1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    Ajde da ne te plasam ama da gledas da ja iscistis ureoolazmata ako do poragaj ne ja iscistis baraj carski t.e. Potenciraj i ne zaboravaj da kazes kaj mene so prvoto ne prenele od karton od primeno do sala ja ispustile vo pisuvanje ureoolazmata i ke nastanese haos t e. Se porodiv prirodno deteto zaboleno neznaat sto mu e gubi na tezina po 5 dena go gubat neznaat sto mu e a jas million pati povtoruvav da ne mu e od ureoolazmata da posle 5 den me solus doktorka da e ziva I zdrava i kupivme sirupce i za 2 dena ne pustija. Mojata golgota site misleading deka e povredeno od vakumot a toa so bakterija. Naseto zdrastvo e haos taka da sto pati povtori koga ke ti otvaraat istorijata sto imas i najdobro i sekoja trudnicko da si zapisuva dokolku zima vaginaleti koj i vo koe vreme za da vo tie frki ne misli i ne ispusti nesto
     
    На AudreyH му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Мене со утрогестанот така ми истекува и водичка . Освен ако ти тече и кога не ставаш вагиналети .
     
    На AudreyH му/ѝ се допаѓа ова.
  3. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Ne e plodova sigurno od vaginaletite e. I jas imav ureoplazma isto imav iscedok kako da si podmocan, ja izleciv so dve dozi erotrimicin gi piev I vaginalno stavav.
     
    На AudreyH и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Менувам група. Второ тромесечие.:)
    Од денес 14+0.
    Конечно.:clap:
    Некако многу ми се виде долго првово тромесечие.
    Стомаче имам ама едвај приметливо, ја само си го приметувам.
    На последниот преглед, кога правевме скрининг се си беше супер, се надевам така и си продолжило.
    Многу сум радознала да го знам полот.:?:
    Многу многу многу сакам девојче, што дури мислам дека ќе бидам разочарана ако е машко.
    Ама па ми е криво што мислам така.
    Ама стварно ептен сакам да е девојче.:angel:

    Не знам кога би се покажало.
    Следен преглед ми е точно на 17+0, можда тогаш. Ќе си пукнам од радозналост.
     
    На Kitten, Chanell*, ludoto19 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Така мислиш, нема врска. :)
    И јас многу посакував девојче, ама мали мој е сега незаменлив.:inlove:
    Дете си е дете, не се милува по пол.

    Инаку мене ми рекоа во 12та недела, ми потврдија 16та.
    Така да на следен преглед големи се шансите да ти кажат. Ама зависи и од поставеноста на бебето.:)
     
    На mirandaa, kukla21, *Ench@nted* и 3 други им се допаѓа ова.
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Да, знам дека така мислам само. Друго е кога ќе дое на свет. А и секако ќе си го сакам.
    А моево многу мрдаше со нозете кога тргна да го види. Па си викам девојче е, се срами...:D:inlove:
     
    На *Ench@nted*, ludoto19 и duffi им се допаѓа ова.
  7. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    И на мене во 12 недела ми го кажаа полот, а во 17 ми го потврдија
     
    На ludoto19 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  8. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Ја од што сум толку радознала затоа Марфи си игра со мене, па дури можда и во 17та ќе се крие.
    Сите во 12та, јас во 32ра. Ради Марфи.
     
    На Coco31, *Ench@nted* и ludoto19 им се допаѓа ова.
  9. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Иста бев и јас како тебе, ги исчитав сите можни предвидувања за полот на интернет што ги најдов :D полот ми го кажаа во 17+1, ќе ти го кажат и тебе ;)
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @TeddyGrey Исто сум и јас многу радознала за полот, ама па јас многу сакам да е машко и кога ќе ми рече некој девојче носиш, налутено одговарам “абе машко ќе биде” :D
    Убедена сум дека е маже, дај Боже да сум во право :angel:
    Во моја фамилија сите братучеди и братучетки само женски имаат,па редно е да ги израдувам :D

    Стомакот ми се приметува веќе, а и само нанапред расте, во ширина не, така да-машко ќе биде, така вика чичко гугл |(

    Ќе дознаам во 17та,уште 2 недели не ми се чека :doh: сакам да го видам што побрзо:l:
     
    На Kitten, TeddyGrey, Coco31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Јас имам уште 3 недели точно.
    Мене стомакот ми е пораснат во круг... поише од страна него напред.
    А и кај мене и кај мм се све машки деца, па викам да освежиме со едно женско.
     
  12. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    Женски да ве прашам 20недела сум бремен и последниве два дена имам исцедок ама какок водичка е само, дали е нормално?
     
