1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Еве и кај мене од вчера го чувствувам долу ниско како постојано ми мрдка нешто ,како некој бран да трепери нон стоп и се радував ко дете :inlove: ама беше во текот на целиот ден и си викам ова машково зарем не спие и некако се замислив и си викам па може да не е тоа :^) може е некој мускул и еве денеска пак уште кога станав :dance:пак вибрира на истото место зарем може да е бебушот 24/7(waiting) а инаку сум 18+5 и појма немам што е тоа (facepalm)
     
    На paleska3 и flower55555 им се допаѓа ова.
  2. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.640
    Пол:
    Женски
    Toa e зoшто да не е таман си и со неделите ти :) Јас вчера што сетив еднаш и толку сега за сега уште е мирна :mm: ама рано е има време.. Се мислев и јас мускул да не е, ама досега никогаш не ми вибрирало така или на тоа место, башка кај тебе е константно така да галете се со мешко:inlove:
     
    На paleska3, Ringishpil_ и Meckicja им се допаѓа ова.
  3. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Да мила сигурно е тоа досега не сум почуствувала такво нешто ,иако на последниот преглед во 16 та недела ми кажаа дека постелката ми е на преден ѕид и некаде прочитав дека потешко се осеќаат движењата ама ете јас чувствувам. Чувството е неопишливо,малку чудно ама кога знаеш дека тоа малечко ти праќа знаци дека е добро и чувство на живост е голем благослов :l::hug:
    Ајде во скоро време и кај тебе :sun:
    Јас за 10на дена сум на втор скрининг и едвај чекам да го видам:inlove:
     
    На ***Bony***, flower55555, paleska3 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.640
    Пол:
    Женски
    Јас наредна недела на преглед после 1 месец и едвај чекам, уште од сега сум возбудена :inlove:
    Да ни се живи и здрави, времето лета кај и да е ке се "жалиме" од јако мавање :D:l::hug:
     
    На paleska3, Meckicja и Ringishpil_ им се допаѓа ова.
  5. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Знаете ли каде можам да најдам јакнинво кои се собираат нашире мешиња? :) Веќе едвај ја закопчувам мојата
     
  6. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    мислам дека видов на facebook во Ева бутикот во буљжњаковец рекламираа јакни.

    Да се јавам на рапорт и јас :). Ја тераме 20 недела, се чувствувам супер, сеуште полна со енергија, навечер спијам без проблем. Апетитот се повеќе и повеќе се зголемува, но се трудам барем малку да внимавам. Бебушка си клоцка и многу и се радувам, вчера за прв пат и сопругот осети и беше пресреќен :inlove:. Ако го погодиш моментот веќе убаво се чувствува и од надвор. Се припремаме уште малку за вториот скрининг, едвај чекам да се видам со бебушка.
     
    На Santaa, Meckicja, Viki tonci и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Од денеска сум 26+0 недела а од вчера чуствувам удари од бебчето таму кај што е долу раката на мешето кај црната линија кај шо обележив таму негде од прилика како на сликата таму ги чуствувам нормално ли е ? Некако ниско ми се видоа удраите пред тоа чуствував погоре ама вчера и денеска баш во овој дел кај шо е раката и линијата. Малце ми е страв ми се вртат мисли дека е многу ниско? Некој да сподели искуство 20181121_115217.jpg
     
  8. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156

    Мила и јас ниско ги чувствувам ударите и тоа од сам почеток, а до сега гинекологот не ми рекол дека ниско го носам бебето и си сметам дека тоа е нормално. Зависи како е поставено. Сеуште има доволно простор и кај тебе да си менува положби па сигурно со некое раче или ноже клоцка таму :)
     
    На Happyinlove и an4ii им се допаѓа ова.
  9. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.640
    Пол:
    Женски
    Ние 16+3 денеска, еднаш дневно ке ја осетам ке ми затрепери :inlove: пред некој ден во 4 сабајле ме разбуди со мрдкањето :sun:
    Вчера бевме на преглед, испаничив малку па набрзина појдовме.. Ко ја видов изгледа си спикаше мн мирна беше, а си планирав пред преглед ке се напијам кока кола за да се размрда, така имам слушнато.. :)
    Битно се е во ред и таа си е супер дури 161гр е :sun::inlove:
    Инаку кога ке го праиш 2риот скрининг? Јас планирав 20та нед.
     
    На Lolipop23, Meckicja, Happyinlove и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156

    Секоја недела се повеќе и повеќе ќе го чувствуваш бебчето. Еве во моментот прави салта кај мене и удара на бешиката :D. Скринингот ќе го правам во сабота, тогаш ќе бидам 20+5. Едвај чекаме бебушка да ги поздрави мама и тато:sun:
     
    На Ringishpil_, flower55555 и Happyinlove им се допаѓа ова.
  11. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Јас следната недела сум на контрола,само се да биде во ред. Радознала сум кога ке го почуствувам прв пат:inlove:
    Два дена имав некаква нелагодност ниско во стомак како боцки на неколку пати,сигуно маткава се шири.
    15+2 сум што значи каде и да е ке го почуствувам :inlove:
     
    На ***Bony***, paleska3 и Meckicja им се допаѓа ова.
  12. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Мене во првата бременост така доку ме клоцаше ако седам во положба неудобна за бебче , посебно кога седев да јадам :) и одма се бунеше хаха
     
