1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Ninna1

    Ninna1 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali nekoj skoro pravel vtor skrining vo Sistina ili Remedika,od koj doktor ste zadovolni i dali i kolku vreme posvetuvaat?
     
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Во ремедика можеш кај котларова само не знам дали ќе најдеш термин во следниот месец.
    Не очекувај преглед повеќе од 10мин ако е гужва а во последно време се ненормални гужви. Ќе ти обрне секако внимание нема така да те остави ама ќе ти изгледа ептен набрзина. Она гледа доволно и за тие 5 мин.
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    За во Систина јас бев кај Гордана и исто прегледот треше 15 минути и побрз ќе беше да не се криеше мангупот ама инат тераше.Али како што ти кажа и Милкивеј сеа бидејќи е премногу гужва секаде затоа и толку се кратки прегледите али тоа не значи дека ќе те пушти да си одиш ако не види се
     
  4. Ninna1

    Ninna1 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Kaj Kotlarova nema termini do krajot na mesecot. Samo Afrodita od Remedika, ili Dimcev Sistina mislenje.
     
    На Bibitron му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    8.661
    Пол:
    Женски
    Ремедика пуштаат термини околу 15-18ти во месецот за следниот месец. Јас одам кај Котларова ама прва половина на август на одмор ќе била. Со Афродита немам искуство, со Димчев имав не баш убаво искуство од аспект на однос доктор-пациент, но за скрининг е многу стручен. Не е важно колку трае прегледот, важно е се што треба да се види и да добиеш одговор за се што те интересира.
     
    На sun995 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  6. sun995

    sun995 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    1.140
    Пол:
    Женски
    Јас сум во 16та недела кога е најдобро да закажам за вториот скрининг според вас бацки до сите идни мамички
     
  7. Ninna1

    Ninna1 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Mislam najdobro od 20-24 nedela.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    Јас правев кај Котларова и прегледот беше околу 35-40 мин (крај на Мај). А сега бев во Ремедика во четвртокот и немаше никој - баш докторот искоментира дека деновиве е попразно бидејќи нема пациенти од Косово (ги заостриле мерките за преку граница). Може да си прашате - ако има откажан термин, па да ускочите на нивно место
     
  9. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Јас бев кај Афродита за втор скрининг и сум задоволна, не чекав ич, влегов точно на закажаниот термин (во Систина чекав) докторката е супер, детално ги гледаше сите органи и ми објаснуваше убаво, прегледот траеше нешто повеќе п 20 минути. Отворена за разговор и за прашања. Ептен убав впечаток ми остави.
    Кај Димчев во Систина ем се отепав од чекање ем кратко траеше прегледот. Ништо не зборуваше и тоа шо ќе го каже некако на понашање однос нула
     
    На azelea и K7M10J им се допаѓа ова.
  10. Ninna1

    Ninna1 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnogu na site za informaciite.
     
  11. Mermaid

    Mermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    295
    Здраво... дали некој бил во Систина кај Др Драшко? Која недела се праи тој преглед ? И дали некој прима клексани? Првите месеци собрав за 60 и не ми ги признаа затпа што сум немала потврда од гинеколог од Клиника |( Па едвај земав упат за следниве . Уште се боцкам во стомак вие?
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    И од клиника да одговорат за клексани каднат по недела дена а потврдата ќе ти важи од кога ќе вратат на маилот и пак дел нема да можеш да ги рефундираш
     
  13. Mermaid

    Mermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    295
    Јас имам извадено од 22ри таа ми важи до следна недела... мислиш ке имам проблем пак да извадам? :sweat:
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Од 22ри што ги имаш земено до наредна контрола ќе можеш да рефундираш во зависност колку ти пишува на извештајот. Ако правиш хемостаза и д димери на трансфузија они не даваат мислење туку матичниот со резултатите ги праќа на ГАК и од таму чека одговор барем за сега е таква процедурата
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  15. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    На мојава матична не и стигале маиловите и минатиот пат успеав да ги намолам да ми ги дадат на рака резултатите од трансфузиологија и исто се натегав во гак да ме примат со упат. Наредна недела пак ќе одам па ќе видиме дали ќе ми успее. Инаку мене ми е шубе во стомак да се боцкам. И оваа и минатата бременост маж ми ме боцка во рака. Имам модрици ама сега тоа е.
     
  16. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.351
    Допаѓања:
    8.286
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе мислам дека мене денес ќе ме умрат хормоните, си плачам цел ден како не дај боже некој да умрел, исто и гадењето ми се поврати.
    Не знам како да се смирам. 17та недела сум, катастрофа...
     
  17. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Излези надвор излуфтирај го мозокот малце, уште ако имаш добро друштво топ :nod:
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Moce19

    Moce19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    2.815
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki, se priklucam vo ovaa grupa, denes vlegov vo 16ta nedela, so invitro sum, nosam bliznacinja. Denes bev na kontrola kaj Dr. Lazarevski, bidejki toj mi go pravese invitroto. Se e super so bebcinjata, si rastat proporcionalno I dvete. Tuku drugo mi bese prasanjeto, do kraj na bremenosta kje me vodi Dr. Gordana Petrovska, pa me interesira nekoi vasi mislenja vo vrska so nea, kakva e, kakov I e pristapot I slicno? Vi blagodaram odnapred na site :hug::hug:
     
    На wannababy, Lovebug01, K7M10J и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Јас сум кај неа цела бременост она ми ја води...Жената е стручна и она ги прави скрининзите премногу знае и да не се изненадиш за прегледите ако бидат кратки ако све си гледа брџо ќе завршиш ако не и се гледа нешто чека додека не измери и види убаво. Додека трае прегледот не збори многу да не кажам ништо не кажува од кога ќе види се ќе ти каже дали е добро или има проблем. Може да ти делува арогантна али е доста стручна :)
     
    На eli.karameli и Moce19 им се допаѓа ова.
  20. Moce19

    Moce19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    2.815
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu :inlove:
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.