1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Мене така ми се има случено неколку пати. Почна уште мн рано во 14 недела. Еднаш мм дури се исплаши ќе ме носеше на дежурен. Дури језиво кожата оптегната како тапан. Ама јас досега си го поврзував тоа со прејаденост и подуеност. Од кога внимаван на храна ми се нема случено. А дали имате приметено стомакот од сабајле до вечер да ви се зголемува. Значи на утро кога се будам не ни личам на трудна и како минува денот стомакот се поголем. На вечер вејќе во нишп не ме збира и уште од 8 по пижамки се шетам.
     
    На Marija 84 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    da,od sabajle sekogas mi e pomal,a posle do vecerta razlika epten.
     
    На Bella* и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  3. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Мешиња и ние бевме на контрола. Бебушот е добар. 19+1 сме, а на прегледот бев 18+4 и тежи 258 грама.
    Постелката е на предниот ѕид.
    Ми даде упат за крвна слика,д димери, хемостаза.
    Во 21 недела сме пак на преглед и ми рече (ако добро разбрав) дека со вагинална сонда треба да измери да не е отворен каналот?!
    Дали е некоја од вас запознаена, ова е рутинска проверка или?
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Ќе ти мери должина на цервикс сигурно. Јас уште во 17 измерив на мое инсистирање, бидејќи сестрами се породи во 29 недела. И арно што си барав 34 мм. Макар што докторот воопшто не изреагира дека е страшно и ништо не ми забрани, јас поднамалив малце со шетање и си се пазам од
    тешко кревање. Инаку рутина е тогаш околу 20 да се измери. А за димери и хомеостаза имаше некоја индикација или зошто те пушти? Јас на секое го прашувам ми вика немаш потреба.
     
    На lavica82 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    И кај мене беше 35 мм сега ме гледаше со абдоминална сонда и рече треба да е 25 но ништо страшно,супер е.

    И сега кога прочитав од тебе ова се исплашив и потресов.
    Од друга страна си велам ако имаше простор за паника др не ќе ме пуштеше така да си одам.

    За д димерите на последната крвна слика тромбоцитите ми беа покачени за 5 над горна граница,ама јас мислам и дека се рутински нормални проверки
     
  6. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    И мене ми рече др супер е, ама од други членки дознав дека треба да ми е повеќе. И него го препрашав 100 пати, ми рече ако продолжи да паѓа е лошо, ама ќе ти дадам утрогестан и ќе се врзи. Сега моментално не примам ништо, само јас си се поштедувам малку. Претходно и орбитрек возев и по 5 км пешачев. Нз кај ми беше умот.(facepalm)
    Инаку за цервиксот убаво е да е поголем, кога ќе падне на 25 мм вејќе се превземале мерки од типот утрогестан и мирување. Барем така ми кажаа 2 гинеколози. Ама нема штета и сега повеќе да си одмараме.
     
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Od koja ned se meri cerviksot
     
  8. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Јас прв пат измерив во 17, ама мислам дека нема некое стрикно правило кога. Јас сама барав тогаш. А за тие поупатените имам едно прашање. Мене матичниот кога ми мереше ми рече дека оти ми била полна бешиката и не можел убаво да измери, инаку сигурно ми бил малку поголем. И спомна нешто дека ми бил прекршен цервиксота и можел на два пати да ми го мери и така можеби ќе бил подолг. Јас не сватив нишш од ова. Како прекршен цервикс???
     
  9. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    И мене ми кажа др 25 дека треба да е за серклаж
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    a примаш некаква терапија, од типот на утрогестан или дабростон. Јас малку се изнервирав оти сега не ми препишува.
     
  11. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Не. Јас му верувам на мојот матичен и штом не ми препишал значи немало потреба и одлучив да не си правам непотребни стресови.
     