    На paleska3 и an4ii им се допаѓа ова.
  13. ***Najsrekna***

    ***Najsrekna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    641
    Пол:
    Женски
    Еве ме и мене:angel: секој ден ве следам но некако ептен ретко пишувам.Ние веќе влеговме во 22 недела,бебуш си мрда си клоца секој ден се повеќе и повеќе:inlove:Бевме и на втор скриникг,докторот вели дека се е во ред,супер си напредуваме.Од време на време чувствувам тапа болка во кичмата и ниско во стомакот но поминува.Таа болка се јавува само кога сум малку подолго време на нозе.Приметувам дека апетитот ми се зголемува но сепак не сум некој јадач.Мачнините одамна ги немам,единствено што некогаш имам киселини.
    Секоја контрола со душа ја чекам а наредната ми е дури за две ипол недели.
    Поздрав девојки имајте убав ден:hai::*
     
    На ***Bony***, Meckicja, paleska3 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    здраво убави девојки , денес 12+2 трета бременост , дали дека претходната бременост беше пред 6 години или сум збудалела ама бебенцево ми мрдка , прво мислев дека се цревата ама сега веке сум сигурна , дали е можно вака рано да го осетам? малку беше понапред на последниот скрининг дури 6 дена понапред ...... :drunk:
     
    На Danyy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Јас долго време барав јакна, тие трудничките не ми се допаѓаа воопшто (а не се баш малку 3-4000 да дадеш за 2-3 месеци што ќе ја носиш), на крај си најдов во Зара, не е за трудници, ама се шири и собира во мешето и е совршена, а колку топли да не ти кажувам. Си зедов поголемо бројче, Л, сега сум 6ти месец и ми е ептен комотна, до 8ми сигурно ќе ме собира, за после не сум сигурна, зависи и колку ќе ми порасне мешето. Добро е тоа и што ќе можам и после бременост да си ја носам.
    https://www.zara.com/mk/en/water-resistant-sorona-®-dupont™-puffer-parka-p03427210.html?v1=7971889&v2=1129001
    Едит: Зелената ми ја дава на линкот, мојата е црна.
     
    На mamaJana, Santaa и Ringishpil_ им се допаѓа ова.
  16. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Здраво и од мене :hai: со лесно нека Ви е на сите :inlove: да си изродите здрави и живи бепчиња:l: Ве читам и открив дека не сум сама што сум почувствувала мрдање во 12-13 недела :D:D:Dиако ми велеа нема шанси :)сега терам 24+4 недела, ќе имам женска иако бев 100% убедена дека ќе е машко :):)бебка е активна 24/7 цело време мрда 8) особено кога сум гладна :D:l:
     
    На ***Bony***, Santaa, Meckicja и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Фала мн. одлична е, баш ми се допаѓа :) ќе тркнам до Зара :)
    ❤❤❤❤

    18г.н. и кичмата (кај крстот) ме боли веќе трет ден, ако се наведнам за нешто исправувањето тешко ми иде. Не знам дали смеам да се истегнувам на пилатес топка? дали би ми олеснило барем малку, ако вака терам до крај аууу. Немав болки бакби со првата бременост, не толку рано, таму накај 8-9м ми се појавија и тоа при неудобно седење ❤
     
    Последна измена од модератор: 23 ноември 2018
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Ајде и овде да пишам :)
    Денес го направивме вториот скрининг и се беше во ред со бебушот за кој конечно дознавме дека ќе биде моме :inlove: теже 495г и одговара на 22+2 а требаше на 22+6. За мојата килажа нема некои промени полека но сигурно качувам по некое килце мада на мене ништо не се познава се е во мешето, почнав со 62кг паднав до 59кг а сега сум 64/65кг. Од потешкотии кои ги осекам е одвреме навреме болки во половината ама не секогаш, намалено движење кое многу ме задишува и ми е најголем проблем затоа што претходно бев многу брза :D за спиње да не зборувам спијам по два пати на ден и јадам по 7/8 мали оброци што не е типично за мене ама бебушка си бара па за неа морам :inlove:
    Многу се распишав ама еве уште ова конечно ја осекам како мртка дури и ја снимав како ме клоца како цело меше ми вибрира од неа :inlove:
    Поздрав мешиња имајте лесен убав ден :* :hug::hai: извинете за долгиот пост
     
    На Lolipop23, flower55555, Meckicja и 9 други им се допаѓа ова.
  19. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    да е здрава и жива :)@***Bony***

    После втор скрининг што се прави освен крвна слика и урина ? и во која недела ?
    јас овие две недели скоро имам некако повеќе исцедок како жолто некогаш,а некогаш само водени ми се гаќите дали е нормално ? и дали може со сода бикарбона да се миеме во бременост ?порано нон стоп си се миев одвреме навреме ..
    кога се почнува да се гледа вагинално прв пат дали во второво тромесечие или третото ?
    многу прашања поставив :D
    а апетит имам многу и јас само ми се јаде :D а многу сакам маж ми да почне да чуствува и тој кога ќе мрда :)и значи пукнав од одење во вц на секои 5 мин одам, а инаку не знам по колку пати на ден:D
     
    Последна измена: 23 ноември 2018
    На Ygritte и ***Bony*** им се допаѓа ова.
  20. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    @anita123 фала ти мила посакувам исто и кај тебе и кај сите други мешиња :)
    За испитувања незнам, мојот матичен ми кажа се гледаме за месец дена и ништо друго, а еве читам на нет дека од 24-28гн се испитува за скриен шекер, а тој на последниот преглед пред некоја недела кога бев кај него спомна дека во зависност од резултатите од скринингот односно од големината на плодот ке знаеме дали ке треба да се испитуваат димери и скриен шекер, а денес кога ги виде резултатите ништо неспомна. Ај ке почекаме некој поискусен да ни пише што е следно :)