1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врукици

Дискусија во 'Бебе' започната од Unique.chick, 27 јули 2013.

  1. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Мислам дека темава ке ни треба сега летниов период.

    Ја отворив за да побарам совет. Ќерками веќе 3-4 дена има врукици и никако да и поминат. Ја туширам често, ја мачкав со Бекутан витаминската на газето сега и тоа не и ставам само пудра за да не ја поти дополнително. Но нема ефект ни од тоа, и мачкав пудра и на местата кај што има ,а има на рацете , нозете и лицето .. ама и од тоа нема ефект.

    Совет ???
     
  2. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Јас овој проблем го имам цело лето и се пробав,буквално се и за џабе...само пудра му ставам моментално и тоа е
    Да чекаме летово да пројде :)
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.897
    Пол:
    Женски
    И на ќерка ми и се појавија, се јавуваат од потењето, кај нејзе се под косата позади на грбчето, ја мачкав со Јекодерм и и поминаа , пробајте и со оваа маст :)
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I nie imame pod kosickata kaj vratceto, ne i stavam nisto,samo redovna higiena na toa mesto.I taka po cel den se poti,taka da niedna krema ne bi pomognala...
     
  5. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    и син ми ги има на вратот, под косето. јас само му клавам пудра бебешка, за некоја минута се смирува местото
     
  6. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    И се појавија и на ќерка ми ама не и ставав ништо.Ги оставив така ,,да дишат,, и и поминаа за некој ден.
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    На ваков осип кој се јавува од високи температури не се става ништо, доволно е само туширање со млака вода. Масни креми од типот на Павловиќева и јекодерм не се пожелни, оти може да ја влошат состојбата. Не ги облекувајте децата многу.
     
    На Sunshine_1979, bella24 и silk им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.520
    Пол:
    Женски
    Со поголемиот син го немав овој проблем. Помалиот син летоска имаше вруќици од премногу топлина. Беше исфрлан на рацете. Го бањав со млака вода.
     
  9. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Еве и тука да пишам. Кај нас и кај двете деца се јавија тие вруќици, се мислев дали да ги мачкам со нешто, ама гледам пишувате со ништо. Малата ја замивам со вода само во текот на денот, а ништо од креми не и ставам, пудра штом може, ќе ставам.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Kaj mojov minatata god iskocija mnogu, duri pred inficiranje mu bea, a ne go mackav so niso. Patronaznata mi preporaga hipermangan, so dve odmivanja se mu se iscisti, samo epten malku se rastvara za mali decinja.. :)
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    И мојов има врукици на раменцата само. Пред да се појават го мачкав со хидратантното млеко на бекутан, а сега не го мачкам, го бањам само.
    Жешко е, голо седи, а пак има вруќици :^)
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Toa eozin li e? Kako da go najdam tuka vo Gr. mislam toa e toa ili??
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Hipermangan kristali se, eve vaka izgledaat. Neznam kako da gi pobaras tamu :/ IMAG2082.jpg Se rastvara vo 1l voda malku na vrv na noz kristali, svetlo rozeva da stane vodata. Ova dobro e i za bakterii dole kaj zenite, kako kandida na pr.. na kraj na banjanje go polivas so toa i ne go plaknes pak so voda, ako epten ima vrukici... Inaku i mojov ima sega, ama mn malku gore na grbceto, ako iskocat povekje kje go isplaknam so ova.. :)
     
    На bella24, cruella de Vil и kallias им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    i ne treba cesto odmivanje so ova, bidejki kje ja isusi mn kozata..
     
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ne sum do sega nikogas koristela takvo, so sin mi nemav problem so vrukici, nikogas ne mu se imaa pojaveno, a sega so kjerka mi samo, vekje 2-3 dena kako i se pojavija, prvo na racinjata na svivkite, pa gore na ramencata, pod muceto, na vratceto napred i pozadi, pod kosickata fakticki i denes gledam i na celoto pod kosickata ima :(
    Plus od komarcite e ispojadena i sto brunkicki od komarci sto od zeskoto i se e ispomesano, lom i se racinjata ;(

    Tuka takva crvena tecnost ja ima kako EOSIN, e sega ne znam dali e takva, kako kristali ne veruvam deka e, vo malo sisence e , ja imam gledano vo apteka, dali e istata kojznae :wasntme:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Go ima i toa, bas citam sega, kako hipermangan kalium, bas kako sto pisuva na kutivceto, se prodava vo kesicki od 0,1 gr. i se istura vo 1 l voda.
    Koja cena e toa kutivce od 5 gr?
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Pa tocno ne mi teknuva. No do kaj 100den bese, mene mi e ova kupeno odamna, baska mm go kupi, mislam 55, 65 den deka bese. Inaku eeeepten malku treba, prstofat vo 1l za bebe, bledo rozevka boja da stane... Na vrv na lazice, mn mn malku, ako stavis povekje kje bide temno lila bojata :D
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Vo koritceto li stavam kade sto ja banjam? A ako povne od vodata? :?: Kolku vreme da stoi, da ja banjam vo vodata? Samo so toa ja banjam i nisto drugo, ni sampon posle nisto? Ja plaknam od taa voda ili??