Врска со дечко кој бил верен

Дискусија во 'Канта' започната од baby87, 16 ноември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. baby87

  baby87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  7
  idam so eden decko i mnogu go zasakav go zapoznav i so moite roditeli megutoa posle uz muabet mi kaza deka pred dve godini se veril so nekoja devojka no nemale ziveeno zaedno samo posle dve nedeli ja fatil so nekoj drug i ja ostavil mi vika deka vrskata megu niv bila isto kako i koga bile decko i devojka on rabotel vo skopje a ona ziveela u radovis znaci nemaat ziveeno zadno . kazete mi sto da pravam dali e sramota da bidam so takov decko ili da prodolzam.. :!:
  [mod-kirilica:3mau3ucm][/mod-kirilica:3mau3ucm]
   
 2. Shila89

  Shila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  202
  sto ako bil ednas veren

  Не гледам причина да ти биде срам.. Бил верен, испаднало како што испаднало, сега е со тебе. Девојки со женети мажи шетаат па око не им трепнува, ти се секираш за ова :^)
   
 3. srculka

  srculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  168
  sto ako bil ednas veren

  Ако се сакате бидете заедно.Бил во минатото верен-сега не е.Ако можеш да живееш со тоа тогаш не гледам причина да не сте заедно.
   
 4. bestrasnost123

  bestrasnost123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  28
  sto ako bil ednas veren

  нема тука ништо страмно само види каков е да не е пак он крив за раскинот иначе ако ви е убаво што ти е гајле за друго позз
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.510
  sto ako bil ednas veren

  И што е срамното тука?
  За срамота е таа дотична г-ца која го изневерувала со друг.

  Нормално дека не е срамота ништо и доколку ви е убаво, тоа е најважно.
  Или ти си од тие на кои најважно им е мислењето на комшиите Петко, Станко и Митра? :^)
   
  На Victorya и peperutkaa им се допаѓа ова.
 6. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.652
  Допаѓања:
  9.682
  Пол:
  Женски
  sto ako bil ednas veren

  Немој да бидеш полна со предрасуди.
  Не си прва ни последна која има вакво размислување. Имам слушано за жени и девојки кои не сакале да се венчаат зошто мажот/дечкото претходно бил разведен; зошто имал пропаднат брак; зошто бил претходно верен; зошто претходно бил во друга долга врска....
  И на сите тие не треба шанса да им се даде?!
  Или тебе ти е срам, кога ќе шеташ по улица со него да не ти зборат зад грб?!


  Искрено ова не е страшен проблем, и мислам дека немаш основа на која се двоумиш.
  Ако се сакате што е важно?
   
 7. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Женски
  sto ako bil ednas veren

  и јас како и сите девојки мислам дека тука нема ништо срамно ако ти е убаво со него,ако имате љубов,почит и разбирање тогаш не би видела некоја пречка да имаш нормална и не срамна врска немаш потреба од паника тука :)
   
 8. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  sto ako bil ednas veren

  Јас пак прочитав наслов НЕВЕРЕН :lol: а од ко го прочитав постот и не го гледам проблемот ама ајде да си кажам шо мислам. Значи дечкото бил верен ..БИЛ..сега веќе не е. Сеедно од кој причини не успеало ти сега одиш со слободен дечко..и де ај пак кажи ми што беше проблемот? :^) До кога во Македонија ќе се живее за што ќе каже комшијата ич не ми е јасно.... Наместо да си уживаш и доколку вистински го сакаш да бидеш среќна што ете веридбата не успејала(колку и да звучи себично) и патот ти го донесол тебе ти си мислиш дали е срамота да бидеш со него? Не е ич, ИЧ, а секој што мисли дека е или се преценува самиот себе си и се замислува безгрешен, или уште живее во времето кога се мажеле преку стројници и тоа е тоа,нема друго. :*
   
 9. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.156
  Допаѓања:
  4.933
  sto ako bil ednas veren

  добро веридбата е едно скалило пред чинот наречен брак. тоа е само давање збор и официјализирање на нешто. но не гледам причина зошто не би била со него... тој расчистил со девојката сега е сам. па не е срамота да идеш и со разведен а не пак со верен. секој во животот заслужува втора шанса. според мене не треба ни да ти е срам ни пак да се мислиш. уживај во врската и животот. може би само типот да има мала недоверба во тебе затоа што се има еднаш т.н. изгорено но мора да му веруваш и да го подржуваш да му дадеш до знаење дека не си иста ко предходната. но затоа што типот е озбилен ќе можеш само да уживаш во таква врска. само напрет и со среќа
   
