале секс, а сега избегнува,тоа е една работа, ако никогаш до сега сте немале секс, затоа што постојано избегнува, тоа е друга работа (иако двете се со ист краен резултат). И патем, каков ви е емотивниот живот? Каков ви е воопшто заедничкиот живот? Во секој случај, ова не е нормално однесување и сигурно има подлабока причина. Мислам, цимери да бевте до сега ќе пробаше нешто дечково :)

    Edit:
    Еве нешто во врска со темава, од психолог
    Pitanja o kojima treba razmisliti:
    - da li neko od vas dvoje misli da ste vi aseksualni?
    - ako jedno od vas ili oboje ne vidi sebe kao aseksualno biće, koji bi mogao biti razlog (razlozi) da ste opstali u vezi bez seksa?
    - da li vam padaju na pamet bilo koji drugi razlozi koji su mogli dovesti do toga da ne želite da stupite u seksualne odnose?
    - šta vam se u vašoj vezi dopada i šta volite jedno kod drugog?
    - šta ste oboje naučili o seksu i vezama dok ste odrastali - kako od prijatelja ili rođaka, tako i u školi
    - da li vam je prihvatljiv bilo kakav oblik seksualne intimnosti? Koji? Ako nije nijedan, objasnite zašto
    - šta želite od vaše veze danas, a šta u budućnosti?
    - ako odlučite da ostanete zajedno i bez seksa, kako vidite da će se vaša veza odvijati?
    - ako osećate da ne možete da ostanete u vezi bez seksa, da li ste spremni na kompromise - kao što je neobavezno zabavljanje?
    - ako osećate da se vaše želje više ne podudaraju, šta bi pomoglo da se prijateljski rastanete?
    - kako bi se svako od vas dvoje snašao ukoliko biste raskinuli vezu?
    Postoje otvorene mogućnosti za rešenje vašeg slučaja - da ostanete zajedno (sa promenama i uz kompromis, ili bez njih), ili da se rastanete. Stručno lice može da vam pomogne da prođete kroz taj proces.
     
  18. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.626

    Ама сте чудни,може не му е до секс периодов.
     
  19. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Периодов? Па периодов е повеќе од половина година, во врска се и живеат заедно... :^) Не ќе да е до „периодов“...
     
  20. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Во врска со тоа дали врска без секс може да функционира или не, нема да дадам свое мислење, бидејќи се' e кажано и од двете страни.

    Ме нервира тоа што (не само на форумов, во животот воопшто) доколку има некој полош период во врската, жената и само жената е таа што се советува „направи ова, направи она, ти си крива, облечи ваква облека, направи таков потег и тн“

    А зошто бе машкото некогаш да не се обиде што побргу да се излезе од тој период? Зошто да не ја дочека од работа со романтична вечера, зошто тој да не го смени парфемот или да направи таа да се чувствува убаво во сопствената кожа, да и' каже тоа што сака да го чуе....Сами си ја земаме цела одговорност за тоа на врат и после крив ни' е некој кога се жалиме дека е „тешко да си женско“. Самите си отежнуваме и самите си ги учиме мажите се' лежерно да си чекаат на готово од жените (со чесни исклучоци).

    За врска се потребни двајца, како што и за проблематичен период во врска и двајцата сносат вина.
    Исто така, не се согласувам дека искуството е пресудно за тоа дали некој ќе биде добар во кревет или не. Мое мислење е дека страста која постои во човекот си го прави своето. Доколку постои тоа во психата на самата жена, пред се', многу побргу од очекуваното ќе се научи да биде „добра“... oсобено ако мажот знае додатно да ја разбуди истата таа страст во неа...значи пак се навраќаме на тоа дека за се' во врската треба ангажираност од двајцата.
     
    На eli25, thelittle17, imelda и 5 други им се допаѓа ова.