1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Обичен ехо преглед 10 15 мин.. му земаше мерки чистп се споредува дали добро напредува..дали има доволно вода итн. Ако успее да види убаво ќе ти потврди пол кај мене ги гледаше органите на кратко но декако тие се гледаат на втор скрининг :)
     
    На hana@@ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lemon8ejt

    lemon8ejt Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2019
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    3.271
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво,
    Ќе пишам и тука....
    Се вратив сега од преглед и на жалост не е баш сјајна ситуација...иако Др. не покажува голема загриженост, мене веќе не ми е сеедно.
    Ако некој ме читал, знае дека цервиксот ми има Y облик, должината е 38мм денес (прошла недела 40) и затворен цврсто. 25та недека сум за 2 дена. Но, бебето веќе 3 недели е свртено со глава што не е типично за 2ро тримесечје и ствара дополнителен притисок. Др рече дека упитно е дали воошто ќе се сврти, што за пород е добро ама сега не ни помага баш. Зема брисеви и вика подобро и да покаже дека е некоја инфекција бар ќе знаеме од што се шири тој Y. Јас не верувам дека ќе покаже нешто на брисеви, од старт мене ми е таков тој Y. Кога ми рече бар до 28ма издржи ми се слоши...као да ја одредувам. Мирувам, секако не без станување, ама не ми ни рекоа скроз лежење. Значи немам физичка активност, не работам, односи немаме.
    Видов дека ме запишала како над високоризична бременост. Што мислите, дали да барам Др за ризична бременост што ќе ме води?
    Извинете на постов...
     
  3. Zuza28

    Zuza28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    472
    Пол:
    Женски
    Обавезно специјалист. Секако се постручни ама и односот им е друг.
    И јас сум со високоризична бременост, кај мене е скратен цервиксот. Серклаж имам.
    Ме води Ивановски и никогаш ми нема речено ова нема да издржи или ќе се отвориш или до тогаш и тогаш да издржиме барем. Тоа ни они не може да знаат. Жени отворени терале до крај. Единствено што ми рекол е дека ситуацијата не е наивна, превенирано е и ќе следиме.
    Матичната па, се ок, не дека не е стручна ама имало моменти кај што ми кажувала дека нема да издржам, дека без серклаж до сега готово. Ич не е ок, така што во твојата ситуација, сепак нека те води доктор за ризична бременост, знаат како едноставно.
    Со лесно (fingers)
     
    На eta, lemon8ejt и Brpbrp им се допаѓа ова.
  4. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    @lemon8ejt прочитав дека веќе си покриена со терапија, имаш и појас, сега одмарај колку што можеш и мисли позитивно.
    Дополнително ти влијае и мислењето на докторката ама гледај колку што можеш да не мислиш на тоа.

    За тоа дека во второ тромесечие не е нормално да е свртено бебчето со главата не знам дали и колку е точно.
    Мене во првата бременост исто ми се сврте со глава кај 23,24 недела за потоа пак да се сврте со нозете и така си беше до крај.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.942
    Јас почнав да го чувствувам.Пред некое време пишав дека не осеќам ништо сега почна така малце како пеперутка:). Не она класично клоцање рано е за тоа 16та недела сум ама ми олесна малце што мрдна. :D
    Како се справувате со жештиниве? Јас едвај дочекав да освежи малце времево да можам да спијам раат. Веќе почнав да се превртувам да не можам да заземам позиција за спиење.
    Се вратив и на работа во аптека. Со сета заштитна опрема сум,нека ме чува Бог. Тоа е, морав да почнам.
     
    На tina2018, Anetaoh, Lovebug01 и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Нели се уште трае вонреднава како те вратиле на работа? Инаку од 18та ќе почнеш појако да го чувствуваш кај мене е бар така а за жештини уште немам прпблем :)
     
  7. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.942
    Вонредната уште 2 недели е не вреди да се замерувам со колегите на кои им требаат слободни денови а не можат да ги земат оти нема кој да оди на смена.
    Ми рече газдата,или врати се или да бараме замена твоја јас не те присилувам да идиш на тебе оставаме.Во многу други ситуации биле луѓе со мене и сакав така да му вратам и јас,во тесно се и тие турбо работа имаат. Немаа прекин со работа аптеките.Јас се додека се чувствувам добро и немам мака со ништо ќе одам тоа и нив му го кажав. Дај боже сите ваква лесна временост да си имаат.
     
    На Majra му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јасно е се тоа твоја одлука ама ако те види и пријави некој може дебела казна да изеде без разлика што ти си се согласила. И се уште е ризично и за тебе поготово во аптека и со овие бројки. Но јасно е ќе се вратиме сите за некоја недела секако... Прашав бидејќи мкслев да не има некои промени а да не знам :) И јас би се вратила но не работат кај мене бидејќи како тебе се осеќам способно доста ми е од дома седење :D
     
  9. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Здраво. Да ве прашам дали може на ехо да се види дали има бактерија во плодовата вода? Мојата матична не беше сигурна, па ја прашав дали треба да се грижам, а ми одговори ништо не можеш да направиш без разлика дали се грижиш или не, може и да не направи никаков проблем. Наводно тоа било од вагинална бактерија. Минатиот пат имав ентерококус и пиев Амоксиклав, па сега ми зема повторно брис, ама мислам дека овој пат ќе биде чист. Не можев никаде да најдам дека на ехо може да се види тоа, а и докторката не беше сигурна, па би ми бил добредојден совет. Да напоменам не е поврзано со количината на плодовата вода, туку кога го размрдуваше бебето се правеа ко белки парченца во водата. Исто така ми рече дека додека немам големи болки и крварења, ок е. Инаку сум 18 недела и пред две недели кога го завршив антибиотикот бев во Ре Медика и ми рече докторката (не матичната) дека се е во ред со плодовата вода. Благодарам.
     
