1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Можеш и така, само пред да го испиеш и тоа навечер, касни нешто да не е на празен стомак. Претпоставувам дека едното се витамините, другото е капсулата со омега. Во фемибионот така се Можеш и заедно насабајле да ги пиеш, исто е. Само да не е на гладно.
     
  2. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    7.954
    Пол:
    Женски
    Витамини и капсулите да..не е гладно да.Абре прва бременост ми е и као демек на се пазиме.секој нов симптом го анализирам :D...ајде нека биде со лесно кај сите
     
    На zhap4e, maca050619 и ivance.. им се допаѓа ова.
  3. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Девојки послабо го чуствувам бебушот. Ударите му се помеки и поретки. Веќе три/четири дена. Го смени ритамот и јачината. Обично наутро и навечер ќе дигнеше дури стомак во вис. Сега одвај два три пати во чудни времиња нема рутина. Јадење благо музика галење све пробав. Дали нонстоп дека лежам па пропаднал подлабоко кај што не го осеќам? Се грижам :(
     
  4. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Не се секирај мила. Значи форумов го превртев за оваа проблематика, се прочитав низ темиве и сфатив дека нормално е некогаш помрзливи да се, а и зависи каква положба има зафатено. Јас 2 дена ќе осеќам повеќе и почесто, па 2 дена ќе се јави само еднаш два пати во денот со по некој удар. Ни благо ни ништо живо не ја буди, а ептен јадам благо. Петок сум на преглед и ќе прашам што и колку е нормално за овие недели, зошто и јас бев преоптеретена со тоа и ми ствараше притисок. Јас сум 26та од утре а мм уште ја нема осетено со рака. Уште ја осеќам само кога ќе легнам на грб, ретко кога седам, а кога се движам немам приметено. Мислев дека кога ќе почне да клоца ќе клоца нон стоп ама не било така изглеа. Баш ќе пишам што ќе ми каже докторката за мрдањево.

    Како си иначе ти со крварењето?
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    7.954
    Пол:
    Женски
    А од која недела би требало да се осети бебушот? Таму после 20 и некоја недела или? Јас сум 15та,рано е знам, ќе почекам здравје...:inlove:
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Индивидуално е. Прва бременост може на почеток и да не знаеш дека е бебе, се осеќа како пулсирање, кркорење на црева, како рипче.. Секој различно опишува/осеќа. Кога ќе почне секој ден да ти се јавува тоа чувство ќе знаеш дека е бебе, а најчесто се осеќа кога седиш или лежиш на грб. Јас прв пат 16та недела осетив, ама не бев сигурна дали е тоа, па после следно тек во 19та почнав скоро секој ден и така ми стана јасно дека бебе мрда. Околу 20-22 веќе поубаво и поредовно се осеќа.
     
    На BabyD0ll, Moce19, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    7.954
    Пол:
    Женски
    Е јас сега имам така како пеперутки во стомакот,како нешто да ме лази неколку дена е така,ама не верувам дека е бебле...како и да е нека расне ќе го осетиме (fingers)
     
    На zhap4e и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  8. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Деновиве е посмирено крварењето дури ме фаќа страв да кажам дека го нема оти одма за кратко се појавува пак. Последниве две инекции прогестерон го сведија на минимум скоро ич. Пред два дена седнав на маса нешто помрсничко да јадам ај не во кревет да не се валка. Абе едно клоцање ниско мислам цервиксот внатре го осеќав како го потурнува. Станав одма легнав ама прво одење во вц крв. Ме фаќа нервоза а вака дека го снема наеднаш со движење уште толку се нервирам. 25 со 1 ден сум требаше сестрата да дојде да ме боцне и ќе ја напнев со прашања. Ама и испадна нешто и ме боцна мм а јас останав со прашалници. За една недела се враќаат од одмор одвај чекам да одам да го видиме. Ме интересира цервикс матка раст ни тежина не ми кажале до сега...Сакам да ми направат проценка колку може да се истера и ако не од 26та од 28ма барем да ми дадат нешто за зреење ако има потреба за да не се секирам во случај да се пораѓам во 7ми месец да си има поголеми шанси и помалку компликации. Ме оставија во неизвесност ме убива тоа и од петни жили пробувам да не се преоптоварувам ама е посилно од мене на моменти.
     
