1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.033
    Пол:
    Женски
    Нормално е тоа е првично млеко т.е колострум. Која недела си?
     
    На Талкачка му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Талкачка

    Талкачка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    24+4
     
    На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
  3. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    Кога ќе прочитав дека после 13 недела ќе се врати енергијата дури неможев да поверувам. Сега во 15 недела не чувствувам дека сум бремена. Имам енергија, не ми се спие толку, мачнините се изгубија, можам да си јадам се. Апетитот се врати во нормала. Единствено градите и брадавиците ме болат многу на допир, па проблем ми е и спиењето на страна додека да се наместам убаво. Едвај чекам да ги осетам движењата на бебето, но ваљда ќе треба да почекам уште некоја недела затоа што ми е прва бременост.
     
    На Milaаа991, 789_angela, ***Bony*** и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    јас не знам кога се осеќа бебето :)
    некогаш осеќам како ми трепери стомакот и за миг престанува не знам кога се чуствува поубаво инаку и мене ми поминаа мачнините иако некогаш од некои јадења пак ми се лоши многу ретко ама подобро ми е :) 18 недела сум
     
  5. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.033
    Пол:
    Женски
    Јас на почеток го осеќав како пуканка да ми пука во стомакот. Како пеперутка да ми поминува по стомакот. Како мускул кога ке заигра сам хахаха:lol:
     
    На Milaаа991, lackygirl и paleska3 им се допаѓа ова.
  6. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имав еднаш прочитано ама неможам да најдам кој и кога.Имам многу досадни "тапи" болки од десна страна на крај од градниот кош, ме убават неможам положба да најдам ни лево ни десно, некако на грб успевам да заспијам после незнам колку време мачење :sweat: пијам магнезиум и не помога почна да ме боли и кога седам веќе на нерва ме мава. Давајте совет имал ли некој нешто слично пиел ли некој нешто ке полудам вака се си велам ќе помине ама некеее :sweat::@
     
  7. Талкачка

    Талкачка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    25 недела сум... бев до дуќан можеби 15 мин во движење, кога се вратив хеланките малку ми беа мокри меѓу нозе... но покрупна сум ии се тешам дека сум се испотила затоа што и додека не бев трудна така се потев но имав и некои чудни болки таму долу но не беа како менструални...тек во среда имам закажано преглед рутински..во сабота не работи докторката...голема е можноста да е плодова вода? ...на последниот преглед ми рекоа во ремедика дека имам школска бременост
     
  8. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Ne. Pij caj od brusnica radi infekcija. Procistuva urinarni infekcii
     
    На abc1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Povekjeto caevi od brusnica sodrzat I hibiskus a nekade procitav deka e stetno,ili ne?
     
  10. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    Мешиња како сте? Како се чувтсвувате во ова второ тромесечие? Почнавте ли да ги чувтсвувате бебчињата?
    Јас терам 16 недела, се чувствувам супер, секој ден го чекам мешко да порасне :). Уште ми е малку заоблен само, не се приметува многу. На моменти чувствувам како балончиња во стомакот, како гасови, можно ли е тоа да е бебко? На моменти мислам дека си правам филм од што премногу сакам да го почувствувам :)
     
    На Ygritte, Ringishpil_, 0ли и 2 други им се допаѓа ова.
  11. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    Сигурно е бебчето така се осеќа, јас во 17 недела прв пат го сетив ;) и јас одвај чекав да ми порасни меше па дури во 7ми месец почна и сега е потешко се. Уживајте дури сте помали :D
     
    На Ringishpil_ и paleska3 им се допаѓа ова.
  12. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Искрено конечно можам да кажам дека има вистина за олеснетиот период во ова тромесечје, не спијам како претходно, имам повеќе енергија, апетитот конечно се врати и конечно сум со старата килажа и тоа со едно килце плус од претходно :rofl: бебушка слабо ја осекам иако сум од утре во 19 гн, или можеби ја осекам ама незнам дека е таа, нешто мртка пука грци ама незнам дали е душичето мало ^_^ веројатно е тоа затоа му зборам, му пеам, го галам, го скокоткам чат пат и му викам да ме слушне да ме клоцне ама ништо :rofl: и така, крвната слика е горе доле добра, ама бактеријата ме убива подосадна амин неке и неке да си оди ама овој пат ке мора :nod: :hai:
     
    На lackygirl и paleska3 им се допаѓа ова.
  13. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    И јас сега дојдов на истата килажа како и кога останав бремена. Сега ќе почне дебелеењето :). Значи најверојатно се бебчињата, и јас кога ќе осетам нешто во стомакот веднаш се смешкам и го галам:inlove:

    Ти како си?Се смири ли исцедокот?
     
  14. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Ма јок сеуште го имам, д-р спомна дека можно е од дејството на сумамедот врз бактеријата демек така се уништува, ама еве денес ги земав резултатите и повторно ја имам, па сега ке пробаме со бетадине вагиналети и пробиотик Lactogyn па ке видиме дали вака ке се повлече |( колку брисеви сум правела пред да останам рутински контроли и никогаш ништо а сега кога нетреба свашта има не ми е јасно од каде толку мн човек да не е раат само, да не има некој искуство со вагиналетите ми спомна д-р дека се непријатни
     
  15. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Jas sum 15+5 I vcera osetiv takov tip na baloncinja, kako branovidni treperenja I bas se nasmeav I se zaprasav mozno e da e bebusko iako e tolku rano, makar na posledniot pregled mi kazaa deka e masko I mnogu aktivno,dusa moja,tesko mene vo narednite meseci :)
     
    На paleska3, lackygirl, Meckicja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mila toa e toa
     
    На Martka и Ringishpil_ им се допаѓа ова.
  17. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    Јас ја имав истата бактерија пред неколку години и тогаш успеав да ја излечам со две дози сумамед. Од тогаш фала богу не се повратила. Слушај го докторот, земи ја терапијата и сигурно ќе се излечи. Мора се да се издржи за бебушките
     
  18. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Ке го послушам веќе и ги купив проблемот е друг сега во упатството на бетадинето почитав дека не се препорачани за оние кои имаат проблем со тироидната па сега незнам дали да ги почнам или не, ќе мора пак да го барам др да ми потврди што да правам
     
  19. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156

    Во тој случај консултирај се со него повторно.
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Талкачка

    Талкачка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    жении имам проблем со затнат нос...дали малку настинав периодов или такаа ми дојде од 24 часа 20 мин ми е нормално дишењето..потоа пак се затнувам..чаре? лек? дали смеам од тие шо мирисаат на ментол во аптека шо се земаат да користам? 26+ сум