1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Кога се влегува во трето тромесечје? Од 27 недела?
     
  2. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Да од 27 недела
     
  3. jule84

    jule84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    945
    Пол:
    Женски
    Јас си се водам по оваа табела но гледам табели каде што од 28 недела се влага во 7 месец јас сум 26+4 па ваљда од другата недела влагам во 7 месец.
     

    Прикачени фајлови:

    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    И јас ја имам оваа табела, и баш пишува од 27-30 7 месец.
     
    На jule84 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Kazete mi eho eho na srce. Imam utre termin skopje,26nedela sum. Dali e taman vreme i dali e obicno eho ili vaginalno se gleda?
     
  6. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Феталната ехокардиографија најдобро е да се направи меѓу 19-24 недела. Доколку си била на вториот пренатален скрининг, кој се прави до 22 недела, веројатно веќе е направена ехокардиографијата.
     
    Последна измена од модератор: 16 февруари 2018
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Znaci vaka bev denes na pregled 16+ sum bebeto matkata e gore ama mi rece placentata e dole...me ostavi vo prasalnik inaku vika moze e toa zatoa sto besikata ti e prazna. Bebeto e ok mnogu mnogu ne napravi proverki poradi toa sto bev za brisevi rece imam gabicki me iscisti so jod I da stavam vaginaleti. Aman veke ama najmnogu me maci palcentata a I deteto e karlicno ama ajde toa ne tolku zatoa sto imam vreme da se vrti
     
  8. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Мене во 13+ ми рекоа дека плацентата е ниско и близу до грлото на матката, тогаш се исплашив и читав за плацента превиа. Но нема потреба од паника. Доколку се забележи плацента превиа во првото или второто тромесечие нема никаква причина за загриженост. Всушност многу бремености започнуваат со таква плацента. Како што расте и се шири матката, плацентата спонтано се повлекува нагоре и се подготвува за породувањето. Ова ми го кажа и докторот, сега сум 29+. Биди без гајле, ќе си следат докторите.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    E mene @*Ench@nted* bas mi kaza grloto na matkata visoko a placentata nisko of ke si puknam so prvoto nemav nikakvi problemi Sega sekoj pregled sum?
     
    На *Ench@nted* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Не си ставај стресови, ќе си се повлече нагоре, ќе пратите ситуација :hug:
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Pa doktorot mi rece tek 21-22 na pregled a citam Sega vo temata placenta previa se pojavuvalo krvarenje I taka nataka zar netreba pocesto pregledi
     
  12. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Па и јас контроли правам на секои 4 недели уште од самиот почеток, сигурно докторот смета дека не е алармантна ситуацијата, а ти ако сакаш да си бидеш мирна оди и на второ мислење за некоја недела.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Mene tek mn pokasno mi se sluci istoto. Na sleden pregled veke ne bese. Sex i krevanje tesko nikako.
    Na sleden pregled si bese kacena gore.
     
    На karak, Flora98 и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
  14. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Da se nadovrzam so vas. Jas pojma nemam kako e placentata. Ama pri kontroli ok vikaat. A za sex jas epten se plasam. Sega sum 26+ ama nikako ne mozeme da se opustime. Moze dosega samo 4pati sme imale odnos. Ne sakam da rizikuvam. Sum imala 3bremenosti od najrazlicni neeuspesni i segaa toa e. Psiha i strees
     
    На karak и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    @Flora98 obicno e na preden ili na zaden dzid ama toa mozes da si go procitas vo sekoj izvestaj sto go dobivas bas pisuva placenta na zaden ili placenta na preden dzid
     
  16. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Плацента превиа е предвремено одлепување на плацентата и доста сериозна состојба и според мене нема шанси да се работи за такво нешто. Туку со оглед што си 16 недела и плодот е сеуште мал, со неговиот раст се ке се среди, само гледај повеќе да одмараш, барем до наредна контрола. И секако со позитивни мисли
     
  17. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Previa ne e odlepuvanje na postelka.
     
    На *Ench@nted* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Некој да имал жолтеникав исцедок дали е нормално? Без мирис... Пред една недела прекинав со криноне гелот до тогаш мислев од тоа е... Ама еве гледам не поминува некогаш е баш жолт жолт.. Дека носам дневни па ептен ми боде очи. Уринокултура чиста...
     
  19. jule84

    jule84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    945
    Пол:
    Женски
    Хм сигурна си дека е без мирис и јас имам таков исцедок и мириса на урина,влошки не ставам но ќе почнам веќе ми се смачи само гаќи менувам и само се мијам, утре сум на контрола па сакам да ме види и вагинално и нешо бело по малку имам.
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    I jas imam iscedok zolt nekogas i zelen ama urinokultura cista i drugite brisevi uredni. Jas ne koristam vloski posto dr mi rece deka tie moze da predizvikuvaat infekcija. I sega znaete sto resenie najdov za da ne gi menuvam gakite-koristam beli pamucni ne znam kako gi vikate vie peleni,kao sto porano gi zavitkale bebinjata.niv gi imam iseceno na parcinja mali i posle navecer samo samo vo topla voda gi stavam i se susat brzo..i od koga gi gi koristam niv kandida mi se izgubi
     
    На jule84 и *Milicka* им се допаѓа ова.