  13. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    I jas kako tebe mnogu sakav devojce.Prvo zaradi preslatkite raboti sto gi gledav niz prodavnicite , a drugo mozebi zatoa sto jas imam sestri , brat nemam, i nekako devojcinjata mi se ponezni i poveke povrzani za majkata , no mozebi i gresam. Znaci celo vreme samo zenski raboti gledav dodeka ne doznavme pol. No koga doznav deka nosam masko , toj moment na sreka sto me ispolni ne bi go menuvala za nisto. Si najdov slatki raboti i za masko vo prodavnicite :lol: i so maz mi premnogu se raduvame i so netrpenie cekame da se porodam .No na prvo mesto sekako najbitno ni e ,a kako i na site ostanati idni roditeli , da bide se vo red do krajot i da se rodi zivo i zdravo .
    Taka da ne se razocaruvaj i masko ako e.Ako ti se ispolni zelbata ke bides presrekna , no i ako ne veruvaj iste ke bides presrekna i ke zaboravis za sekunda sto si posakuvala do sega.

    Jas tolku se naviknav sto zdravje i za vtoro bi sakala masko , pomalo bratce, no sekako i edno zensko bi sakala mnogu da imam. Kako e pisano taka. :)
    :l:
     
    На Kitten, TeddyGrey, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Hmm pojdi si na lekar najubavo,inace moze da ti se ispusta mocka mocka ili sto znam.za voda ne mi se veruva da e. Ili pa nesto kkao belo praenje
     
    На tamarce.j му/ѝ се допаѓа ова.
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    @mirandaa i @TeddyGrey jas imam prvo masko i iskreno sakav da e masko ete neznam zasto ama i bev srekna sto mi se ispoli zelbata i sekogas so mm sum vikala deka sakam vtoro zensko ete jas imam brat pa sakav i mojte da se mechani. Kako pominivase vreme maliot mi e 4,5 god. Tolku gi sakam mashkite deca sto neznam navistina ne e biten polot znaejki kako pominav prv poragaj ama ete vo 13 nedela mi rekoa moze e zensko. Nekako ne bev ispolneta i mm me pozna vika sto ti e. Vikam sakav masko neznam neli rano e za sigurnost za pol ama sto i da e ke si go sakam.
    Iskreno za masko imam premnogu garderoba pa nekako me povlece i finansiskiot aspekt. Sepak zivi zdravi da se rodat e najvaznoto nesto. Lesna bremenost na site mamicki
     
    На mirandaa, Kitten, baby 5 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Да ви се надоврзам на муабетите погоре, посебно со @Chanell* како себе си да се читам, само обратно- за девојче :) Сите беа упорни "машко е, машко е", демек така сум личела, јас лута на сите им враќав- јас сакам женско! Само што јас не бев убедена, многу стравував дека нема да биде женско. А од многу причини посакував да е женско: како прво сакав сестра за малата, гледам дека сестри повеќе се сложуваат во животот, ниту еден зет неможе да ги раздели, како што може снаа да оддели брат...потпис, печат! Втора работа, поекономично ќе поминам, зашто цела гардероба ја чувам од првото, и трето- околу нас сите имаат само машки деца, ќерка ми ич нема женско друштво со тие што најмногу сме во контакт.

    Како се наближуваше 17та недела (знаев дека тогаш ќе ми кажат пол), почнав да разгледувам онлајн и гардероба за момчиња и најдов толку симпатични работи што успеав да си се убедам дека дете е дете, и не треба да бидам разочарана, пак ќе ми биде најголема љубов покрај ќерка ми :)

    А вчера една колешка пак ме гледа во стомакот и вика: "не ќе да е женско, стомакот ти е само напред." Значи и покрај двајца доктори што кажаа, овие "предвидувачиве" по бабини теркови, и во 21ви век се најпаметни! |(
     
    На TeddyGrey, kukla21, Chanell* и 3 други им се допаѓа ова.
  17. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Исто и јас @Kitten , дека само во меше растам и лицето ми е чисто, не им веруваат на докторите дека е девојче :^)
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    А што има врска лицето за полот?
    Моето е катастрофа, кога ли ќе се исчисти веќе еднаш :sweat:
     
  19. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Па ако ти е нафрлано, девојче е и ти ја зема убавината :D
     
    На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Ххаха лелее уште што нема да чуеш хаха јас сум ко сугребна жаба вака не ми е било ни во побертет...и женско носам а? Хаха :) не ми замерувај сигурно си слушнала па кажуваш ама смешно ми стана уште што нема да измислат..(незнаеме уште што е ама баш ќе ве известам дали е точна прогнозава хаха 14+3 сум)
     
    На Coco31, *Ench@nted* и duffi им се допаѓа ова.