1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Да срцка, баш така, како благи менструални болки исто...
     
  2. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    еве ме пак мене,да ви се пофалам денеска бев да ја правам таа морфолошката екографиа (мислам така е на мк) и ми кажаа дека се е во ред,се е нормално ..си го видов бебушот како се превртува хихих ... баш ми олесна и сум пресреќна,инаку од утре почнувам 23 та недела :inlove: а терминот ми е 6 ноември,се чуствувам прекрасно.. поздрав до сите идни мамички имајте убав ден и уживајте :* :* а јас ке се спремам за на пат !!!!
     
    На B@nce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Супер срцка, само уживкај си со бебушот... инаку не сум запознаена со таа морфолошка екографија јас, може да кажеш накратко што содржи прегледот со истата? :* :inlove:
     
  4. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    овде во италија ја викаат морфолошка,сигорно се прави и во мк само под друго име,епа го гледаат бебето,како се развива,дали има малформации на телото,рацете,нозете,како работи срцето,мозокот,мене се детално ми кажаа за секое делче од телото.
     
  5. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Ако можеш да најдеш овошје аронија (сезоната му е за некој месец дена ама ако најдеш суво земи си, тоа нешто слично на боровницата) и јади по максимум 10 зрнца насабајле на гладно. Ќе видиш како за 2-3 недели ќе ти се качи.
     
  6. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Mamicki kako ste? Jas sum 15 nedela i denes bev na kontrola kaj maticnata. Bebusko odlicno se razviva mnogu e aktivno...ama nesaka nikako da ni pokaze sto ima pomegu nodzinjata...hihihi. Samo si se krie demek sram mu e. Koga doktorkata mi go protrese meseto bebusko ekspresno se svrte so liceto sprema ekranot i taka cudno ne gledase so ocintata kako da saka da kaze ...e za inaet ne vi pokazuvam sto sum!!! I pak grpceto ni go svrte...zlato na mama. Samo neka e zivo i zdravo i neka si raste ubavo kako do sega. Inaku sum popravena 2 kg. Krvnata slika i urinata mi bea super, a za patuvanje doktorkata me zamoli da bidam poblisku do domce. Plaza sonce ne e se preporaciva a plivanje vo more i te kako moze!!! Mi dade uputa da ispitam skrien seker i D- Dimeri a neznam sto e toa. Dali nekoj gi napravil ovie ispituvanja i kade? Mi rece doktorkata deka mnogu se cekalo i tesko se zakazuvalo na klinika. Pa ako ima nekoj iskustvo so ovie ispituvanja bi sakala da me upati kade e najdobro da gi napravam!!!
     
  7. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Благодарам на советот, ќе го пробам и ова :lol: :*
     
  8. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски

    Испитувања за д-димери и скриен шеќер јас правев на клиника, како и повеќето девојки од овде како што читам. Овие испитувања на клиника се прават со упат од матичен лекар, се доплаќа нешто ситно партиципација, ништо страшно. Точно е дека многу се чека за термин, има многу гужва. Испитувањето за скриен шеќер мене ми препорачаа да го правам на ГАК, а не на ендокринологија, зашто на ГАК имало многу помалку гужва и побрзо ги давале резултатите. И вистина беше така-тој ден имаше само 8-9 луѓе за испитување (повеќето трудници), а резултатите беа готови истиот ден после 14:00 часот. Испитувањето за д-димери се прави на трансфузиологија (е тука имаше бајаги гужва), ама со закажан термин не би требало да чекаш премногу. Прво одиш кај доктор трансфузиолог па веднаш после тоа ти земаат крв. Резулатите беа готови следниот ден.

    Ова јас од лично искуство (мое и на сестра ми) го знам, а за приватните клиники немам информации, се надевам некој ќе може да ти каже, ако сакаш на приватно да одиш.

    А не е малку рано за овие испитувања кај тебе? За кога ти се закажани?
     
  9. MilaMila13

    MilaMila13 Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Zdravo do site. Nova sum na forumov iako so godini go citam za se i sesto, no sega resiv da se zaclenam i da pisam t.e.prasam nesto. Imeno, sum vo 20 nedela bremenost i imam golemi bolki vo kicmata, dolu vo krstot i toa najmnogu navecer koga spijam i koga sakam da se svrtam, da stanam...Zaedno so bolki vo preponite e sto da vi kazam...se osekjam ko stara baba dur da stanam. od citanjevo po forumov razbrav deka toa e dosta cesto kaj mnogu trudnici no vo 8-9 mesec, a ja tek 5-ti pa neznam sto li ke pravam do kraj...edvaj da spijam... Drugo sto isto mnoooogu me zagruzuva i ne mi dava mir e sto isto, nevecer, pri miruvanje imam nekoja cudna tapa bolka vo cervixot ili negde na pocetokot od vlezot vo vaginata,sramnata usna, od levo...barem tamu ja osekjam. na dopir nisto, no osekjam ko bolka, nekakvo pecenje vnatre..takvo cuvstvo nekoe neubavo. sesto mi pagja na pamet. Brisevi i pap vo 13 nedela sve bea uredni iako imav povekje iscedok (so normalna belkasta boja, gustina i bez miris)... Ja se raspisav no neznam bolkava dali e normalna? Se nadevam nekoja od vas ke me smiri :) pozdrav
     
  10. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Ispituvanjata za skrien seker i D- dimeri ke gi pravam vo petiot mesec od bremenosta, no sega sakam da zakazam za da imam termince bidejki pocnuvaat odmorive...pa sto znam moze nema da ima dovolno personal na klinika...
     
