1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Аииии што убаво, две момчиња и едно девојче... Нека се живи здрави и да си растат во стомачињата :inlove: :inlove: :inlove:
     
  2. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Мила штом докторот ти рекол во ред е нема причина од страв, уживај. И мене ми дозволи да патувам, секако ќе се прават паузи по пат (доколку не е со авион) и ќе биде ок. Ајде кога ќе се осигураме за полот, ќе видиме до каде сме со осватувањето хахаха :lol:
     
  3. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Мешиња на преглед на мокрача и крв мокрачата не ми е во ред и ми рекоа да пијам само увин чај, не ми дадоа никакви лекарства, опасно ли е тоа?
     
  4. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Zdravo mesinja....jas postojano ve citkam ama ne sum vi pisala...eve denes konecno ja zapocnuvam 14 nedela i vleguvam vo vtoroto tromesecie. Na pregled treba da zakazam slednata nedela pa ke vidime dali doktorkata ke mi dozvoli da patuvam. Imaku seuste imam sekret koj mi se sliva od sinusite i sekoe utro moram da go isfrlam inaku mi pravi strasni problemi pri disenjeto....Denes mi se javija i kiselini iako dolgo vreme bev raat...ama ete nikogas nese znae...edvaj cekam da si go vidam bebusot...pa mozebi ke go doznaeme i polot!!! Pozdrav do site mamicki i nivnite malecki dusicki!!!
     
  5. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Тие не се страшни неправилности што ги забележуваат кај мокрача, кај секоја втора ги има, немај мака пиј си го само чајот и ќе помине :*

    Ти беше на контрола или сеуште не?
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
  6. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Фала ти Белас што ме мислиш, бев вчера на контрола и матичниот од памет ме извади и денес трчав од работа да одам Систина... Мојот матичен доктор- Др. Тасе Цветановски (морам да кажам кој е за ако некоја се најде во слична ситуација да не се потресува од него), прво ми рече па ти си имала болка, контракција гледам, ако ми кажеш дека не си осетила ништо ме лажеш! Јас чувствувам нешто пецкање, некогаш ,ама од кај да знам, си мислам дека може бебушко ме клоца или се превртува....После тоа, почна да мери, ми вика главата му е 14та недела а телото 16та :o Ми вика па не е многу, 1 недела разлика (а ми спомнува 14 и 16???) над 2 недели може да значи деформитет, ама ај оди во клиника, да те види некој друг! Сестрава бара термини, јас се укочив не можев ништо да кажам од стрес, а мм само ме виде и одма отиде и им рече не ни треба упат ќе одиме во Систина!
    Денес бев, докторката 10 пати го премери сите мерки си одговараат на 17та недела, се си е нормално развиено а и главчето си е 17та недела! Се чудеше што мерел докторов и не смируваше со мм зошто виде дека бевме многу уплашени :) За полот неа не ја прашав, откако слушнав дека се е ок не ми беше важно, а вчера мм го праша матичниот, овој еднаш виде, и вика паааа не знаааам, не можам да видам знаци на машкоооо, ај зетко другиот пат ке видиме!!

    Извинете за долгиот пост, морав да споделам искуство, целиот мој стрес во бременоста е резултат на овој доктор, и решивме веќе да не одиме кај него. Ве гушкам сите :*
     
    На Didi*** му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Не се плаши, јас затоа не одам за поважните прегледи кај нашите приватни доктори во градот (бидејќи не сум од ск) право во Систина. И јас сум презадоволна од таму, не тука да ме плашат со глупости и мене (не како твојата мака ама за други работи мене ме исплашија без веза кај нас). Најмалку е важен полот, само живо здраво и се ќе си се нареди по ред ;) Ајде уживкај сега со бебушко, позз :*
     
  8. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Како сте ми мешиња најубави....Еве ние да се пријавиме добри сме 18+3,некако ми летнаа мн брзо неделиве.Почнаа да ме мачат киселини навечер кога ќе легнам ми гори се одвнатре.Другиот четврток имам закажано ск за на 4д ехо,некако мн страв и паника ме фаќа што и како ќе ми кажат.Се надевам дека се ќе биде во ред.До тогаш позз од нас и се најубаво......
     
