Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

 1. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  15.333
  Зошто не дозволи? Постои некоја опасност за бебето или едноставно од страв? Размислувам за ехокардиографија, но искрено не знам што е подобро, да знам ако не дај Боже има проблем со срценцето и со страв до крај да бидам, или да не знам и да се молам се да биде во ред?
   
 2. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  76.209
  Пол:
  Женски
  Не сакав мила оти на вториот скрининг мојот матичен 40 мин само срце гледаше и тоа толку детален е што немаше потреба од Драшко да плаќам дополнително. А кога се роди и праша Драшко дозволив оти извештај даваат на родено за наредни години дека се е во ред со неговото срценце. :)
   
  На Sexybaby86 и Thallia им се допаѓа ова.
 3. Andra

  Andra Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2019
  Пораки:
  756
  Допаѓања:
  1.209
  Пол:
  Женски
  За отечени нозе е важно сабајле кога ќе станеш дали се ,ако се ќе се консултираш со гинеколог и трансфузиолог
   
  Последна измена: 13 февруари 2020
  На eta, Jana06, Филотеа и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  1.801
  Пол:
  Женски
  @Andra Фала, ќе проверам сабајле.
  @Филотеа каков апарат за притисок имаш? За дигиталните викаат не биле баш точни. А мм нема шанса да научи да мери со тие другите... Имам прашувано, аптекиве кај мене не мерат....
   
 5. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  Јас го користам овој, не е дигитален [​IMG]https://images.app.goo.gl/kqmsigo1RYGjGP7C7
  Не е комплицирано мерењето, ако не сама мери си, јас и сама си мерам кога мм не може..
   
  На LadyC и nadenadia им се допаѓа ова.
 6. Софијана

  Софијана Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки. Сакам да ве прашам дали е нормално во 22+3 да чувтвувам постојано потреба за тоалет? Значи последнава недела зачестено одам по мала нужда, но по кратко време повторно го имам истото чувство, плус неретко имам чудни пулсирања и тоа во внатрешноста на вагината. На скрининг бев пред 10тина дена, се беше уредно.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  1.801
  Пол:
  Женски
  Ако веруваш сто пати ме имаат учено како се мери и заборавам Ај ќе земам ваков па ваљда ќе научам :D
   
 8. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  1.290
  Пол:
  Женски
  Јас сум 23+3 и последниве неколку дена почесто одам во тоалет! Навистина незнам дали е нормално за овој период од бременоста? Ако некоја членка има повеќе искуство нека ни пише!
   
  На Софијана му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ivona S

  Ivona S Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  164
  Пол:
  Женски
  Мешиња имала ли некоја до сега испукани капилари? Ми се појавиле на долниот дел од градите и на колковите,но де ги има де ги снемува.Инаку 19+2 сум
   
  На Honey29 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.700
  Допаѓања:
  3.515
  Пол:
  Женски
  Девојки имате ли болки во долниот дел од стомакот и како пецкање во јајниците некое чудно. Како гризење незнам како да опишам...(facepalm) и на гасови ме тера :?: Ова прв пат денес. Во прво немав вакви симптоми.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  1.260
  Пол:
  Женски
  Мене ми отекуваат нозете многу и кратки чорапи нон стоп носам пак ми се зарежени чорапите и имам страшни црвени линии од нив,по цел ден седам и јас по 8 саати на стол,ќе земам наредна недела некое помало столче за под биро така ми рекоа или некоја кутија да ми бидат подигнати малку,јас сум 23+2 а солено воопшто не јадам викаат дека и од солта се отечени нозете
   
  На Филотеа и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
 12. Lady Leona

  Lady Leona Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2017
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  714
  Пол:
  Женски
  Јас сум 23+1 од почеток сум во тоалет , ама постојано . Се враќам пд тоаелет само што ќе седнам повторно го имам чувството на полна бешика.
  Бебето ми е карлично поставено , и со ноџињата притиска на бешика. Ми рече др.
  Јас си земав упат за уринокултура за сваки случај
  Поздрав
   
 13. Софијана

  Софијана Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  И јас утрово бев да си прашам и го добив истиот одговор, дека бебе притиска, но превентивно да се направи уринокутура. Да се надеваме дека се е во ред
   
 14. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  1.290
  Пол:
  Женски
  23+4 сум и качив од почеток на бременоста 6кг. Сега се измерив и за една недела имам ослабено 1 кг. Дали е тоа нормално? Ваши искуства!
   
  На elcezelce му/ѝ се допаѓа ова.
 15. nadenadia

  nadenadia Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  366
  Да не знаеш случајно која цена е ваков апарат да се купи? Ние имаме дигитален дома али секое мерење различно покажува :wasntme:
   
 16. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.106
  Допаѓања:
  14.186
  Пол:
  Женски
  Ништо страшно кило плус минус нема никакво значење не се секирај .
   
  На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.281
  Допаѓања:
  6.010
  Пол:
  Женски
  Јас имам ваков сличен на Microlife:

  https://reklama5.mk/photos/big/a919fbd6-d026-445c-9c61-9214c07e9077.jpg

  Точно покажува и можам сама да си мерам, плус со гаранција е. Околу 3000 ден беше ама и оние обичните што не се дигитални беа скапи.
   
 18. Andra

  Andra Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2019
  Пораки:
  756
  Допаѓања:
  1.209
  Пол:
  Женски
  Во еурофарм има швајцарски апарати за притисок со 5 год гаранција околу 2300 ден е дигитален.Се вика микролајф.
   
  На nadenadia му/ѝ се допаѓа ова.
 19. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.430
  Допаѓања:
  4.348
  Пол:
  Женски
  Девојки на колку време одите на контрола? На месец дена или на две недели?
  Кога бев на скрининг, докторката ми рече се гледаме за еден месец.
  Не знам дали во мегјувреме да одам кај матичниот на преглед :?:
   
 20. Rainbowbaby

  Rainbowbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2020
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  И мене последната контрола т.е кога бев на скрининг ми рекоа за еден месец да закажам. До тогаш одев на 2 недели поради ризична бременост.
  Мислам дека нормално е на еден месец. Мада јас незнам дали ќе издржам толку време, обично после некое време од преглед почнуваат секакви мисли да ми се мотаат по глава и само преглед ме смирува :)
   
  На Филотеа, Anetaoh, Maja92@ и 2 други им се допаѓа ова.