    На Mermaid и zhap4e им се допаѓа ова.
  9. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    За проценка најдобро оди на специјалист за ризична бременост, зошто матичните обично немаат толку искуство со таква проблематика. Ќе биде се добро ајде може и ќе си истераш до крај. Важно контракции болки немаш, терапија примај си и тоа е. :hug:
     
    На Milkiway, zhap4e и Tsukinory им се допаѓа ова.
  10. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски

    Сите истата паника, пред некој ден пишав дека послабо го чувствувам.
    Кога прочитав дека кај сите е истото се смирив малце, бебуш се појави пак со клоцање и сеа најчесто во бешика, целата рипам од место
    Јас неделава сум на втор скриниг и сум во паника
     
    На Lovebug01, Tsukinory и irenculce им се допаѓа ова.
  11. irenculce

    irenculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    И ја поминувам во моментот низ истото ќе го почуствувам бебуш ама толку слабо што не знаеш што е и само чекам да осетам за да знам дека е во ред а пред два три дена исто кај бешиката го чувствував најверојатно си менуваат положба па некаде се осеќа повеќе некаде помалку:)
     
    На Lovebug01 и zhap4e им се допаѓа ова.
  12. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имаме премногу време и затоа све приметуваме хаххаха
    Треба поопуштени да бидеме, амаа...
     
    На Lovebug01, Fatalnata, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Diva0710

    Diva0710 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2016
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Женски ајде мислење...на првиот скрининг во 13 та недела докторката ми рече дека вероватно е женско. Сега сум 17 та недела. Читам тука дека сите што ви кажале на првиот скрининг пол 99% ви се потврдило после. Од народски муабети ми викаат дека според тоа како го носам (имам поголемо меше) и како изгледам машко било...и дека тогаш као сите на женски изгледале...За 2,5 недели сум на контрола тогаш ќе знам со сигурност ама ќе си пукнам мн сум радознала. Не ми е битен полот ич ама си немам друга работа
     
  14. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    На мене од гледање народски на стомак сите тврдеа женско плус гадење јако плус желба за благо. Па еве машко си е. Мислам има случаеви кај што сосема спротивно е сепак градбите ни се различни.
     
    На kukla21, BabyD0ll и Diva0710 им се допаѓа ова.
  15. maca050619

    maca050619 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2017
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Мене во 12 недела ми кажа дека е маженце и нени сум препрашала , а тоа со носењето незнам баш, мене па ми кажа машко и нени препрашав си купувам алиштенца ..како и да е со лесно нека ни е на сите па што и да е НЕКА Е ЖИВО , ЗДРАВО, ПРАВО :inlove::l:
     
    На Diva0710 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.101
    Пол:
    Женски
    A65DE56B-6D5B-4787-9244-41277FEAC021.jpeg Која мака имам со притисоков:sweat: Од кревет не ми се станува.. Кока кола пијам кафе избегавам мачнини ми ствара. Што друго помага за низок притисок ?
     
  17. maca050619

    maca050619 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2017
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    јас имам читано сол , а и многу течности ..
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Мене ми е вака цело време се навикнав. Гледам салата да јадам цвекло со морков, шопска или било што свежо..вода пијам 4л може и повеќе и тоа ми помага. Друго нема што
     
    На wannababy и mssuniquee им се допаѓа ова.
  19. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Лимон исцади мене тоа нај ми помага и јас сум иста со низок , или благо касни нешто и многу вода , колку повеќе вода пијам и мачнини ми смирува подобро ми е .
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Мене во првата бременост во 13та недела ми рекоа изгледа женско, па во 16та машко се потврди.
     
    На Diva0710 му/ѝ се допаѓа ова.