1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Lavce20

    Lavce20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, ништо нема да му наштетиш на бебчо, јас и Риностоп земав и пијам таблети за алергија. Нормално, дадена терапија од страна на докторите. :)
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rainbowbaby

    Rainbowbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.036
    Пол:
    Женски
    Јас верувам дека не е така страшно едно апче, првите 3 месеци се поминати нема ништо да наштети.
     
    На Филотеа, monka_bonbonka и Lavce20 им се допаѓа ова.
  3. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Дајте ми некоја утеха девојки. Почна да ме боли желудник и кога избројав колку таблети пијам се запрепастив.... Три пати на ден Оспен, два пати пробиотик, цинк, ц витамин, б6, фембион 2 и магнезиум. Сте пиеле ли волку таблети? Може ли нешто да му наштети на бебето? И да сакам да скратам од нешто, нема од што, единствено б6 да не пијам....
     
    На Филотеа и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  4. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    50.557
    Пол:
    Женски
    И јас пијам многу:
    утрогестан 2×1,витамин Ц 2×1,бедоксин3×1, фолна 2×1, магнезиум 1×1, сидерал 1×1 и еднаш неделно се боцкам со прогестерон депо.
    Штом ни ги препишал доктор мислам дека не е страшно да се пие. Без апче не можам секако. Подобро да си пијам и со бебка да си напредуваме:D
     
    На LadyC, Martka, eta и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    50.557
    Пол:
    Женски
    Женски дали имате менструални болки?
    Од пред една недела ги имам јас почесто, долу како грчеви и менструални болки, некогаш појаки некогаш не. Ама ништо ептен болно. Издржливи се.
    23+0 сум.
    Тек во среда сум на контрола..
    Пијам магнезиум по 1 кесичка на ден.
     
    На elcezelce и Филотеа им се допаѓа ова.
  6. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Јас имам! Прв пат осетив во 22г.н. Читав околу тоа и било нормално за овој период од бременоста. Денес сум 25+6 и цел ден имам болки! Понеделникот бев кај матичен гинеколог и се беше во ред. Господ да ни е на помош и да не сочува со бебушите!
     
    На Majra, Филотеа, Kate Rina 93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    Кај некои не го држи и покрај прогестеронот пак се скратува.
     
  8. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Мене пак многу препоните ме болат и од време на време при вртење во лежење или станување знам да почуствувам силна болка странично во стомакот ,незнам дали е нормално ,со првото кога бев трудна имав болки во препони ама во подоцна бременост негде 7-8месец ,а сега рано некако почнаа.
     
    На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Taptapy

    Taptapy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Женски едно прашање... 17 недела сум од вчера почнаа јајниците да ме болат претежно од лева страна и осеќам доле ниско како сечење на стомакот баш во пределот каде што стои ластик од долен веш.Се напив вчета магнезиум и малку ме смири.Денес од сабајле бидејќи рутина ми беше чим ставам четка за заби во уста обавезно повраќав ама денес само нагон имав и наеднаш ме пресече доле а и на накашлување осеќав.Пак се напив магнезиум и се смири ама при одење осеќав непријатност како затегање а додека лежам немам болки само знаат јајниците да ме болат тапа болка.Некој со слично искуство?
     
  10. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Денес 26 г.н. Уште оваа недела тука, па здравје од следниот понеделник во трето тромесечие од бременоста! Одвај чекам да летне времето! Убав ден мешиња! :hug:
     
    На nadenadia, Thallia, Филотеа и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    А кога се влегува во 7месец? Знам 100 пати го има прашањево ама сепак бунат некако ова неделиве.
     
  12. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Со полна 27ма се влегува во 7ми месец, полна 31 се влегува во 8ми и 36та веќе 9ти. Мислам :D
     
    На Филотеа, Chuchanov и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  13. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.526
    Zdravo zenski imam edno prasanje , 18+5 sum i premnogu se zamoruvam sto i da zarabotam ili koga sum aktivna pogolem del od denot se custvuvam premoreno i bez energija i samo gledam da legnam nekade. Sakam da sum aktivna celo vreme ic ne znam da sednam i se mi e cudno sega bidejki ne izdrzuvam si vikam dali e normalno toa. Prva bremenost mi e pa poiskusnite bi gi prasala dali ima mesto za panika?
     
  14. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.614
    Пол:
    Женски
    Најверојатно станува збор за болка во кружен лигамент т.е. round ligament pain и се смета за нормално за време на бременост.
     
    На Taptapy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    50.557
    Пол:
    Женски
    Нормално е. Немој да се форсираш. И сама гледај повеќе да одмараш. Телото си бара одмор сега.
    Јас сум 23та недела, немам голем стомак, па една обична прошетка ме уморува. И кога подработувам по дома со паузи работам. Не може телото исто да работи и како кога не си бремена. А лично јас не сакам да се форсирам. 9 месеци сме бремени, можеме повеќе да одмараме тие месеци, не е подолг период:D
    Уживај малку:hug:
     
    На Филотеа, 0ли, stoimanovskamarija и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Во 27 г.н. се влегува во 7 месец!
     
    На Филотеа и Maja92@ им се допаѓа ова.
  17. Taptapy

    Taptapy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2019
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    @Snowflake92 blagodaram na odgovor jas ispanicena vikam so e sega ova po so ste menstrualni bolki cuvstvuvaat, vikam ama ova e sosema razlicno, si rekov da ne e nekoj cistit po sto znae da si patam od tie raboti ama sum osekala prethodno neudobnost pri mokrenje i znam deka e toa.Kako i da e ke odam utre na pregled i onaka trebase da odam sleden vtornik ama da ne mislam.Vo sekoj slucaj ti blagodaram na odgovorot.
     
  18. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Jas imam cel zivot,proveri od sto imas alergija.Jas od vlaga i muvla ,dozd,pa nema lek
     
    На Lavce20 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Dali ponekogas ne mozete da zemite vozduh?25ta nedela sum
     
  20. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.526
    Fala mnoguuu taka i pravam samo se plasev da ne e mnogu rano za tolku da se izmoruvam ke koristam prilika da si odamaram i samo pozitivna misla
     
    На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.