1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врукици

Дискусија во 'Бебе' започната од Unique.chick, 27 јули 2013.

 1. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.377
  Мислам дека темава ке ни треба сега летниов период.

  Ја отворив за да побарам совет. Ќерками веќе 3-4 дена има врукици и никако да и поминат. Ја туширам често, ја мачкав со Бекутан витаминската на газето сега и тоа не и ставам само пудра за да не ја поти дополнително. Но нема ефект ни од тоа, и мачкав пудра и на местата кај што има ,а има на рацете , нозете и лицето .. ама и од тоа нема ефект.

  Совет ???
   
 2. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.568
  Јас овој проблем го имам цело лето и се пробав,буквално се и за џабе...само пудра му ставам моментално и тоа е
  Да чекаме летово да пројде :)
   
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.926
  Допаѓања:
  91.244
  Пол:
  Женски
  И на ќерка ми и се појавија, се јавуваат од потењето, кај нејзе се под косата позади на грбчето, ја мачкав со Јекодерм и и поминаа , пробајте и со оваа маст :)
   
 4. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.593
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  I nie imame pod kosickata kaj vratceto, ne i stavam nisto,samo redovna higiena na toa mesto.I taka po cel den se poti,taka da niedna krema ne bi pomognala...
   
 5. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  991
  Допаѓања:
  757
  Пол:
  Женски
  и син ми ги има на вратот, под косето. јас само му клавам пудра бебешка, за некоја минута се смирува местото
   
 6. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  888
  Допаѓања:
  767
  И се појавија и на ќерка ми ама не и ставав ништо.Ги оставив така ,,да дишат,, и и поминаа за некој ден.
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.249
  Допаѓања:
  189.128
  Пол:
  Женски
  На ваков осип кој се јавува од високи температури не се става ништо, доволно е само туширање со млака вода. Масни креми од типот на Павловиќева и јекодерм не се пожелни, оти може да ја влошат состојбата. Не ги облекувајте децата многу.
   
  На Sunshine_1979, bella24 и silk им се допаѓа ова.
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.367
  Пол:
  Женски
  Со поголемиот син го немав овој проблем. Помалиот син летоска имаше вруќици од премногу топлина. Беше исфрлан на рацете. Го бањав со млака вода.
   
 9. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.978
  Еве и тука да пишам. Кај нас и кај двете деца се јавија тие вруќици, се мислев дали да ги мачкам со нешто, ама гледам пишувате со ништо. Малата ја замивам со вода само во текот на денот, а ништо од креми не и ставам, пудра штом може, ќе ставам.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  14.010
  Допаѓања:
  69.063
  Пол:
  Женски
  Kaj mojov minatata god iskocija mnogu, duri pred inficiranje mu bea, a ne go mackav so niso. Patronaznata mi preporaga hipermangan, so dve odmivanja se mu se iscisti, samo epten malku se rastvara za mali decinja.. :)
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 11. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  8.164
  Пол:
  Женски
  И мојов има врукици на раменцата само. Пред да се појават го мачкав со хидратантното млеко на бекутан, а сега не го мачкам, го бањам само.
  Жешко е, голо седи, а пак има вруќици :^)
   
 12. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.978
  Toa eozin li e? Kako da go najdam tuka vo Gr. mislam toa e toa ili??
   
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  14.010
  Допаѓања:
  69.063
  Пол:
  Женски
  Hipermangan kristali se, eve vaka izgledaat. Neznam kako da gi pobaras tamu :/ IMAG2082.jpg Se rastvara vo 1l voda malku na vrv na noz kristali, svetlo rozeva da stane vodata. Ova dobro e i za bakterii dole kaj zenite, kako kandida na pr.. na kraj na banjanje go polivas so toa i ne go plaknes pak so voda, ako epten ima vrukici... Inaku i mojov ima sega, ama mn malku gore na grbceto, ako iskocat povekje kje go isplaknam so ova.. :)
   
  На bella24, cruella de Vil и kallias им се допаѓа ова.
 14. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  14.010
  Допаѓања:
  69.063
  Пол:
  Женски
  i ne treba cesto odmivanje so ova, bidejki kje ja isusi mn kozata..
   
 15. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.978
  Ne sum do sega nikogas koristela takvo, so sin mi nemav problem so vrukici, nikogas ne mu se imaa pojaveno, a sega so kjerka mi samo, vekje 2-3 dena kako i se pojavija, prvo na racinjata na svivkite, pa gore na ramencata, pod muceto, na vratceto napred i pozadi, pod kosickata fakticki i denes gledam i na celoto pod kosickata ima :(
  Plus od komarcite e ispojadena i sto brunkicki od komarci sto od zeskoto i se e ispomesano, lom i se racinjata ;(

  Tuka takva crvena tecnost ja ima kako EOSIN, e sega ne znam dali e takva, kako kristali ne veruvam deka e, vo malo sisence e , ja imam gledano vo apteka, dali e istata kojznae :wasntme:
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 16. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  926
  Допаѓања:
  889
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.978
 18. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.978
  Go ima i toa, bas citam sega, kako hipermangan kalium, bas kako sto pisuva na kutivceto, se prodava vo kesicki od 0,1 gr. i se istura vo 1 l voda.
  Koja cena e toa kutivce od 5 gr?
   
 19. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  14.010
  Допаѓања:
  69.063
  Пол:
  Женски
  Pa tocno ne mi teknuva. No do kaj 100den bese, mene mi e ova kupeno odamna, baska mm go kupi, mislam 55, 65 den deka bese. Inaku eeeepten malku treba, prstofat vo 1l za bebe, bledo rozevka boja da stane... Na vrv na lazice, mn mn malku, ako stavis povekje kje bide temno lila bojata :D
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.978
  Vo koritceto li stavam kade sto ja banjam? A ako povne od vodata? :?: Kolku vreme da stoi, da ja banjam vo vodata? Samo so toa ja banjam i nisto drugo, ni sampon posle nisto? Ja plaknam od taa voda ili??