Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

 1. Mermaid

  Mermaid Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  126
  Девојки дали некоја прима клексани? Ја примам од самиот почеток 0.4. Првиот пат бев на контрола во Хемолаб а сеа сакам на Трансфузиологија. Може ли да ме упатите колку се чекаат резултати? Колку се чека за рефундација? И што ставате на модринките? |(:inlove:
   
 2. Осе

  Осе Активен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  Мене ме боли од двете страни исто од десно понекогаш напред како здрвено ми е местото ( околу два прсти под градите доаѓа)...26 та недела сум Така ли го чувствуваше?
  А некни бев на преглед ама од возбуда дека ќе се видиме со бебо заборавив да го прашам гинекологот.
   
 3. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  608
  Јас примам од прв ден кога дознав и цело време одам на трансфузиологија гужва некогаш има некогаш не зависи како ќе ти се погоди, а за модринките хепатромбин гел земи си и мачкај по неколку пати во денот. Во стомак се боцкаш или во рака?
   
 4. monalizicka

  monalizicka Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2020
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски

  Да јас така го осеќам.Само од десна страна. Ако дознаеш пд што би можелофда е кажи ми. :)
   
 5. monalizicka

  monalizicka Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2020
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски

  Само од десна страна напред.Мислам дека не е од мрсна бидејќи не јадам пржено и тесто. На поздраво сум. Тебе што ти кажаа кога беше на контрола од што било? Ти Благодарам.
   
 6. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  1.278
  Јас само се чув ми кажа втор пат ако заболело да одам да ме видат со ехо жолчка и бубрези бидејќи не ме болеше позади само напред под градата десно. Чудна болка како истегнување некое како после лошо седење укочена така се осеќав и 4 часа без престан болеше ми рекоа да пијам чај од нане и пробиотик провен и после тоа помина откачив бели теста и пржено па еве не ме заболело . Ја прашав матичната дали да одам без разлика што веќе немам болка ми рече не треба..ама баш напоменаа позади ако боли тогаш е тоа
   
  На monalizicka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Осе

  Осе Активен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  Јас мислам од седење е со карантинов ,не ни ми текна дека може да е друго... Пошто кога седам подолго ме фаќа. Баш ќе прашам.
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  1.278
  Искрено има шанси големи и тоа да е и ја се посомневав на тоа . Ако немате перница за трудници земете обавезно мене ми е рај со неа. Има посебна тема може да прочитате повеќе...за секој случај земи чај од нане и пробиотик па набљудувај како ќе биде ситуација со болката
   
 9. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.349
  Допаѓања:
  72.486
  Пол:
  Женски
  Да ве прашам за целулит.:o
  Дали ви се појави во ова второ тромесечие?
  4кг сум поправена досега и вака не ми се познаваат зошто иста изгледам како и претходно, само меше пораснато.
  Но, забележав целулит по бутовите до колена и на двете нозе и од напред и од назад;(порано немав.
  Страшно ми е.
  Немам кај да се движам баш, само низ дома, вода многу пијам.
  Дали смееме масажи со антицелулитни гелови да правиме, имам дома гел но страв ми е да се трлам.
  Вака ако сум, јас кратко нема да облечам летово, само во шалвари ќе бидам:lol:
   
  На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Осе

  Осе Активен член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  Скоро 10 кг.сум поправена ,сите во стомакот мислам дека се ми се појави целулит на задникот и на битките позади и ич не ми е гајле :) мене ми е само стрии да не ми излезат целулитот полесно се решава.
   
  На Maja92@ и Alishan30 им се допаѓа ова.
 11. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.349
  Допаѓања:
  72.486
  Пол:
  Женски
  Стрии ни кај мене нема сеуште, можеби рано е 21+5 сум јас.
  Но за целулитот ми е грд, зошто по дома се сум "разгаќена" и сама не ми е убаво да се гледам, не па да излезам да прошетам во пантолонки или сукња на пример:)
   
 12. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  1.099
  Пол:
  Женски
  А зошто не се движиш, ако немаш ризична бременост? Од недвижење и целулит и отоци и 100 проблеми ќе си набиеш. Симни си апликација и бар по 5 6 илјади чекори на ден прави. Јас се уседев пред месец дена, нешто настината и напред и назад и горе и доле целулит ми се појави. Зошто да фрлаш пари на гелови, кои нема да ти помогнат, а лекот е бесплатен - движење. :)
   
 13. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.349
  Допаѓања:
  72.486
  Пол:
  Женски
  Геловите ми се купени од пред бременоста, гледам добри се со рок. А за шетање сум со ризична бременост, така ме водат, со хематом бев, 2 пати крварење и пониско постелка, затоа и не се оптеретував многу.
  Сега е добро, но не би се опуштала многу баш. Низ дома нонстоп се движам.
  Живеам во зграда на 4ти спрат без лифт, и на улица која е "нагорнина". Ко алпинист треба да сум да ја искачувам улицата.
  Најдобро да запалам кола да се возам до парк, да шетам, па пак да се вратам дома.
  Маж ми е по цел ден на работа, слабо ме дружи.:D
   
  Последна измена: 31 мај 2020
  На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Maja92@

  Maja92@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2019
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Дааа , до 7 месец имав покачено некои 3 килца не ни помислив дека ќе ми излезе целулит :|приметив на нозете и од напред и од назад што никогаш не сум имала и на газето . Не сакам и во огледало детално да се гледам , па на светло колку се познава :worried:(facepalm)
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Maja92@

  Maja92@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2019
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Иста сум , се надевам бар стрии сега на крај нема да ми излезат , па после ќе трчаме со бебушка да го намалиме целулитот друго нема:D:D
   
  На Осе и Alishan30 им се допаѓа ова.
 16. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  608
  И јас имам за жал не знам дали смеат антицелулитни гелови да се користат во бременост ама ако се оставам вака до 9ти на ништо нема да личам како милка бабл ќе бидам :D
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  755
  Пол:
  Женски
  Јас и претходно си имав на задникот и позади на нозете, ама сега некако како поизразен да ми е.. Баш вчера приметив, а не сум ни поправена, 16 недела од утре, немам ни стомак уште. Се залежав 3 месеци, многу слабо се движам. А пијам вода по 2 литри во денот. Чекам следен преглед за 10на дена да ми потврдат дека е се ок заради крварењата во прво тромесечие, таман и да се стопли уште малку, нема дома да се приберам, па се надевам барем дека нема да се зголеми:smirk:
   
  На Maja92@, Brpbrp и Alishan30 им се допаѓа ова.
 18. Tsukinory

  Tsukinory Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2019
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  895
  Пол:
  Женски
  Да не од оние гелови против целулит што креваат температура, термо?:^)
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  1.278
  Почнавте ли нешто да купувате за бебињата.. не мислам на којзнае што него така по некое чорапче некоја шпикозна. Од една страна ми е рано а од друга како грев ми е викам ништо нема дома а ипак бебе доаѓа не е мала работа :lol::rofl:
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Јас купувам, поточно мајка ми и свекрва ми почнаа пред мене, уште кога дознавме пол. Значи од 3 месец купуваме. До 7ми се имав купено, од алишта до количка и креветче.
   
  На Alishan30, Maja92@ и Milkiway им се допаѓа ова.