1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Другарке јади месо, месо! јас не јадам ништо од зеленчук, алергична сум скоро на се. брокула во животот не сум пробала па крвта секогаш супер!
     
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Пишав и во труднички муабети ама нервозна бев во тој момент. Сега посмирено и тука да се искажам. :D

    Имав пишано во повеќе теми колку проблеми имав со матичната, како не сакаше ни брисеви да ми земе. Два пати бев само кај неа, си терав кај друг доктор. Еднаш ми зема брисеви и ги носев во државна, пишуваше да ги повторам бидејќи немало доволно примерок. Таа ми се правеше паметна дека сигурно имам кламидија штом така напишале на микробиологија. После недела дена пак отидов за брисеви и не сакаше да ми ги даде да си ги носам јас на приватно, ме тераше на неа да и плаќам таа да ги праќа. Се спукав се скарав со неа ме тераше приска да правам и да и плаќам на неа 4200 за тоа, а другите двајца доктори што ги посетував ми рекоа нема потреба да правам приска. Гледав дека само бизнис сака да прави и кога ми зеде брис ме гледаше и на ехо и не можеше срцева акција да најде, ме потресе скрос.. Не е стручна воопшто веќе е многу стара и со нервите изгледа не е како што треба. Ни скрининг не сакаше да ми прави без приска. Од тогаш воопшто не ни отидов кај неа. Ми се јавуваше да и однесам се што имам документи од бременост и анализи што сум правела и требале да ми стојат во картонот. Не и однесов ништо дома ги чував. Кај неа имав само резултати од првите брисеви. И така јас вчера влегувам во ординација кај неа и на сестрата и давам книшка, ми дава картон, јас во чекална си седнав и си го отворив картонот фино лепо си ги украдов резултатите и на сестрата и велам : абе ај утре ќе дојдам немам време сега. И си бегав од таму :D :D

    Денес си бев на преглед кај многу подобар доктор и го замолив да ми биде матичен. И така од денес ќе си терам кај него. Си добив и мајчина книшка, ми мереа притисок, ме ставија и на вага. Сега барем помирна глава, ќе бидам во добри раце, кај добар доктор..
    Загрижен беше кога виде дека имам покачени леукоцити во мокрача и ми рече белото прање исто може да е проблем. Ми препиша Полигинакс и така сега ќе се лечам, па за две недели ќе одам скрининг да направиме и да ми земе брисеви.

    Инаку ми мереше и цервикс прв пат, рече добро е, плодова вода имало доволно, бебето супер се развива. Според последна менструација сум 20+0, според мерки на ехо бебето одговара за 20+5. Тежело 360 грама и главно било добро. За килажа малку се плашам и се замарам.. Многу покачив..Ама докторот овој пат ништо не спомна за тоа, осеќам дека на следен преглед ќе ме искара... Крвта ми рече добра дека е ама јас баш не ги разбирам тие резултатите.
    Ни потврди дека ќе имаме синче, се израдувавме пак хахах. И во 15 недела кажа дека е машко, ама не беше сигурен, сега со сигурност ни потврди. И така сега ќе чекаме 2 недели да поминат,па ќе чекам испитите да ги положам, после ќе чекаме свадбата да ни помине, и после конечно ќе можам целосно на бременоста да се посветам.
    Јас всушност и сега само на бебево мислам, ни факултет ме занима, свадба па ич не сакам да помислам.. ама тоа е не можам на никого да се објаснувам, кога купував пред некој ден облека за бебето сите од фамилијата ме погледнаа чудно и ми кажаа дека тоа сега не било приоритет ,да сум се фокусирала на свадбата. А јас околу свадбата воошто не се замарам, ништо немам завршено, а има уште еден месец до свадбата.. Искрено не ни сакам да ја правиме, но старите наши напнаа.. Но се ќе се издржи ,само бебето да ми биде во ред друго ништо не ми е важно..
     
    На Majra, eta, emekreme и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Девојки, како ви е спиењето? Мене последнава недела ми станува се потешко, се вртам по сто пати во сон, се будам... Не ми е згодно никако. Си викам како ќе биде во трето тромесечие? :D
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Спијам 8-9 часа, но со триста превртувања, станување за вц. А најголема мака ми се болките во колковите од спиење на страна, тоа намногу ме убива и ме буди. :sweat:
    Но ќе издржам, ништо не се 9 месеци што и да ме боли и да ми пречи во споредба со убавините после 9-те месеци. :)
     
    На Majra, dunika, Talesia и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Ехе во второ спиев колку толку,ама во третооо:worried:
    Ја тргам перницава за трудници ќе ме изнервира,па станувам на пола вечер си ја враќам-без неа па ич не бива.. болат колкови,па срамната коска,тежии стомак и после некое време си подстанувам и така спијам во полулежечка позиција,па се доукочувам и горе и така у круг:rofl:
    Се се издржуваа..
     
    На Филотеа, Thallia и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  6. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Како ми се спие само да знаеш:) ама со уште двајца палавковци кога ќе станат во 2 часот и до 4 сакаат да се играат .
     
  7. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    I jas pijam kakao po 3 obaveznoo na den a aronija ja kupuvam zamrznatta od kam posto sveza nemozam da najdam jadam i med so kopriva ke vidam kako ke bidam za 1 mesec, naut jadam mnogu na rabota obaveznoo imam pred mene max davam pa ke vidimi shto ke bide
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  8. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    @0ли аронија има врска по колку зрнца на ден?
     
    На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Јас 10 јадам дневно, мислам дека се доволно.
     
    На Thallia и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  10. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Sveza kupuvash ili zaledena?
     
  11. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Тазе ја купив летото кога имаше свежа, органска, па си замрзнав за да имам ако останам бремена.
     
    На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Денес 18недели. Официјално 5ти месец :D Цела недела уназад, три прсти од десна рака ме будат зашто ми трнат. По два три пати во ноќта. Не ми е јасно зошто? Секогаш само тие три....
     
    На Филотеа, Bella*, Kate Rina 93 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Пиј магнезиум, и мене исто.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Пијам од 400мг секој ден. Зар може повеќе?
     
  15. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Јас 2*400 матичниот ми даде бидејќи имав многу болки, а трпнење пропратно ама тоа се трпи. Прашај да не ти биде мисла
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    И јас пијам магнезиум 2х375мг по препорака од гинеколог.
     
    На Butterfly1107 и lovely12 им се допаѓа ова.
  17. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Мене како укочени ми се ама јас се боцкам со фраксипарин и мислам дека е од циркулацијата и се заборавам да прашам лекар.
     
  18. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Јас ги пијам кесичките од Алкалоид со б6. Докторката ми рече дека слободно можам и 3 дневно доколку имам болки, трпнење или ми се укочуваат нозете.
     
    На lovely12 и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  19. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Исто е и кај мене со прстите, како реума да имам. Баба ми вика исто и било и нејзе ама таа има 70 години. Веројатно ни фали магнезиум па затоа..
    Ама земи магнезиум цитрат, мене ме советуваа во таа форма. Обичниот многу малку се апсорбира во телото.
     
    На Butterfly1107 и Thallia им се допаѓа ова.
  20. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем и мене ме мачи. Само што кај мене почна да прогресира, па и во текот на денот кога раката ја држам во одредена положба се јавува, а без некаква причина чувствувам благо трнење на врвот од прстите.
    Гинекологот вика од отоци се јавува трнење... Ама јас се мислам циркулација е во прашање, не знам дали да инсистирам да направам д димери?
    Пијам магнезиум, ама не помага.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.