 10. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  721
  Допаѓања:
  928
  Не сваќам зошто би било срамота? Кога човекот не направил ништо само што под влијание на околностите морало да раскине со вереницата. Тоа нема никаква врска со вас и доколку се сакате треба да си продолжите понатаму без да ви е гајле што зборува народот. Ова ти го велам зашто по мое ти се плашиш да не те осудуваат другите. Доколку си имаш нешто квалитетно покрај себе ич да не ти е гајле народот што зборува и онака тие мора да зборуваат сега тоа е тоа. Таков ни е менталитетот. Терај си магарето ти остај ги другите... :)
   
 11. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.830
  Пол:
  Женски
  Женети со сопруги живи прави здрави имаат нездрави врски на денешницава, а ти се срамиш од тоа што со него си поиграла судбината па бил изневерен? Немој, никој не знае која и каде му е среќата, а пак ако не си ја бараш, тогаш нема ни да ја запознаеш. Ако ти е убаво, батали се, биди среќна :)
   
 12. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.469
  Допаѓања:
  3.770
  Пол:
  Женски
  Што е со денешново размислување на младите???? :o :o :o

  Па и јас бев верена ама не успеа целата работа се растури ...и шт треба сега јас цел живот да останам сама затоа што на бившиот му мрдаше газот лево десно???

  Терај и ич да не ти е гајле што ке зборат и тој е човек и има право на среќа во животот
   
 13. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  320
  Абе чупче што се замараш со вакви глупости! Гледај тебе да ти е убаво, терај живот!
   
 14. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.836
  СРАМОТА??? па не им ја растури ти веридбата па за да е срамота. тоа било и поминало уште пред 2 години и не гледам причина зошто би требало сега ти да се замараш за тоа.
   
 15. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.340
  Зошто да ти е срам? Дечкото ако навистина бил изигран, ај сега никој да не биде со него од срам, и од назадни балкански стереотипи и сфаќања. Воопшто не е срамота, се се случува, но би ти препорачала поубаво да го запознаеш сепак сигурно си е сигурно.
   
 16. baby87

  baby87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  7
  од никого не ми е е срам освен татко ми не знам како ке реагира а и мислам на никој да не кажувам моментално за ова знае само мојата најдобра другарка и ми дава целосна поддршка многу ми е тешко не знам до кај сум фала ви многу за советите ке ги имам на памет.. :)
   
 17. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  2.894
  Пол:
  Женски
  Не се замарај,а на татко ти немора да му кажеш,а и плус он бил верен така?Тоа било само на збор,нема тука документи па да се мислиш како да кажеш,а и да имало и да бил некој во брак,нема врска ти не си расипала нешто и не се замарај,заради тоа да не бидеш среќна,уживај си што некој те сака и го сакаш и сте среќни
   
 18. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  Луѓе се разведуваат и повторно се венчаваат, а камо ли за свршен човек.
  Што е срамота?
  Ја фатил во неверство. Таа треба да се срами, не тој или ти или твојата фамилија.
  Ај он да бил неверен, па да речеш овој човек може и мене истото да ми го направи или поради други причини за кои он е виновен да раскинале веридба.
  Вака уживај и не се замарај.
  Тој е еден обичен дечко кој е изигран од девојка и си ја бара новата љубов. Која можеби си ти, не дозволувај глупи нискограѓански муабетења да го расипат тоа.
   
 19. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  622
  Го делам истото мислење како и девојките пред мене... тоа што бил верен (некогаш) не значи дека ти(или било која друга девојка) не смееш да бидеш со него! Ако веќе завршил со таа етапа од неговиот живот, ако ги расчистил проблемите,односите и чувствата со бившата вереница...тогаш проблем немаш и немој да си создаваш!
  Најверојатно те разочарало сознанието дека бил верен, најверојатно се плашиш од реакцијата на твоите родители, но како и да се одвиваат работите понатака, треба да си сигурна во тоа дека ваквите мали проблеми се надминуваат најпрвин во твојата свест а потоа се влијае и врз другите околу тебе! Убеди се самата себе дека бил само верен, и дека тоа се случило пред тебе... нема потреба да се вознемируваш и да ги комплицираш работите!
   
 20. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.821
  Пол:
  Женски
  Убаво кажуваш, бил! Ама не е. Не си му ја растурила ти врската, веридбата, бракот... едноставно си го запознала во такви околности... па никому ништо.
  Не гледај така на тоа. На секој (не дај боже) може да му се случи такво нешто.
  Ако ти е убаво, терај си и бидете си среќни. ;)
  Барем тоа денеска е без резервно и без пари ;)
   
  На vujna му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.