1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    мамички еве на работа и дома ретко кога одмарам , трето бебче и 5 та бременост веќе сум 15 + 2 и од минатата недела кога ќе легнам како да мрдка бебчево , цело време пробувам да направам разлика дали се цревата или бебушко и веќе овие неколку дена 99% сум сигурна дека е бебчето. Не ми е верно за волку рано да осетам благо мрткање и од бременоста со синко поминати се веќе 7 години и сум подзаборавила кога почнува да се чуствува движења , како што читам после 19та недела па си викам дека си умислувам пеперутки во стомакот :drunk: дали некоја од вас почнала вака рано да чуствува движења ?
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека е дочистување по ова што го кажуваш. Болки повремено од страните на стомакот мислам дека е нормално, баш на апликацијата што ја имам во телефон ми пишува дека тоа е round ligament pain, а и докторката ми рече дека тие болки биле нормални. Кога прокрварев во 5та недела тоа го препишаа на хормоните, се среди со терапија, ама во 11 недела пак ми се појави како кафеав исцедок и покрај терапијата. Тројца доктори ме гледаа и не најдоа од што е. Прво докторката што ме води на вибер ми рече кога ќе ми земат брисеви да се види да не се има некој полип направено на цервикс, знаеле некогаш да се направат во бременост и ништо страшно, ама не беше ни тоа. Покриена си со терапија не се секирај. :)
     
    Последна измена: 6 јули 2020
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Ехее за трето бебче сигурно ќе да е тоа :) Велат со секоја наредна бременост побрзо ги чувствуваат. Јас првпат осетив во 16та како бранче, ама не сум сигурна дека беше бебе, па после тек на почеток на 19та, од тогаш веќе скоро секој ден.
     
    На naturallmess му/ѝ се допаѓа ова.
  4. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Здраво , дали е нормално во 15 недела , да осеќам повремени грцеви во стомак , порано ги имав повеке но прекинаа примам и добрестон ради претходно мало краварење во почеток , потоа ми казаа да мирувам и мирував и на последен преглед ми рекоа дека е се ок , но сега ме загризуваат грцевите не многу јаки но се појавуват овие 2 дена , дали е нормално да осеќам сеуште грчеви ..
     
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.818
    Се додека се трпат се е нормално пробај со Магнезиум еднаш дневно ако ти се изгубат и појават пак во текот на денот напиј се уште еден штета немаш од тоа, нормално е да се има грчеви сепак матката се шири :)
     
    На firequeenn и no name5 им се допаѓа ова.
  6. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    Мамички јас овие 3 4 дена чувствувам на левиот јајник тапа болка понекогаш е поинтензивна и ме здоболува, а првпат настана кога кивнав и во тој момент многу многу ме здоболе се свиткав од болка и од тој ден до сеа ме здоболува, а бев кај матичната пред да ми се случи ова ми кажа се е добро како што треба да биде. Ако има некоја слично искуство молам за одговор, инаку сум 17+1. Фала
     
  7. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    И мене тој период така ме болеше и кога кивав исто ќе ме пресече..не се секирај нормално е
     
    На IJAE му/ѝ се допаѓа ова.
  8. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    А можно е да е реакција од бебето!? Бидејќи сеуште не осеќам ништо дека мрда, ова е баш типична болка
     
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не не уште е тоа многу мало за да имаш некаква реакција. Овој период ако осеќаш како кркорења во стомак како пд црева тоа може да е бебето. Јас се сеќавам вака како тебе имав траеше една недела и помина
     
    На IJAE му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.287
    Пол:
    Женски
    Јас сум 15+6 исто осеќам како мало стегање во стомакот, како срцев отчук на 2 секунди, не знам како да објаснам и не знам дали е беба или е нешто друго.
    Ама порано вакво стегање како срцев отчук никогаш не сум осетила, како некоја мала вибрација..
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Jas sum 16+5 i jas osekam nesto kako vibracii sigurno se bebinja...
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    фала Milkiway ќе почекам неколку дена да помине дај боже
     
  13. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Може да е тоа, и јас така го осеќам. Прв пат беше во 16+ само еднаш, а од 19та навака скоро секој ден.
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.
  14. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.287
    Пол:
    Женски
    Денес сум 16+ и имам болки во долниот дел на стомакот од лева и од десна страна понекогаш на средина, исто и во грбот во долниот дел како да ми гори местото. Дали е нормално и дали ќе помине со земање магнезиум или да правам термин кај матичната?
     
  15. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Се движиш ли доволно да не си лежела незгодно денес? И долго ли те боли? Пробај со магнезиум таква болка сум немала тој период
     
  16. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.287
    Пол:
    Женски
    Се движам нормално не претерано, откако дојдов Македонија некако си му ја налегнав дома, поради коронава се плашам. Не знам искрено ај ќе видам до утре, докторот на почетокот во бременоста кога имав менструални болки ми рече да пијам 3 пати на ден по 2 таблетки од магнезиумот. Ама мене многу ми се гледаше и му кажав ми рече после пиј макар 3 на ден и не знам сега дали да ја зголемам дозата.
     
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Тоа може и ти од лежењето јас од кога почнав поише со пешачење не ме боли ништо а се улежам два дена се заболува. Мислам дека не е проблем чим и доктор ти кажал нема штета од магнезиум..јас пијам ама тие магнезиум директ пред спиење и ми проаѓаат болки
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mince1988

    Mince1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    463
    Пол:
    Женски
    Здраво 13 недела сум и мислам дека дека конечно стасав и јас за во овааа група ако е рано поправетеме па сакав да се консултирам со вас јас пред 2 недели кога бев 11 недели и бев на скрининг и беше супер е сега чекам ррзултати од приска јас до ден денеска немам никаков симптом исто како да не сум бремена нити стомак ме наболува ама ништо и ве молам кажете ми мислејна оти имам страв поради што сум со предх 4 миседи и сега ми е страв, а преглед имам дури понеделник фалаа извинете за долгиов пост и имајте сите лесна бременост❣❣❣
     
  19. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.287
    Пол:
    Женски
    Денес имам пиено 2 таблети, пред спиење уште 2, се надевам ќе помине преку ноќ.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  20. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Јас исто немав никакви симптоми, ни ми се гадеше, ниту повраќав, ниту болки имав ништо, се додека не почна да ми расте стомакот па да си поверувам.
    Немој да се грижиш, може ќе имаш понатаму
    Уживај и со лесно
     
    На Mince1988 му/ѝ се допаѓа ова.