1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. *Sara*

    *Sara* Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2017
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    399
    Пол:
    Женски
    За сите оние кои треба да прават испитување за скриен шеќер, не е ништо страшно, супер поминав освен што од првото до второто зимање на примерок од венска крв треба да поминат 2 часа. Јас правев во син лаб (бившо адриа лаб) од причина што таму не се закажува, се прави секој работен ден од 7:30 до 10:30. Со упат од матичен гинеколог не се плаќа ништо. Резултати истиот ден.
     
    На Makedonka007, Novella, Ive13 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.238
    Допаѓања:
    23.985
    Пол:
    Женски
    Кажете чаре за болно грло. Ме уби трет ден. :(Што може да се земе од аптека?:?:
     
  3. Novella

    Novella Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2018
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    Моментално чекам за второ боцкање, во меѓувреме цела блага вода ја повратив.☺ Можи има и останато нешто во мене
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Од аптека само оние бонбони што се лижат за грло, ги има едни што можат и трудници, мислам од еукалиптус ли беа, знам зелени се, јас ги користев едно време, има ефект. Друго јас бев со вирус 3 недели и во прво тромесечие и пиев оспен со консултација со доктор, така да види си пак и топли чаеви на грло обавезно без шеќер.

    Инаку јас што си имав мало крварење пред некој ден, бев на доктор, ме прегледа внатрешно под микроскоп и се виде дека уште има крв, продолжив со дабростон па ќе видиме и строго мирување, работа никако. Што ќе правам незнам, но оваа недела ќе биде така, за да се повлече крварењето, кое го немам повеќе, од само еднаш но докторот вели можеби ќе се појави. Најверојатно е од постелката кај што завршува, притиска или пукнат капилар или од инфекција една што испив сумамед.
    Исто и јас на станување ме боли стомак и имам потреба рака да ставам на стомак, мислев ретко тоа во ова тромесечие, ама гледам не било.
     
    На Nane26 и Мариаа. им се допаѓа ова.
  5. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    Срекиче, нели стрептокока се испитува некаде при крај? Како дозна дека имаш? Кои симптоми ги дава?
     
  6. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Мене ми ја најдоа во брисевите што се прават во 12та недела.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Процедурата можи да ми ја објасниш?? Гладна? И останато?
    Фала ти
     
  8. *Sara*

    *Sara* Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2017
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    399
    Пол:
    Женски
    Одиш сабајле гладна и жедна, ти зимаат крв од вена, го проверуваат одма шеќерот и ако се во ред резултатите ќе ти дадат да испиеш околу 300 мл вода со многу шеќер и откако ќе ја испиеш треба да поминат 2 часа и повторно ти земаат крв. Додека чекаш да поминат тие 2 часа исто така не треба ништо да пиеш и да јадеш и не треба да имаш никаква физичка активност. Доколку живееш блиску до местото каде се наоѓа лабараторијата и си со автомобил, можеш и дома да си отидеш и повторно да се вратиш 5 минути пред да изминат тие 2 часа.
     
    На Nane26 и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  9. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Многу јасно објаснето. Ти благодарам мила. :*
     
  10. flowergirl*

    flowergirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Мене ми дадоа пантенол, како пастили, меѓутоа некој ефект не мислам дека има..Чаеви со мед и лимон и млеко со карамел и путер тоа ми помагаше
     
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Малечкоxxx

    Малечкоxxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Девојки испадна дека бебушка моја ниско ја носам ама за да не ме плашат никој ништо не ми кажува. Има ли некојс вакво искуство
     
  12. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.323
    Допаѓања:
    7.988
    Пол:
    Женски
    Немора ништо да значи, повеќе одмарање и се ке биде ок. И тие ниско што се поставени се носат до крај. Релаксирајте се, пребарај низ темата мислам дека ке најдеш други како тебе.
     
    На Makedonka007, Martka и Малечкоxxx им се допаѓа ова.
  13. Floresita7

    Floresita7 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Како разбра дека ниско го носиш? Која недела си?
     
  14. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Девојчиња имам некоја тапа болка да ја наречам кај т.н спојлери која е присутна кога стојам на нозе и се движам, а тоа е од кревет до кујна и истата од спојлери се пренесува на двете страни надоле накај јајници и по кичмата позади нормално е ? 16 недела сум.. :?:
     
  15. Nane26

    Nane26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    596
    Пол:
    Женски
    Нормално е Софи,и јас имав болка ниско доле, мислев дека е кај јајниците,и кичмата ме корнеше,дури бев и на преглед, и ми рекоа дека се тегнат лигаментите на матката, затоа р таа болка, а болката во кичмата е од што се тегне и матка и стомак напред. Башка, близначиња носиш. Не се секирај,се ќе биде во ред. Поздрав
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам мила ќе издржам се само да е се нормално и очекувано, али пусти страв...таман ќе заборави човек на некаква болка во матка , јајници едно десетина дена и ете ги пак и одново прашањата дали е нормално и се во круг (facepalm) али што викаш кај нас со близначка бременост веројатно се е нормално дури и во дупли дози, ќе се истрпи се само за убаво нека е :hug: фала ти на подршката :l:
     
    На Nane26 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. flowergirl*

    flowergirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Девојки едно прашање, 19 недела сум, сеуште примам утрогестан од 100 орално, повремено имам исцедок воденкаст, Од утрогестанот е?
     
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Sofi ic ne se sekiraj jas dokrajta na bremenosta kaciv samo 6 kila
     
    На Makedonka007, Presrekna и Софија 88 им се допаѓа ова.
  19. Floresita7

    Floresita7 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, 18 +5 недела сум, осеќам чешање по телото посебно на нозете и забележав бели кругчина. Досегашните испитувања кои ги правев се во ред. Се сомневам на алергија, некоја од вас со вакво или слично искуство? Понеделник имам контрола кај матична.
     
  20. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    и јас имам ужасно чешање и тоа во делот баш кај што стегаат чорапите, онака дури крвнички ме чеша , црвени брунчиња си направив ... незнам од што е но моето не верувам на алергија дека е :smirk:
     
    На Floresita7 му/ѝ се допаѓа ова.