Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

 1. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  273
  Пол:
  Женски
  Па последно пред 3 недели се беше океј,затоа сеа незнам што да правам,а преку обично мокрача може да се види бактерија доколку има?
   
 2. Dance27

  Dance27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2018
  Пораки:
  615
  Допаѓања:
  1.987
  Пол:
  Женски
  Можно е и од детергент за перење или омекнувач да ти се случува.Мене пред месец дена така ми се случува престанав да ставам омекнувач и на следното перење прекина пецкањето и чешањето
   
 3. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  577
  Пол:
  Женски
  Измиј се и измочај се во тегла, знаеш како за уринокултура, прв млаз фрлаш, продолжуваш во теглата, ако е бистра мокрачата, не е уринарна инфекција. Ако не помине од маста денес, утре, види и кандидата може да даде такво чувство на пецкање при мокрење, а речиси сите бремени ја имаат и ќе се договараш со гинекологот за терапија. Јас мачкав Канестен. Или тоа што ти вика @Dance27, ќе пратиш, ќе видиш.
   
  Последна измена: 12 февруари 2020
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  273
  Пол:
  Женски
  Па сега ми текна дека користев ариел капсули веќе година дена можеби,но пред некој ден кога купував немаше и земав ленор,можеби и тоа е да ,сега се сетив |(
   
 5. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  577
  Пол:
  Женски
  Ајде белки е тоа.
   
 6. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  Исти сме душо само јас сум со нисок притисок. Ем одмарам и се сум ненаспиена и изморена
   
 7. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  2.573
  Приска некоја од вас дали правела Охрид,Струга и во која лабораторија ,приватно..фала
   
 8. Rainbowbaby

  Rainbowbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2020
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  608
  Пол:
  Женски
  Во која недела е најдобро да се направи вториот скрининг? Во план сум да го направам и во Систина и во гак па да си ги испланирам прегледите. Матичната ми кажа од 20 до 22 недела,а на страната на систина пишува од 18 - 22 недела.
   
  На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  981
  Пол:
  Женски
  Јас бев на 21, ама можеш и на 20
   
  На 0ли и LadyC им се допаѓа ова.
 10. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.974
  Допаѓања:
  19.362
  Пол:
  Женски
  Јас бев и 20+0 и 22+0, и во двата случаи се гледаше убаво.
   
  На lovely12 и LadyC им се допаѓа ова.
 11. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.586
  Допаѓања:
  74.967
  Пол:
  Женски
  Јас ќе правам 22ра . Претходно ќе одам за пол на 17та. Така ми е пишано од гинекологот. :)
   
  На Thallia, lovely12 и 0ли им се допаѓа ова.
 12. Rainbowbaby

  Rainbowbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2020
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  608
  Пол:
  Женски
  На 18 март на син ми му е роденден и сакав да закажам ама ке бидам 19 + 5. Мислев ,, роденденски,, да го видиме бебето и да ни кажат пол, ама гледам повеќето правите после 20 та па ќе почекаме за секој случај.
   
  На Maja92@ и LadyC им се допаѓа ова.
 13. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.219
  Допаѓања:
  5.882
  Пол:
  Женски
  Јас правев 18-19та, така ми рече докторката зашто не правев Приска, па да видиме на време ако има нешто. Се си беше супер, органчињата си беа развиени, срце, мозоче, се убаво си се гледаше. Полот го знаев уште во 11та недела, па само ми потврди.
   
  На eta и LadyC им се допаѓа ова.
 14. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  1.784
  Пол:
  Женски
  Јас правев 20+4, Димчев ми рече се гледаме во 28ма до 30та за трет скрининг. А нели има уште еден измеѓу за срце?
   
  На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  15.301
  Како што ми кажа мене матичниот, во 22ра недела е најдобро бидејќи тогаш и бубрежињата веќе биле развиени и може да се видат и тие како работат покрај другите органи.
  @Butterfly1107 феталната ехокардиографија не е задолжителна да се прави како скрининзите, но ако си во можност убаво би било, тоа се прави околу 22-24та недела.
   
 16. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  981
  Пол:
  Женски
  и мене Димчев така ми рече.Бев на 21 недела и ми рече се гледаме на трет скрининг
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.586
  Допаѓања:
  74.967
  Пол:
  Женски
  Ајдеее, мене не ми спомна Димчев трет скрининг. Ми рече те чекам нареден обавезно. И толку. Може дека Ана ме води па тој Ана ќе си го прави. Они некако соработуваат ептен двајца. :)
  П.с. @Butterfly1107 Драшко прави скрининг на срце ама ја не дозволив. Кога се роди Константин тогаш дадов апрувал. :)
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  1.784
  Пол:
  Женски
  Имам друго прашање, само што си дојдов дома и си ги погледнав стапалата отечени ми се :sweat: Незз дали дека ми биле тесни чорапите или можеби дека скоро цел ден на столче го поминав... Може и од порано да ми биле отечени а да не сум приметила :sweat: Дали укажува на некој проблем ова? :o Рацете ми се Ок, сеуште си ги носам прстените...
  21+6 сум
   
 19. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  981
  Пол:
  Женски
  Ако ти виселе нозете додека си седела, подолго ако си стоела... и мене ми отекуваат така... кога отекуваш загрижувачки се гледа навистина, посебно на раце
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  И јас натекувам, ми рекоа да исфрлам сол од исхраната и повеќе движење. Исто така ми препорача докторката секој ден да мерам притисок за секој случај...