  10. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    На брадавиците ми се појавија жолти закоравени како лушпи. Знам колострум е, мачкам со масно ама си стои, како запушени. Дали да се секирам?
     
  11. Ines24

    Ines24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2020
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Пробај со сунѓер за бањање, истриј ги брадавиците. И мене ми се прави така.
    Нема место за паника
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Девојки ви се придружува од денес сум 14г.н. :) Што убаво ми почна неделава бебулево утрово се јави за прв пат, ми запретка душичето мое. :inlove::inlove::inlove: Го осеќам како опавче од мачка да поминува по кожа само од внатре хахаха
     
    На Izzy_0504, Meckicja, Fatalnata и 13 други им се допаѓа ова.
  13. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Која бременост ти е по ред? ;) Кажи што убаво чувство за добро утро. И јас го осеќам моето ама пак и по некој удар полесен добивам ххахах. Јас сум 13+ 1.
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Прва ми е. Ама искрено не сум денес сигурна дека тоа е тоа. Пак има на моменти но помалку од вчера. Имам уринарна инфекција се мачам со чаеви а и магнезиумот од 400 со б-комплекс не ми годи на цревата. Сé се мислам дека од тоа е размрдано. Искрено и таа членката во труднички муабети мила ли миа ли не е битно ме подзамисли. Можеби од што сакам да биде така чуствувам. Малце ми е тешко денеска. Имам чуство дека бременоста ми е ван контрола и многу се плашам после првиот спонтан. :(
     
  15. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Ајде позитивно малку. И јас имав претходна бременост што ја прекинав во 12 недела заради аномалија на плодот. Ама сега гледам да не мислам на тоа, било поминало. Сега нова надеж и нова борба. Се плашев многу прво тромесечие дека бев и со крварење 2 пати, ама сега веќе навистина се трудам само позитивно да мислам. Што е Господ, никој не е, си велам.

    Прееска имав нешто како грепкање во пределот кај матката и само што ја ставив раката тука, престана. Не знам дали беше бебето или што беше, може мускули си се тегнат си прават место, ама си велам рано е многу 14 недела. Не се оптеретувам, кога ќе биде тогаш :)

    А за Магнезиумот земи или Директ еднаш дневно или таблети од по 250мг двапати дневно, ако мислиш дека Магнезиум со Б комплекс не ти влијае добро.
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    @Lovebug01 ти благодарам многу што ме охрабри. 90% од времето си повторувам во себе дека се е во ред хахах Денес некако се ми е собрано и одозгора хормоните. Што вика мм кењкава сум целата. Само се нервирам што не реагирав на време за ути-то да дадев галама ќе се избегнеше. Ајде бидна што бидна да дојде вторник и ќе си направам анализа убаво и почнам со терапија ако треба...и ќе бидам мирна.(fingers)
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    А што бактерија имаш? Јас често имам Ешерихија, досега во бременост не ми е појавена ама претходно по милион сум имала и тоа без симптоми (печње при мокрење). Па бидејќи и често ми се повторуваше, 2 пати годишно минимум, докторката ми рече да ја третирам со Д-маноза наместо антибиотик. Тоа е некој тип на шеќер што го произведуваат некои алги. Последниот пат ја исчистив без антибиотик, само со Д-манозата ама не знам дали смее во бременост да се употребува, а не знам и дали делува само на ешерихија или и на други бактерии. Баш прашај и пиши. Пиј течности што можеш повеќе и јади сува брусница. Тоа и превентивно е добро.
     
    На Tsukinory и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
  18. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    ДевоЈки ,15 +2 сум па ако може мислење.Денеска осркам некои болки доле ниско ама како воспалени стомачни од вежбање ,такво чуство :)
    Кога се смеам исто така ја осекам болкава ..Ако може од искусниве мислење да не се секирам .
     
  19. Ines24

    Ines24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2020
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека болката е од ширење на матката и стомачните мускули.
    За овие 7ум месеци сфатив дека се е нормално кога си трудна хаха.
    Пиј магнезиум со б комплекс и немај гајле
     
    На MinnaAnne му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sweety21

    sweety21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Jas sum 14+4 i isto taka go osekam stomakot duri i pri stanuvanje i prevrtuvanje. Si mislev deka mi e poradi toa sto sum zalezana miruvam celo vreme (imav krvarenje vo 8ma nedela), i se uste vnimavam da ne se dvizam mnogu. Osekam i istegnuvanja vnatre na momenti, valjda ligamenti se rastegaat a i kozata na stomakot ja osekam veke deka epten mi e zategnata. Valjda se toa e normalno.