1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Kako 6ti,koga termin mi e kraj na juni...mislev 5ti sega vleguvam
     
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Симнете си апликација и ќе немате забуни. Не е исти обичен календар со гестациски.
     
    На LadyC и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  3. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    998
    Допаѓања:
    2.271
    Пол:
    Женски
    Краен термин ти е крајот на јуни викаш ама тогаш ќе бидеш полни 40недели.. значи мене според менструација термин ми е 25.06 а од 27.05 (според апликацијата) влегувам во 9ти месец :D
    Симни си апликација и нема да се буниш:D
     
    На emekreme, Chuchanov, monka_bonbonka и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    50.557
    Пол:
    Женски
    И мене ми е термин крај на јуни. 28 јуни поточно.
    Во 9 месец влегуваш во 36та недела. А 36 недела е некаде крај на мај претпоставувам.
    Значи крај на мај влегуваш во 9ти т.е од 36та недела. Од 36та до 40та си 9ти месец.

    Сега може и во 36та да се породиме, ама пак тоа спаѓа во 9ти месец. Како што 22ра спаѓа во 6ти. Иако е почеток на 6ти,сепак е 6ти.
    Вака кога читам што сум пишала ко многу нејасно да изгледа ама се надевам дека објаснив добро(facepalm)
    Јас така ги имам разбрано неделиве. Ако грешам нека ме поправи некој:D
     
    На dunika, LadyC, Chuchanov и 5 други им се допаѓа ова.
  5. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Aman ...hahHa,najubavo da si kazuvame vo nedeli i da ne se zamarame :D(facepalm)
     
    На eta, Thallia, Kate Rina 93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Ти е гајле, важно 6ти си не си 5ти :lol::D
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dana31

    Dana31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    1.601
    Пол:
    Женски
    Dalj nekoja ima slicno iskusvo i ako moze nekoj sovet!
    Jas sum edna sto ne moze da spie od misli i strav. Pred dva dena pocuvstvuvav ostri kratki bolki(vaginalno) traeja nekolku casa. Meguvreme bevme na ginikolog,mi go pregledaa grloto na matkata i mi rekoa deka se e ok. Mi prepisa da pijam magnezium 2*250. Bolkite ne trebalo da se podcenuvaat i ako posle edna nedela mi se povtoruvale povtorno trebalo da se kontrolira grloto. Vecera se super, si legnavme i jas povtorno ja pocuvstvuvav istata bolka(4-5 pati). Kako da se objasna (vaginalno,vnatresno kako nekoj so ostar predmet da me secnuva). Lele srav,ako sum prespala 2 casa dobro e. Dali toa se lazni kontrakcii? (Jas sum 18-ta nedela) Iskreno zaboraviv kako bea posto se imam poragjano pred 9 godini a takvo cuvstvo so prvata bremenost ne sum imala. Srceto mi cuka 200 na saat.
     
  8. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.131
    Пол:
    Женски
    Ако така рачунаш значи мене со првото испаѓа дека ме породиле у 8ми (37ма недела). Грешно си разбрала најверојатно. :)
    Мене сега кога ќе ме прашаат кој месец си викам 4ти, оти него го полнам. Исто беше со син ми, колку има кога ќе ме прашаа викав 2 месеци, 5,10 небитно, луѓето често се бунат на недели али ако така ти е позгодно така кажувај. :D
     
    На Jana06, bibiiii, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Незнам за вагинално, мене ме боли крстот ужасно...ама болката е постојана. Трае неколку дена. А контракциите се многу болни и траат 30сек до 1минута ама навистина боли, се згрчува матката и стегнат е стомакот.
     
    На bibiiii и Dana31 им се допаѓа ова.
  10. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Јас со близнаците кога бев бремена од 4 месец постојано имав болки препони,кога мокрев,половина и така како сецкање остри болки ,но на ехо и брисеви и уринокултура се беше ок.Магнезиум и по 3 дневно пиев.Бебињата беа високо и така до крај немаа простор да се движат многу.Таа причина бев на патолошка и си ја прележав цела бременост.Ако се е ок колку што можеш не паничи.
     
    На Dana31, Thallia и eta им се допаѓа ова.
  11. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Ne razbrav gresno,taka mi kaza doktorot.
     
  12. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Јас си правам смути со разноврсно овошје , обавезно замрзнати сливи , кои највише ми помагаат , лажица ленено семе и кокосово масло. Да не се подречам до сега немам проблем и сметам дрка се должи на овие состојки. Пробај
     
    На Thallia и Bilbilce им се допаѓа ова.
  13. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

    На emekreme му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.131
    Пол:
    Женски
    Не те убедувам, како ти кажал така терај. :)
     
    На monka_bonbonka, Kate Rina 93 и 0ли им се допаѓа ова.
  15. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Мене и првата бременост ми се појавија кафени флеки ама околу левата брадавица по доење исчезна. Сега сум 27/28 недела и приметив дека повторно ми се јавија исто флеки. Плус левата брадавица ми е поголема(поизвлечена) и во првата бременост повеќе од таа фаќаа. Не знам што да направам да се зголеми и таа :D А приметувам и дека ми се стврднуваат, како да фаќаат коричка а ич не ми се ставаат креми и разни хемикалии.
    А и стомакот ме чеша, особено кај и над папокот. Тахикардија си имам одамна, ја навикнав.
    Фемибион 2 пијам ама не швајцарски редовно, дури и дабростонот го скокнувам, не можам веќе на милион работи да мислам, боцкање за мерење шеќер, боцкање за инсулин, крвни слики, димери, таблети, витамини... А и фемибион 2 гледам содржи и метилирана фолна па метилираната што ја купив ја прекинав, мислев да не внесувам многу, може и грешам не знам веќе што и како пијам.
    А менструални болки и јас чувствувам понекогаш, еве и сега и нозете и рацете како да ми се вкочануваат понекогаш, тргнат.
    Други некои тешкотии немам, нека остане така.
     
    На Филотеа, Bebac и LadyC им се допаѓа ова.
  16. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Ич не се замарам кој шо рекол.Битно да е се во ред ,да напредува бебето,и да сме сите на форумов ок.:)
     
    На 0ли и LadyC им се допаѓа ова.
  17. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.131
    Пол:
    Женски
    Супер кажано . :l:
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  19. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    Ne prekinuvaj terapija na svoja raka osobeno metiliranata folna, si ima zosto ja pieme, a toa se mutaciite. Neznam kolku ja ima vo femibionot, no jas ja pijam 2x1 od 1000my i taka ke bide do kraj na bremenosta (se izvinuvam za latinicata)
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Па пишува дека ја има и во фемибионот 2 и мислев да не ја пречекорам дозата, а ако пијам само фолна ќе ми фалат и другите витамини. Има ли некој што пие и метилирана фолна и фемибион 2 истовремено?
    Првата бременост никој не ми кажа за метилирана фолна, не ми ни даде да ги испитам тие гени иако пред да останам бремена правев комплетни генетски испитувања и сигурно ги имало таму ама никој не ми спомна ништо.
    А со дабростонов не знам што да правам. На почеток ги пиев по две, потоа по едно а некогаш знам да прескокнам. Читав дека само кај нас си ги даваат така од ракав тие хормонски таблети, во други земји не ги давале. На почеток ги пиев зашто прокрварев и поради годините.