  9. mama27

    mama27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    175
    Јас вејке 19 недела,ги цекам резултатите од микробиологија ,имав ешерихија коли и пиев антибиотик две дози се надевам дека сега нема да ја има.И во петок сме на контрола,одвај чекам да го видам милото мало.Само да прашам дали ви се има случено нешто слично .... :( :worried: неколку пати на исто место ме фајќа како електрицитет на стомакот ,како струја многу непријатно чуство,дали е можно секој пат е поврзано со лап топот до мене или телефонот во раце... :worried:
     
  10. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    И мене неколку пати ми се има тоа случено, често сум на лап топ, ама не ми се верува да е од тоа. Пијам магнезиум. Еве поискусниве мамички нека кажат и јас сакав баш за тоа да прашам.
     
    На mama27 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Мене одвреме-навреме ме боцка по малку, ама не е толку често. Ќе го прашам гинекологот кога ќе одам на контрола па ќе ви кажам :*
     
    На mama27 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mama27

    mama27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    175
    Не е опасно ми рече ,можно е да е од бактеријата...повторно ми даде антибиотик :worried:
     
  13. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    мамички еве ме и мене,јас влегов во 21та недела,се здебелив 6 кг и забележав како светли стрии да ми се појавуваат на градите и задникот ама почнав со бадемово масло да се мачкам па се надевам ке се повлечат. Инаку ми кажаа дека е машко,син ми ги беше раширил нозете уште да рече еве гледајте машко сум :D :D можеби оти јас очекував девојче хехе.
    Инаку правев крвна слика и се е во ред освен железото и црвените крвни зрнца па си пијам витамини и плус железо и така,наредната недела треба да правам онаа морфолошката екографија (мислам така се вика на мк) па ако некој ја правел нека ми каже како е?

    поздрав до сите мамички :* :* :*
     
    На mama27 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Туку....вака или онака, уште малку ја напуштам темава, т.е. влегувам во трето тромесечие следнава недела :o :sweat: :) Гледам други што се поназад од мене веќе се спремаат полека, ние абер немаме од ништо :D Премногу брзо ми поминува бременоста, додека се свестам што ми се случува, ќе дојде време за породување :D


    Уживајте во второто тромосечие, мене ми беше најлесно во измнатите три месеци :)
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
    На mama27 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Идни мамички, бев на контрола (обична) и докторот ми кажа дека боцкањето одвреме-навреме е од ширењето на матката. Исто железото ми е пак слабо, и покрај месц дена користење на апчиња за железо, сокови од рибизли од берово, цвекла, чаеви од коприви и што ли уште не :( а тек сум 4ти месец, до крај којзнае што ќе правам. Некој лек за покачување на железо да не знаете? :*
     
  16. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    :tmi: Не комбинирај железо со калциум, најчесто грешиме кога спанаќ јадеме со к.млеко, или сиренце со цвекло салата. Пред конзулирање на продукти со железо 1 саат и после 1 саат избегнувај млечни производи. Тоа е мојот рецепт и делува. :) Јас железото го пијам насабајле со сок од лимон или вода. ако јадам јогурт со тесто јадам накај 11, па пијам магнезиум (магнезиум и калциум се сакаат ;) )

    Инаку влегов во 19та и мило ми е да читам како сме сите со попозитивни а сепак мали "проблемчиња" во оваа тема. Дечко на мама пливаше на првиот крак и супер ми дојде одморот и излежувањто во сенка на плажа 8)
     
  17. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Иста сум и јас како тебе, вЧера се испласив ептен од тие боцкања или болки како да ги нареЧам незнам па отидов на дежурен ми рекоа се е во ред и ми дадоа спасмекс за болките. Денес еве пак ме заболува од време на време незнам зосто така еве веке неколку дена. Железото и мене ми е слабо, пијам апЧиња па ке видиме. Исто и јас сум тек 4ти месец и ептен ми е страв особено за болките, и тебе ти се така како благи менструални грЧеви или??? Ако некоја др.има искуство со такви болки нека сподели.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Болките сите ги имаат.Се додека се слаби и без крваренје опуштете се,не се боцкајте ако нема потреба од тоа.магнезиумот мене мн ми помагаше при грчеви на матката исто и утрогестанот препишан од гинеколог.сега сум скоро 33 недела па уште имам болки боцканја и слични ствари
     
  19. mama27

    mama27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    175
    и јас исто еве во теков на четвртиов месец со такви благи болкички,ама имам приметено ако повејќе се движам и се уморам низ дома ме притиска ,а кога ќе се одморам поминува :) ;)
     
  20. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Срце мало, пливкало оно во мешето на мама :* Инаку јас прво насабајле пиев железо ама ми беше лошо, повраќав така и сега после ручек и за ручек не јадам млечни продукти. Знам дека железо со витамин Ц треба да се пие, па земам и вит. Ц
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.