    На Bella* и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  12. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога ми мереше матична бев со полна бешика дека така подобро се мерел а кога не беше сигурна со вагинална сонда мереше...мене уште за срце кога бев ми мерат а за прекршен искрено прв пат слушам и 35мм е одличен цервикс за тие недели ;)
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Nika_P

    Nika_P Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Вероватно ова го нарекуваат прекршен цервикс и се мери како збир на двете должини. Ако мери од почеток до крај како една линија ќе испадни пократок. Вака е 4.7см

    20180701_152238.jpg
     
    Последна измена од модератор: 1 јули 2018
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Веројатно на ова мислеше мојот матичен. Затоа ми рече може на два пати да се мери и ќе излезе подолг од 34 мм. Ама дека и вака не било страшно.
     
    На Nika_P му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Вчера бев на првиот преглед во второто тромесечие т.е. 16 недела, Бебенцето е се во ред сите мерки се добри, прегледот треше најдолго од сите досега, ги гледаше повеќето органи, надворешно рачиња, ноџиња, прстиња, главчето и коморите во мозочето, рбетот, вратчето, плацентата на заден зид е, ко некој скрининг да праеше. И полот ми го откри сега, ќе си имам најверојатно керќичка, моја мала принцеза :inlove:. За нареден преглед во 21 недела ми рече уште подетален скининг на кој акцент ќе му ставела на работата на срцето и коморите на срцето. Крвта ми е добра, кг исто ко пред да бидам бремена имам. Ме советуваше да јадам почесто месо, јајца, млеко или јогурт секој ден по најмалце пола кг, повеќе овошје, зеленчук. Ми препорача и витамини, ги зедов Премама, ако нешто не ми одговарат ќе ги смениме за нареден месец. ( мн. е срцка докторката за витамините ми препорача повеќе врсти и ми вели согласно цена кои можиш да си ги дозволиш тие да ги купиш, составот горе долу е сличен на сите, др. ме зафркаваше аааа ми вели некој ќе купва фустанчиња :inlove:) Мн задоволна и среќна си заминав од кај неа, и си купив розева постелнина од Чико што ја меркав веќе неколку недели. :D
     
    На kukla21, baby 5, Coco31 и 9 други им се допаѓа ова.
  16. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Исто и јас вчера го правев првиот преглед во второто тромесечие, мерките на бебчето се супер, имам доволно плодова вода, цервикс 50мм, постелката е ниско поставена на задниот ѕид, но докторот ми рече нема причина да се грижам.
    Ме испрати на трансфузиологија да испитам димери и хемостаза, забележал сенки на постелката...
    Рече да не се загрижувам ама јас многу нормално веднаш си почнав со паники....
    Од брисевите испадна позитивна уреаплазма па ќе си пијам 2 дози Сумамед.
    Па ќе речат уживај во бременоста.. Не утепаа од испитувања секоја недела, а секое испитување срцето клопец...
    Ама девојка е :l:се прерадував :inlove:
     
    На baby 5, Coco31, lavica82 и 7 други им се допаѓа ова.
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.839
    Пол:
    Женски
    Јас бев во понеделникот на прв преглед од второ тромесечие, бев 17+1 тогаш, бебето е машко ми потврди докторот, тежеше 220 грама, му мереше се, главче, желудник, стапала... И рече се е како што треба да биде. Се опуштив конечно :) иначе вчера не ми беше добро и бев на итна, ми рекоа дека од жешкото ми било оти протисокот во ред беше, ама хемоглобинот ми паднал на 108, а пред тоа испитував на 20.06 и ми беше 120. Малку се загрижив, многу брзо ми паѓа
     
    На baby 5, Coco31, Lola89 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    @mamaJana која недела си и како ти мереа цервикс андобинално или вагинално?
     
  19. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    16+4 сум, цервиксот го мереа вагинално.
     
    На Seduction му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne se sekiraj ke ti dadat terapija za nego I mojot padna ama mi dadea heferol I kazaa oti ke se sredi za eden mesec ke treba pak kontrola da pravam
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.