  11. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Најпаметно, закажи си порано за секој случај... и јас ќе ги правам за месец дена истит испитувања за скриен шеќер. :*

    Женски како сте на овие горештини? Да ве прашам јас, вие што се фарбате што правите (посебно плавите) и исто маникир со гел дали е штетно? Киссссссссссс :*
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
  12. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^^BellaS, јас сум плавуша и редовно се фарбам (на секои 3 недели). Матичната ми дозволи. Исто и сестра ми е плавуша, и двете бремености си се фарбаше редовно. Живи и здрави деца роди, ништо не им е, освен што душата и' ја вадат сега :D

    Ставав и нокти до пред 2 месеци, исто на 3 недели. Да бев во Македонија ќе ставав до крај, ама овде кај што сум моментално ми е голем луксуз, па ќе чекам некои подобри времиња :D

    Не знам, секој доктор различно кажува, некои викаат не смеело, некои викаат нема проблем.....Искрено, во моја околина има многу повеќе трудници кои си правеле се' во текот на бременоста. Кога ќе размислам, нема ниту една што престанала со фарбање или нешто слично :?:


    Ако ти е шубе, види со матичната најубаво, што и како ќе ти каже. Твоја одлука е сепак :)
     
  13. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    I mene maticnata ne mi dozvoli da se satiram....sepak ke izdrazam se sto treba ako se mora!!! Inaku na odmor sum od ponedelnik i edvaj cekam da se relaksiram malku....na vikendicka so bazen pa potoa malku na more vo grcka... pa na planina kvalitetno ke go iskoristime letovo!!! Mene mi zabrani doktorkata vo bazen da se banjam ama vo more moze da si plifkam. Si zakazav za d-dimeri na 12 avgust, a skrien seker ke ispituvam kaj maticnata!!!! Pozz i imajte prijatno leto mesinja
     
  14. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Јас нема шанси да издржам да не се фарбам, секако уште првиот месец се фарбав несакајќи бидејќи не ни знаев дека сум бремена, а велат првите 3 само не смеело (мојот матичен така ми кажа) а и не верувам дека до толку е штетно за бебето, а се што јадеме, правиме демек исправно е за овие 9 месеци :lol: А за ноктите исто ќе правам пак, само ми здосадија и сакав после година дена ставање да одморам месец-два. Поздравче и уживкајте идни мамички :*
     
  15. x-tina64

    x-tina64 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    zdravo mamicki da ve prasam dali nekoj id vas go ima pieno FEMIBION 2 koj se javuva vo vtoroto tromeseciie i kako vi e od nego fala vi
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    jas go pijam femibion 2...ne osekjam negativni efekti od nego fala bogu :)
     
  17. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Хахах душичка. Не се секирај, малку нека одмори малиот се изморил сигурно :lol: :*
     
  18. MilaMila13

    MilaMila13 Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Devojki, a kako stoite so preponite? mene me bolat duri koga lezam nedaj boze da gi rasiram nozete za da stanam...me ubiva bolka. Mislev aj, nisko moze go nosam ama ne! se si e normalno....Pozz
     
  19. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Девојки како сте ми? Како ги поминувате горестините? Јас сум добро со дуса Чекам да помине вториот скрининг сто го имам закажано за 30 јули, несто ме фака паника се таму ми е умот сто и како ке биде? Ептен сум паниЧарка само на лоси работи мислам сто ако несто не е во ред? Аномалија на плодот се гледа усте на првиот или сепак побитен е вториот скрининг, засто кај мене на првиот се бесе во ред и преку крв и на ехо. Ако некој се разбира повеке од тие работи нека сподели :) Друга работа сто ме маЧи е тоа сто моево бебе не сака да се размрда, го немам усте осетено а сум 19та недела (освен тоа пукање во стомакот како пуканки) ;)
     
  20. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Monella душо, опушти се, не му стварај дополнителен стрес на бебето без потреба. Сама кажуваш дека на првиот скрининг сите резултати ти биле добри(ако не дај Боже имало нешто ке се покажело и тогаш), вториот треба да е само потврда дека е се во ред, иако не ми е јасно зошто воопшто го правиш ако првиот бил добар.
    Во врска со мрдањето на бебето, кај секоја трудница е различно, 19 недела е и релативно рано за да почувствуваш некои појасни движења. Има посебна тема за мрдањето на бебето, разгледај ја и прочитај мислења, ке видиш дека кај некои и до дваесет и некоја недела не чувствувале никакво движење. Се на се немаш место за паника, уживај си во бременоста! Поздравче