Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

 1. DzasX

  DzasX Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2014
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  225
  Пол:
  Женски
  И јас имам мака, посебно со левиот колк, најчесто спијам свртена на левата страна и ноќе се разбудувам целата вкочанета, па ми треба еден саат пак да заспијам, па дури сум заспала во вц ми се приодува и така на рати. Магнезиум пијам и јас ама пак си боли. А времето од ден за ден, некојпат побрзо, некојпат поспоро, си барам занимации :)
   
  На LadyC, lovely12 и Bebac им се допаѓа ова.
 2. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.093
  Допаѓања:
  2.537
  Пол:
  Женски
  И мене исто иако сум тек 16та недела.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  235
  Пол:
  Женски
  И мене исто,посебно левиот колк,хаос.
   
 4. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.548
  Допаѓања:
  2.975
  Пол:
  Женски
  И мене уште од сега ме болат,а тек 16та сум. Како и да е си спијам и на стомак убаво ми е. Се будам со грижа на совест ама најзгодно ми е така:?:
   
  На LadyC, Sexybaby86, Anetaoh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Larahappy

  Larahappy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2019
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  5.912
  И jас така спиев дoктoрката ми велеше да не се секирам дека ништo не му е на бебетo.
  Какo расте стoмак и да сакаш немoжеш да спиеш.
   
  На Sexybaby86 и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 6. Kallias2

  Kallias2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2019
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  1.739
  До 7ми месец си спиев на стомак, не скроз ама онака опуштено без да ми смета нешто, оти и не ми беше мн.голем стомакот до тогаш, е од 8ми навака почна нагло да ми расте и да сакам не можам да спијам на стомак, еве пробувам и не бива, мора на страна со колкот што викате и после боли, па на другата страна се вртам и таму боли колкот и ко да видеш ни спиена ни одморена. :sweat:
   
  На dunika, LadyC, Sexybaby86 и 6 други им се допаѓа ова.
 7. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  2.487
  Женички од која недела ви проверуваат должина на цервикс? Јас сум 14 + досега не ми провериле на контрола сум тек 18 та ,примам утрогестан сабајле и вечер вагинално имате сознание дали утрогестанот го држи цервиксот долг или ? Така како да прочитав некаде или се лажам?
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  712
  Допаѓања:
  926
  Пол:
  Женски
  Па утрогестанот е прогестерон, тоа му е работа да ја стега матката.
   
  На Anetaoh му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Larahappy

  Larahappy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2019
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  5.912
  Секoj преглед ми мереше абдoменалнo. Некoj преглед и вагиналнo.
   
 10. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.897
  Допаѓања:
  19.189
  Пол:
  Женски
  Чао второ тромесечие, од денес влегувам во трето :hai:
  Второ ми беше супер! Си шетав, си купував работи за бебето, енергија имав. Настрана што се изнаодев по контроли, во убаво сеќавање ќе ми остане ова тромесечие.
  Едвај чекам да помине времево и да си го гушнам пиленцето :inlove:
   
  На tina2018, Lady Leona, Larahappy и 23 други им се допаѓа ова.
 11. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.317
  Допаѓања:
  68.618
  Пол:
  Женски
  Со лесно Олиии, чекај не во трето, не се брзај. :lol: :* :hug:
   
  На Bebac, dunika, Maja92@ и 6 други им се допаѓа ова.
 12. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.897
  Допаѓања:
  19.189
  Пол:
  Женски
  Ве чекам, секако барем на кратко ќе се начекаме, како и овде :lol:
  Со лесно на сите :hug:
   
  На Sexybaby86, eta, Bebac и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Lavce20

  Lavce20 Активен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2020
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите, јас сум нова во форумов. Сакам да ве прашам и вас, бремена сум во 17-та недела и веќе 4 недели имам проблем со затнат нос, онака баш ме гуши, имав и панични напади. Првин мислев да не е настинка, па користев морска сол, разни спрејови на природна база, но сепак не е ова продолжува, бев кај оториноларинголог и тој се сомнева на алергија, меѓутоа еве веќе 5 денаа сум на терапија (Zirtek таблети, спреј аква мариис за алергија и магичниот Мералис спреј за нос којшто само двапати во тек на денот го користам, пред спиење обавезно бидејќи без него нема спиење). Сега читам на интернет и гледам дека може поради хормоните во бременост вакво нешто да се појави, па би сакала да прашам дали некоја имала ваков проблем, и доколку да, колку долго траел?
  Ви благодарам однапред на сите.
   
  На bibiiii и LadyC им се допаѓа ова.
 14. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.317
  Допаѓања:
  68.618
  Пол:
  Женски
  Од почеток на вторава бременост сум со затнат нос , 16+ 4 сум и од искуства што сум слушала може да си трае до крај до пород. Така да гледај спиј на повисоко, обично мене така бар малку ми е олеснето дишењето...
   
  На kukla21, eta, Ann.loves.you и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Lavce20

  Lavce20 Активен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2020
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Оф, со вака затнат нос/синуси што и да е не можам ни да стојам, ни да седам, само при движење малку ме одзатнува, може кај мене нешто друго е, јас вака не спијам, од што ме гуши панични напади добивам. :(
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 16. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.317
  Допаѓања:
  68.618
  Пол:
  Женски
  Знам како ти е, не смееме ништо освен солена вода, не си различна, се мислам ќе се угушам у спиење, и воопшто не сум можела да дишам. Десната страна ми е константно затната, среќа левава некад ми пушта па така терам.
   
  На Lavce20 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. medena147

  medena147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  197
  Пол:
  Женски
  Јас сум со затнат нос веќе повеќе од 3 години поради синусите,мора да се навикнеш и дишеш преку уста само,мене носот не ми е затнат само кога го дувам после пет минути па ми е.
   
  На eta, Lavce20 и LadyC им се допаѓа ова.
 18. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  457
  Пол:
  Женски
  :hug::sun::f:Со лесно Оли! Уште малку и ние ќе ти се придружиме :)


  И јас сум со константно затнат нос послениве месец дена, прво мислев дека ме фаќа некоја настинка/вироза, ама не е, туку изгледа е од бременоста... И мене ми е непријатно за спиење, користам Аква марис и инхалатор, колку- толку олеснува.
   
  На Lavce20, eta, Ann.loves.you и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  301
  Допаѓања:
  1.120
  Пол:
  Женски
  За две недели здравје Боже ќе ти се придружам! :inlove:
   
  На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.047
  Допаѓања:
  13.869
  Леле како лета времето,како вчера да беше кога те читав за тестовите после ивф што ги правеше... :):inlove:
  Се дружиме и во трето за еден месец :hug::*
   
  На LadyC и 0ли им се допаѓа ова.