1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Добро е не сум сама:D инаку и покрај тоа што немам апетит, еве за 2 дена качив 1 кг. Дали од тоа што немам редовна столица и по 3-4 дена или веќе се приклучив кон дебели ама среќни:*
    А која недела си? Ајде ќе продолжиме да се тешиме.:hug:
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    не какво сама јас сум секогаш тука во манекенките со стомаче хаха,... а ти веќе почна со качување килажа на прав пат си (y) кога почна да качуваш сега во 15-та или?
    Јас сум 14 недела и 6 дена , што значи нели 15-та :hug:
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    По циклус сум 15+5, но по ехо( што е поточно според мене, бидејќи имав кратки циклуси) сум 16+4. Пред 2 дена на контрола бев 58,6 кг,а останав бремена со 58,8 а денес сум 59.6:o
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Павлина Герасимовска во Ре-медика ,јас кај нејзе идам.А за рефундација ќе ти треба на државно да закажеш.Тамо само Јани и Петковиќ даваат извештај,другиве изгледа не се разбираат.И Кочо ама ќе мораш кај него у хемолаб на приватно да правиш контроли за да ти пише извештај.
     
    На flowergirl* и Софија 88 им се допаѓа ова.
  5. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Друштво едно прашање дали тапа менструални болки се нормални во второво тромесечие, 15 недела сум ? Завчера бев на преглед беше во ред, немам значи нешто болови јаки, неиздржливи туку баш онака тапи се и јадна да речам некоја болка доле, таква ко за добивање циклус ? :?:
     
    Последна измена: 9 март 2019
  6. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Девојки се преплашив преку ноќ, малку имав крв на бришење и толку. Инаку сум 15+6. Многу ме фати страв, гледав да не паничам, ама посилно е од мене. Сабајле ставив утрогестан, викенд е од докториве никој не работи да отидам. Што мислите од што може да биде? Совет?
     
  7. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е нормално, маткатансе шири, бебето оди нагоре и има шанси за такви болови, само смирено
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    леле мила аман си викам ке има ли ден без никакви симптоми да немам, се мислев второво тромесечие ќе ми е без никакви болки али кај мене тоа тешко ... (facepalm)

    за ова со крвче што ти протекло зошто не отидеш да те видат на ургентно негде, сигурно не е ништо страшно, но може само ќе треба те боцнат со прогестерон депо и мирна глава ќе ти е после (fingers):hug::l:
     
  9. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Ставив утрогестан, сега ќе земам дабростон па во понеделник на доктор. На ургентен ептен не дај Боже ако има повторно, ама кај нас се што да ти кажам.. незаинтересирани.
    А испив и парацетамол пред тоа за страшните главоболки што ги имам, бев малку под стрес попладнето можеби ми се собрало се.

    Симптоми имаме постојано, мислиш ќе се врати енергијата, оно спиеш ли спиеш :) Тапи болки имам и јас или како мал грч, ама поминува, облеката полека не ме собираат па треба и покомотно облакање. Само смирено, без напори и штом осетиш болка одма легни, поднамести се некско да ти помине.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Здраво, и јас сум 15гн, и осекам некои слаби болкички, исто како што опишуваш ти. Во вторникот бев на контрола, беше се ок. Се надевам дека е ова нормално. Со претходната бременост имав други проблеми ама болки никакви не осетив до трето тромесечие, па н моменти се осеќам како да ми е ова прва бременост.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Мила денес и утре лежи одмарај земај си терапија редовно,и гледај да не пиеш парацетамол бидејќи и тој може да предизвика крварење. Ако се повтори правец на дежурен, се надевам дека се ке биде ок. Штом било еднаш и толку,не значи дека е нешто страшно.
     
    На Flower123123 и Софија 88 им се допаѓа ова.
  12. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    раат да не е човек мила , вакви менструални болки и плус кога одам како камења да носам осекам речиси на секои 10 дена, и стално си викам, нормално ли е сега во овој период да ми е вака ...а на лекар кога и да сум отишла фала му на Бога се било во ред, и затоа сега нема да одам пак али мислата убива...се си мислев ќе мине се сега во второво тромесечие арно ама .. освен ко менструални болки осекаш ли тежина доле ко да притиска и камења да носиш ? :?:
     
  13. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Јас сега сум дома на боледување и поголем дел од денот си лежам. Кога ке станам од кревет имам потреба да си го држам стомакот, имам чувство дека ми тежи. Тоа е нормално. Јас пак се грижам што секрет имам само после тоалет и ми се измени во лигав бело жолт. На брисевите нема ништо, и незнам дали е ова нормално. Не ме чеша, нема мирис, ме загрижува што има жолтеникава боја и е таков како мрсули,да ми извините на израз. Дали и кај вас така изгледа. Фала многу.
     
    На srekice, Floresita7 и Софија 88 им се допаѓа ова.
  14. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.210
    Пол:
    Женски
    Девојки 20гн сум и пред недела дена чувствував како некои пулсирања некаде под градите, а последниве два дена чувствувам како притискање на ребрата од лева страна. Што би требало да е? :^)
     
  15. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    и јас имам таков исцедок ми тече и онака на вешот во текот на денот не само во тоалет кога одам али користам утрогестан, сигурно од него ни е...претпоставувам и ти ставаш од него ? :hug:
     
    На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
  16. flowergirl*

    flowergirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    И јас ги имав истите тапи болки повремено, прашав на форумот рекоа дека нема место за паника:):)
    Кога имам такви болки повеќе одмарам тие денови :)
    "Лошите" болки се поинакви.
    Се е во ред, не се вознемирувај:):)
     
    На Septemvri и Софија 88 им се допаѓа ова.
  17. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Не јас орално го пијам, имам полип на грло па за да не се иритира орално го пијам. Сепак фала за мислењето, на следна контрола ке прашам дали е тоа нормално, ке одам следна недела.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    дај боже ...жени умот стално на лошо прво ни оди, стално со прашања у себе сме, и си викам па како би знаела дали е ова болење нормално или не зошто циклусот така ми доаѓал и сл ужас... прееска викам ај малце на воздух убаво е времето белким нема да мислам на болките, а и скиснав дома и комшиката ме гледа вика Софи те гледам од далеку уште сега тешко некако се движиш, а кај е 9 месец лелее ќе биде интересно...одев абе камења мислиш носам, а не бебиња а малечки се уште за да тежат ..ќе речат лугево глуматам уште толку рано ја одам ко пред породување да сум...што викаш си го држев стомакот да не испаднат (facepalm)
     
  19. Floresita7

    Floresita7 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Во иста ситуација сум и јас, дури помислив на тоа дали се точни резултатите од брисевит. Си се тешам што немам чешање и некој мирис дека се е во ред.
     
    На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
  20. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Е ова што убаво го опиша:rofl:
    Исто е и кај мене,ист исцедок и без други промени ама јас пак се заебавам веќе 4 месеци со глупата стрептокока.Ништо не ја лечи :@
     
    На Софијана и Septemvri им се допаѓа ова.