1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. MimiG

    MimiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    199
    Само во 21 нед се прави или???
     
  2. maaitka

    maaitka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    3.995
    Пол:
    Женски
    Вториот скрининг се прави од 18 до 24 недела но најубаво е во 21 недела :D
     
  3. MMA

    MMA Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2019
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Koga pocnavte da gi gledate mrdanjata na bebeto nadvor od stomakot? Jas sum 19+2, a vece 2-3 dena koga ke stavis raka i te kako se oseca, plus se gleda kako mrda stomakov. Mnogu rano e ili ne? Srecicka mila ❤️
     
  4. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Мешковци, едно прашање. Втор скрининг треба да праавам или крај на октомври или прва недела на ноември. Е сеа, на 16 септември (нели во Ремедика секој 15ти од месецот отвараат термини за наредниот) се јавив во Ремедика и немаше термин кај докторкава за крај на октомври, што ми е чудно, пошо нели 16ти!
    Совет? Како да не пропуштам термин прва недела на ноември? Уште сега ако се јавам нема шанси да ми закажат за ноември :(
     
  5. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Консултирај се со докторката... Исто беше и кај мене, но и пишав на вибер и се договоривме
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Tnx мила, ќе и пишам :l:
     
  7. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Има ли некој тазе од прво тромесечје да премина во второ? Да ве прашам како поминавте скрининг, брисеви?
    Јас ги поминав брисевите, ми излезе кандида ми препишаа вагиналети три микорил, ме чудо што никогаш не дум имала, но што е тука е.
    Што ви препишаа да пиете? Како се чувствувате? Дали имате односи?
    Јас немам односи, сеуште пиам утрогестан, со фолната завршив сега примам премама, а и пд вчера ко да поднастивав, носот ми тече, си пиам чајчиња
     
  8. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Јас сум 14+4. Брисевите се чисти а и приската била добра. Пијам сеуште фолна киселина и дабростонот што ми остана, докторот рече откако ќе ги испијам тогаш ќе преминеме на нешто друго.
    Односи имаме ретко, ептен некако страв не фаќа. Инаку се чувствувам подуено, болки понекогаш како боцкање и вагинален исцедок кој некогаш е пообилен.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Женски денес влегов во 17 недела матичната ми рече аспиринот да го пијам до 17 недела, па се мислам да го прекинам. Ме интересира, кога ги испитувате димери и во кој случај се примаат клексани?
     
  10. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Јас сум 16+4 тука сме некаде:D
    Пиев аспирин уште пред да останам бремена и откако останав еве до пред 5 дена го пиев. Имам генетска мутација и секој месец ги проверував д-димерите по препорака на доктор,првите два резултати беа во граница па ми рекоа да терам со аспирин, ама последниот пред 5 дена излегоа многу високи димери 2800 и така веднаш си почнав со клексан по една инекција на ден. Сега за сега само клексан без аспирин па ке видиме како ке биде.

    Е сега доколку има потреба од тоа да го продолжиш аспиринот ке ти каже докторката или доколку има потреба од клексан се гледа и на ехо во каква состојба е постелката(тоа беше и кај мене случај,се виде и на ехо што немора да значи дека е случај кај сите) ама за ти да си мирна можеш да си испиташ. Позз
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Фала ти, баш ќе ја распрашам подобро на следен преглед :) веќе секоја втора трудница прима клексани во последно време и морав да прашам :)
     
    На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Јас од денес сум 17та недела, брисеви пап прв скрининг и приска ми беа уредни, освен во мокрача што ми најдоа стрептокока па си пијам Ampicilin. Исто поради кафеав исцедок во 7ма недела пијам Дабростон уште.
    Втор скрининг ми рекоа меѓу 20-22 недела да се направи, јас одам во Ремедика на ехо и скрининг а брисеви земав кај матичната.
    Ужасни мачнини и повраќав до пред некој ден, сега сум малку подобра се надевам ке поминат!
     
    На Sexybaby86 и kavadar4anka им се допаѓа ова.
  13. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Ние денес сме 19+1 :inlove: ја раситнивме 20та недела. Брисеви уредни, приска добра, прв скрининг супер. Закажав и втор скрининг. Секој месец правам редовна контрола на тероидна жлезда... Бременоста ми ја следи матичниот гинеколог и исто одам во Ремедика. Гадењето ми помина, чат пат имам главоболка, но важно е да мине брзо. А димери немам испитано ни во прва бременост, ниту сега... Поздрав мешенца :l:
     
    На dunika, Sexybaby86 и srce-9 им се допаѓа ова.
  14. MMA

    MMA Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2019
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Здраво мешенца. Како сте?❤️
    Како малите срцуленца во мешето?
    Јас сум 21+3. Сакам да купам перница за поддршка на стомакот при спиење (оние како триаголни). Дали вие користите нешто, и каков? Поздрав
     
  15. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Јас користам од тие големите перници за трудници како потковица што се и многу сум задоволна :l:
     
    На MMA му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Teliko

    Teliko Нов член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    24 +4 сум и како да ми трне горниот дел од стомакот. Тоа ми се случува само кога лежам на страна, тогаш чувствувам трпки на страната на која лежам. Има ли и некој друг таков симптом?
     
  17. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Јас кога стојам ми се случува да ми трне горниот мускул на левата нога и како да ми жари осеќам... а стомакот понекогаш осеќам како да ми се стега, така ми беше и во првата бременост.... Ваљда тоа е тоа друго стање :)
     
  18. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Девојки
    Од утрово кога станав грлото ми е исушено и ме пече при голтање. А и во стомакот киселини чувствувам како да ми гори во желудникот, тврд ми е стомакот кога ќе се допрам или сведнам осеќам болка. :(Целиот стомак како разигран го осеќам на моменти како кркорење и гасови, незнам дали е бебенцето или пак нешто друго...
    Не сум настината но незнам зошто вака се чувствувам... Да не е од храна вака?
    Се грижам за малово :l:
     
  19. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Матката се шири затоа подболува стомакот...А за киселините мене само кисела вода ме спасува, пробај и ти по една чаша можи ќе ти се смират. Ако болките се големи посети си доктор најдобро :)
     
    На Girl-Rabbit, srce-9 и Anomis11 им се допаѓа ова.
  20. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Девојки второ тромесечие почнува од 14та недела?