Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

 1. WonderGuurl

  WonderGuurl Активен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2019
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  340
  Пол:
  Женски
  Јас ја прекинав метилираната фолна кога почнав со Фемибион 2, од истата причина што мислев да не претерам со дозата, таа старата ми беше од 800.
  Освен Фемибион земам и магнезиум, а по потреба и пробиотик, вит.Ц и Б6, ама ретко.
  На почетокот и јас прокрварев и тркнав на доктор за прогестеронска подршка, ама ме погледнаа зачудено и ме вратија со истото објаснување дека хормони така не се даваат!
  Консултирај се со доктор, можеби имаш причина зошто ги земаш, како и да е водење бременост во Мк и странство се 2 различни поими...
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  1.064
  Пол:
  Женски
  Дали некоја е имала болки ниско долу на стомакот? Јас сабајлето се разбудив со страшни болки неможам да се наведам, незнам дали е до матката што се шири или е нешто друго
   
 3. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.486
  Допаѓања:
  3.337
  Пол:
  Женски
  Ако ти се неиздржливи или ти се повторуваат консултирај се со матичната.
   
 4. emekreme

  emekreme Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  198
  Јас пијам Премама дуо, во нив има фолати ама не пишува дека е метилиран. Не си пишала дали мутациите ти се во ред или има промени. Сепак исконсултирај се со лекар. Пијам и магнезиум и Д3, и Ц витамин иако во витаминските ги има сите овие, на своја рака никако не прекинувај терапија, вишокот секако го исфрламе преку мокрачата. Јас имам 40 години и ми е прва бременост и никако не би прекинала терапија, а на интернет се ке прочитаме но секој човек е индивидуа сам за себе особено во бременост. Сепак твоја е одлуката. И јас прокрварев на почеток од 4ти месец. И не се споредувајте со водење бременост во странство, нашите лекари воопшто не се подолу од странските, напротив ние имаме одлични лекари тука дури и подобри од тие надвор.
  п.с. со дабростонот немам искуство.
  Колку често одиш на контрола? Јас скоро преку 2 недели и прашувам се што ме интересира, дури и за бојата на мокрачата што се вика , така и ти, за се што те интересира прашувај го лекарот
   
  На Abeja, tina2018 и eta им се допаѓа ова.
 5. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  1.177
  Пол:
  Женски
  Мешиња, на 31.01.2020 железото ми беше 6.6! Дали е рано да испитам повторно на 15.02.2020?
   
 6. emekreme

  emekreme Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  198
  Мислам дека е рано, барем еден месец. А што пиеш за покачување? Јас пиев сидерал, сега тотхема ми беше 4.7 и се качи на 9.9 за 45 дена
   
  На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  1.177
  Пол:
  Женски
  Пијам Feroglobin, семе од коприва со мед и лимон и цвекло со морков,лимон и мед.
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  712
  Допаѓања:
  927
  Пол:
  Женски
  Јас сум постојано со болки, во карлица, во крст, во матка... одев многу често на доктор ама не беа контракции и сега не одам. Кога боли цел ден боли, а не на интервали
   
 9. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.058
  Допаѓања:
  13.999
  Рано е, барем уште две недели продолжи со терапијата па после провери.
  Мене на последната крвна слика ми беше 18, а хемоглобинот 116, матичниот веќе ми пиша да примам преку таблети за да не паѓа вредноста. Јас пијам Ферсан Форте
   
  На Chuchanov, Jana06 и Bebac им се допаѓа ова.
 10. Ivona S

  Ivona S Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  Мешиња имала ли некоја до сега испукани капилари? Ми се појавиле на долниот дел од градите и на колковите,но де ги има де ги снемува.Искуства...
   
 11. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.323
  Допаѓања:
  68.844
  Пол:
  Женски
  Јас вчера цел ден. Како менструални се. Обично коа расте мешко ги добивам. :)
   
  На Среќичка и Chuchanov им се допаѓа ова.
 12. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  1.177
  Пол:
  Женски
  Гледам со термини сме исто! И јас вчера имав болки, ниско долу! Како грчење на стомакот и менструални болки. Мислам дан се лажни контракции кои почнуваат од 23 г.н. Сега немам болки. Ќе видиме како ќе биде во текот на денот!?
   
 13. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  1.064
  Пол:
  Женски
  И јас денес немам никакви болки сега за сега,да исти термин тераме пополека.Магнезиум пијам ама не редовно го заборавам сега си направив потсетник на мобилен
   
  На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.109
  Допаѓања:
  2.552
  Пол:
  Женски
  Добро женички само јас ли се чувствивам како да сум уште во прво тромесечие? Нон стоп ми се лоши, ми се спие, имам некој чуден вкус во уста (се надевам немам скриен шеќер), глава ме боли. Крвна слика во ред, притисок во ред а јас за никаде сум. Дали дека кога бев бремена со син ми спиев и одмарав колку сакам а сега со него е турбо не знам. Ама одвај чекам да ми се врати енергијата.
  Денес сум 14+5
   
  На Филотеа и LadyC им се допаѓа ова.
 15. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.323
  Допаѓања:
  68.844
  Пол:
  Женски
  Ми се спие 24/7 , цело време осеќам сува уста и умор, благо како манијак јадам, нервозна сум многу пати, малиот ми е дома не е во градинка ради вируси и мислам дека хронично сум преморена. Крвна ќе правам на нареден преглед, преку еден месец кај Ложанковски се прави, ама и ја мислев ко тебе шеќер да не имам, ама докторки ми рекоа баш кога ти паѓа шеќерот имаш симптоми на вртоглавици и се што горе наброја а, јадеш благо оти така те тера бременоста и сл. Ваљда е се нормално. :)
  П.с. знаеш ептен сме исто јас и ти . (14+5)
   
 16. bibiiii

  bibiiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  809
  Дали зема некој верапамил за покачен пулс???
   
 17. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  492
  Пол:
  Женски
  Мене ми препишаа по потреба да земам, ама избегнувам
   
  На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Женички кажете ми дали со павловиќевата маст можам да се намачкам малце на вагината,пошто осеќам мало пецкање (мислам надворешно )при мокрење .Фала ви :inlove:
   
 19. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  534
  Пол:
  Женски
  Можеш да мачкаш, ама каде и како те пецка, да видиш да не имаш уринарна или габична инфекција.
   
 20. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.558
  Допаѓања:
  3.004
  Пол:
  Женски
  Направи иринокултура.. евентуално и брисеви, зависи кога си правела последно.