1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    Во последно време осеќам повремено затегање во вагината при движење или при наведнување... особено после втор преглед во март. Си викам дали е пд тоа шto na 3 недели два пати ме гледаа вагинално за грлото... има некој со слични болки?
     
  2. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Исто, како затегање и бодежи... не се секирај, цервиксот мене 16цпати досега ми го гледале, не е од тоа... ако ти е се во ред гинеколошки, тоа се болки заради тегнење, зголемен проток на крв, како и хормонални промени..
    Јас ги имам од 17-18 недела негде, ти која си?
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    почнаа поинтензивно во 26та баш после прегледот. и еве си траат 2 недели, поише како физичка болка, нема грчеви такви работи.. утре сум 28. до 26та немав или па несум обрнувала внимание ако биле ретко
     
    На Natashka1988 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    Колку ти е цервиксот тебе? мене во 26та 35мм, остана така цело време мање више ама читам на нет скратување било од 28 до 32 така да пак не мрдам...
     
    На Natashka1988 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Мојот цервикс е дискутабилен :Dна гак ми е 28, кај Димчев 42 последно... така да не знам која е вредноста, битно сега засега сме затворени...шала на страна, 35 е одлична бројка... Одмарај и уживај
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    35мм го сметаат веќе за скратување? Мене од сам почеток ми е толку и после лежење толку абер нема да се продолжи на сите прегледи до сега ми кажуваат дека си е супер а и јас читав дека треба да биди подолг..
     
  7. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.163
    Допаѓања:
    5.154
    Пол:
    Женски
    @AnonimnaDevojka и кај мене измерен цервикс на гак 31мм, а во систина 38мм и двајцата доктори ми рекоа супер е, нормално функционирај.
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Широк дијапазон има цервиксот, сепак зависи и од физиономија, и мал милион други фактори, од 25-60 мм е нормална вредност... под 25 е ризично, под 15 бара хоспитален третман, пишав 35 е одличен број....
     
    На AnonimnaDevojka, mace89, Maya12 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Немаш потреба од тоа да не мрдаш мене ми е од 32-34 и тоа од 11 недела бидјејќи др Таше секој преглед прво вагинално ми мери цервикс па после абдоменално,иако немам никакви индикации па секогаш вика дека е супер,јас се нормално правам,се движам вежбам јога...И плус не е само должината туку зависи дали има фунелинг,омекнато грло и други параметри.На интернет ако почнеш да читаш ќе ти се стемни.Вака уживај не му ја мисли освен ако од доктор не ти е препорачано да мируваш
     
    На Be-yO-nCe, IRBBB, mace89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    докторот ми го измери 34мм уште во 11та на скрининг и мислеше дека ќе продолжи да се крати, ими кажа умерено движење као претпазливост зошто ептен бев опуштена од 6-11 недела и немам некоја медицинска историја. Виде дека до 22 ра остана ист мање више и тогаш рече океј е. Ама мене шубе ми е уште, зашо тек сега природно ќе се крати па си останав со лимитирана алктивност низ дома.. Ќе се опуштам после 33та недела барем со пешачење секој ден...
     
  11. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    исти сме значи со должинава:)
     
  12. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Секое утро ќе будам со болка низ целиот грб, болка како многу јака омалаксаност. Едвај станувам, ама кога ќе се раздвижам после 15ина мин ми поминува како ништо да не било. Му се случува тоа некому? Дури се будам по 10 пати низ ноќта од што ме боли.
     
  13. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Да баш исто а јас сум цело време физички активна,и вежбам и плус секој ден по 3 км пешачам.Затоа знам за должината оти во 11 недела на преглед докторот ми рече супер е а јас дома кога си дојдов и кога видов 32 или 34 не се сеќавам кога почнав да читам во кома ќе паднев ама веднаш му се јавив испаничена и он ми рече дека е одличен и дека најбитно е грлото да си е затворена и дека секој си има различна физиономија и дека од тоа зависи колкава должина е нормална.Само да нема омекнато грло,фунелинг,крварења и слично
     
    На Macufceee11 и AnonimnaDevojka им се допаѓа ова.
  14. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Мислам дека скоро повеќето имаме болки во грбот,јас ги имав до 3-4 месец почнав да вежбам јога и секој ден да пешачам и фала му на господ 32 недела грб ме нема здоболено.Ако ти е дозволено од доктор повеќе раздвижување и прави си лесни вежби
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    да да у право си, ама не ми се испробава до кај му е лимитот. Све се тоа параметри што никој не знае какви му се дур не се оптерети. :) Битно да стигнеме до 9ти па после што сака нека биде:)
     
    На mace89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Elen@

    Elen@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Мене матичната ме будали со тој цервикс во 15 недела ми беше 40 мм па ми вика на граница си можи ќе ти треба серклаж дека со близначка со ин витро и ми стана ко комплекс претежно лежам и ако излезам со страв од друга страна Таше ме гледал неколку пати и Сотир на скрининг па ништо не ми рекле кое е исправно не знам
     
  17. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    Чим е така слушај се себеси. Ако си храбра опушти се ако си плашлива ко мене пази се:)
     
    На Elen@ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    Башка чим носиш близнаци припазувај се повеќе
     
    На Elen@ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Најбитно е ти да се чувствуваш сигурно,како мислиш така да правиш.И твојата одлука е исправна,одмарај си најбитно е да ти е мирна главата.Со лесно нека ти е :hug:
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Elen@

    Elen@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Си имам план еднаш во неделата излегувам по 2 саати така ми е ко празник инаку дневно можи 15 мин колку до маркет да купам нешто и тоа не секој ден :) и домашни активности некои полесни и другото е лежачка положба целата сум под протокол ама ќе се издржи сама си се охрабрувам :)
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.