1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Јас ја прекинав метилираната фолна кога почнав со Фемибион 2, од истата причина што мислев да не претерам со дозата, таа старата ми беше од 800.
    Освен Фемибион земам и магнезиум, а по потреба и пробиотик, вит.Ц и Б6, ама ретко.
    На почетокот и јас прокрварев и тркнав на доктор за прогестеронска подршка, ама ме погледнаа зачудено и ме вратија со истото објаснување дека хормони така не се даваат!
    Консултирај се со доктор, можеби имаш причина зошто ги земаш, како и да е водење бременост во Мк и странство се 2 различни поими...
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Дали некоја е имала болки ниско долу на стомакот? Јас сабајлето се разбудив со страшни болки неможам да се наведам, незнам дали е до матката што се шири или е нешто друго
     
  3. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Ако ти се неиздржливи или ти се повторуваат консултирај се со матичната.
     
  4. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    Јас пијам Премама дуо, во нив има фолати ама не пишува дека е метилиран. Не си пишала дали мутациите ти се во ред или има промени. Сепак исконсултирај се со лекар. Пијам и магнезиум и Д3, и Ц витамин иако во витаминските ги има сите овие, на своја рака никако не прекинувај терапија, вишокот секако го исфрламе преку мокрачата. Јас имам 40 години и ми е прва бременост и никако не би прекинала терапија, а на интернет се ке прочитаме но секој човек е индивидуа сам за себе особено во бременост. Сепак твоја е одлуката. И јас прокрварев на почеток од 4ти месец. И не се споредувајте со водење бременост во странство, нашите лекари воопшто не се подолу од странските, напротив ние имаме одлични лекари тука дури и подобри од тие надвор.
    п.с. со дабростонот немам искуство.
    Колку често одиш на контрола? Јас скоро преку 2 недели и прашувам се што ме интересира, дури и за бојата на мокрачата што се вика , така и ти, за се што те интересира прашувај го лекарот
     
    На Abeja, tina2018 и eta им се допаѓа ова.
  5. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Мешиња, на 31.01.2020 железото ми беше 6.6! Дали е рано да испитам повторно на 15.02.2020?
     
  6. emekreme

    emekreme Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    206
    Мислам дека е рано, барем еден месец. А што пиеш за покачување? Јас пиев сидерал, сега тотхема ми беше 4.7 и се качи на 9.9 за 45 дена
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Пијам Feroglobin, семе од коприва со мед и лимон и цвекло со морков,лимон и мед.
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Јас сум постојано со болки, во карлица, во крст, во матка... одев многу често на доктор ама не беа контракции и сега не одам. Кога боли цел ден боли, а не на интервали
     
  9. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Рано е, барем уште две недели продолжи со терапијата па после провери.
    Мене на последната крвна слика ми беше 18, а хемоглобинот 116, матичниот веќе ми пиша да примам преку таблети за да не паѓа вредноста. Јас пијам Ферсан Форте
     
    На Chuchanov, Jana06 и Bebac им се допаѓа ова.
  10. Ivona S

    Ivona S Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Мешиња имала ли некоја до сега испукани капилари? Ми се појавиле на долниот дел од градите и на колковите,но де ги има де ги снемува.Искуства...
     
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.393
    Пол:
    Женски
    Јас вчера цел ден. Како менструални се. Обично коа расте мешко ги добивам. :)
     
    На Среќичка и Chuchanov им се допаѓа ова.
  12. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Гледам со термини сме исто! И јас вчера имав болки, ниско долу! Како грчење на стомакот и менструални болки. Мислам дан се лажни контракции кои почнуваат од 23 г.н. Сега немам болки. Ќе видиме како ќе биде во текот на денот!?
     
  13. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    И јас денес немам никакви болки сега за сега,да исти термин тераме пополека.Магнезиум пијам ама не редовно го заборавам сега си направив потсетник на мобилен
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Добро женички само јас ли се чувствивам како да сум уште во прво тромесечие? Нон стоп ми се лоши, ми се спие, имам некој чуден вкус во уста (се надевам немам скриен шеќер), глава ме боли. Крвна слика во ред, притисок во ред а јас за никаде сум. Дали дека кога бев бремена со син ми спиев и одмарав колку сакам а сега со него е турбо не знам. Ама одвај чекам да ми се врати енергијата.
    Денес сум 14+5
     
    На Филотеа и LadyC им се допаѓа ова.
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.393
    Пол:
    Женски
    Ми се спие 24/7 , цело време осеќам сува уста и умор, благо како манијак јадам, нервозна сум многу пати, малиот ми е дома не е во градинка ради вируси и мислам дека хронично сум преморена. Крвна ќе правам на нареден преглед, преку еден месец кај Ложанковски се прави, ама и ја мислев ко тебе шеќер да не имам, ама докторки ми рекоа баш кога ти паѓа шеќерот имаш симптоми на вртоглавици и се што горе наброја а, јадеш благо оти така те тера бременоста и сл. Ваљда е се нормално. :)
    П.с. знаеш ептен сме исто јас и ти . (14+5)
     
  16. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Дали зема некој верапамил за покачен пулс???
     
  17. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    Мене ми препишаа по потреба да земам, ама избегнувам
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Женички кажете ми дали со павловиќевата маст можам да се намачкам малце на вагината,пошто осеќам мало пецкање (мислам надворешно )при мокрење .Фала ви :inlove:
     
  19. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Можеш да мачкаш, ама каде и како те пецка, да видиш да не имаш уринарна или габична инфекција.
     
  20. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Направи иринокултура.. евентуално и брисеви, зависи кога си правела последно.