Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

 1. Bebac

  Bebac Активен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  494
  Пол:
  Женски
  Јас одам на 35 дена. Така ми има кажано матичниот гинеколог.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  2.066
  Пол:
  Женски
  Со син ми одев секој месец а така и сега.
   
  На LadyC и eta им се допаѓа ова.
 3. Ceculka

  Ceculka Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  На 4 недели.
   
  На Butterfly1107 и Maja92@ им се допаѓа ова.
 4. enaena

  enaena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2013
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  13
  Женски 14та недела сум и во спиењето ми се случи ептен јака болка во десниот долен дел на стомакот, буквално ко нож ме прободе, станав со офкање. Не траеше долго, 1-2 минути и помина. Имала некоја од вас ваков случај? За 3 дена сум на преглед ама незнам дали да чекам до тогаш...
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Maja92@

  Maja92@ Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2019
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  На почетокот првите 3 контроли на 2 недели, после првиот скрининг секој преглед на 4 недели ако издржам
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 6. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.563
  Допаѓања:
  17.207
  Пол:
  Женски
  Претпоставувам дека не е ништо страшно, се шират лигаменти. Можеби ќе го осетиш истото и при вртење, станување, кашлање, смеење. Знае така да пресекува, се шири внатре. Чувството е како укочен мускул. Нежно помасирај го местото и ќе помине.
   
  На NanaMia, Филотеа, Maja92@ и 3 други им се допаѓа ова.
 7. LadyC

  LadyC Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  4.818
  Допаѓања:
  53.705
  Пол:
  Женски
  Јас мила. Како да ме сече некој со нож доле, гасови имам ептен малце, ама затоа бев полна во прво тромесечие жив срам ме јадеше. Бев ко подвижен рафал. (facepalm) :rofl:
   
  На eta, Kate Rina 93, monka_bonbonka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  2.066
  Пол:
  Женски
  @LadyC како си денес? Помина настинката?
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LadyC

  LadyC Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  4.818
  Допаѓања:
  53.705
  Пол:
  Женски
  Немам температура, затната сум многу, трески имам од време на време ама не е страшно ко што беше. И ич немам апетит овие неколку дена. Не знам дали е тоа нормално, ич не ми се јаде...
  Ииии да се редактирам, кренав сега тт. :sweat: (facepalm)
   
  Последна измена: 15 февруари 2020
 10. lia22

  lia22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  636
  Pobrzo ozdravuvanje.Pij poveke cajche,limon,supi.Chuvaj se ke pomine
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LadyC

  LadyC Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  4.818
  Допаѓања:
  53.705
  Пол:
  Женски
  Фала ти мила. Ти како си? Со скратен цервикс знам беше @alisijad ама не знам колку е активна на форумов за да пише. Убаво е да сподели едно искуство. :*
   
  На lia22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lia22

  lia22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  636
  Jas dobro,fala.Se obiduvam da ne mislam na problemot,no teshko mi odi.Dokolku moze bi ja zamolila neka go spodeli nejzinoto iskustvo,a i bilo koja druga clenka koja pominala niz ovoj problem
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 13. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  3.311
  Пол:
  Женски
  Еве што има напишано @alisijad , можеби не е активна, па затоа го копирав тоа што таа го напишала:

  Само придржувајте се на препораките на докторите и сигурна сум дека ке успеете, значи смао лежење и во кревет јадење ама не потстанати туку легнати,јас така јадев со месеци ,туширање набрзински, мене мм ми ја местеше водата , ми спремаше алишта, јас само набрзински ке се проплакнев и назад во кревет, на почетокот и во кревет лежејки се облакав, после малку се опуштив па стоејки се облакав , кога ке ми текне што се правев :x ама вредеше се.., иако бев со серклаж во 30та недела повторно имав фунелинг и истуркав до 38ма така значи уште цело 2 месеца. Цервиксот цело време ми беше 20мм, толку беше и серклаж кога ми направија.
  Во однос на серклажот јас после тоа па до крај на бременоста секојдневно користев октенисепт спреј вагинално, и повремено вагиналети со лактобацили, имав многу проблеми со бактерии пред тоа и најголемиот страв ми беше дека ке закачам некоја бактерија и за време на серклажот, ама мислам дека спрејот и вагиналетите помогнаа доста тоа да не се случи.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  926
  Допаѓања:
  416
  Ме интересира ако некој знае дали бебчето во стомак седи...јас мислам дека се си е во хоризонтална положба. Трета бременост ниеднаш мене доктпр не ми рекол бебчето е седнато, една другарка веќе на два прегледа што помина се ми вели бебчето било седнато не се гледал полот. Искрено прв пат слушам за тоа и незз дали е точно.
   
 15. lia22

  lia22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  636
  Fala @eta shto me pomisli i go najde postov ke se rasprasham bash dali moze da gi koristam ovie preparati i jas preventivno.Sekoe iskustvo mi e od pomosh,osobeno mi davaat golema nadez tie shto uepale.Ke i pisham bash na clenkata mozebi ako ne denes ke vidi denovive i ke go spodeli nejzinoto izkustvo so mene
   
  На Среќичка, LadyC, Thallia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Bebac

  Bebac Активен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  494
  Пол:
  Женски
  Мешиња дали ве болат колковите и дали брзо ви поминува времето во бременоста? Многу ме боли десниот колк, а времето воопшто не врви. Ми се чини ден година! :^)
   
  На lovely12 и Филотеа им се допаѓа ова.
 17. kjofti4

  kjofti4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  74
  Ооо не да ме боли левиот колк и кај опашката, буквално едвај станувам, а првите чекори од сабајле ми се убиство :(
   
  На Bebac и lovely12 им се допаѓа ова.
 18. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  486
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  И јас левиот колк, посебно ноќе неможам ни да се свртам:?:
   
  На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.763
  Допаѓања:
  11.347
  Боли, боли... Кога ќе преболи десниот, ќе боли левиот, па боли негде долу срамната коска.. и се така нешто ќе боли :D
  Без гајле, додека е издржливо се е нормално. Пробај пиј магнезиум може ќе ти олесни малку :hug:
   
  На lovely12 и Bebac им се допаѓа ова.
 20. Chuchanov

  Chuchanov Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  340
  Пол:
  Женски
  И мене многу ме болат колковите,ноќта спијам малку на десна малку на лева страна пијам магнезиум ама пак имам болки
   
  На lovely12 и Bebac им се допаѓа ова.