1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Првата бременост ми беше 30 мм и истерав до 38 ма недела без никакво ограничување и одмор. Оваа ми е околу 38 мм и ми рекоа супер е се, не само што ич не лежам туку и дете од 2 ипол години во раце носам. Еве терам 28 ма недела, немам 1 м проверено цервикс, ама во последно почнав да чувствувам нелагодност и тежина долу, па избегнувам да ја кревам малава.
    Мислам со таа должина не мораш да се оптеретуваш и можеш да со функционираш нормално. Секако тоа си е твое право и ти најубаво знаеш како се чувствуваш. Не дека јас не би одмарала повеќе да имам можност, ама со мало дете невозможно е.
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Vase89

    Vase89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2020
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    268
    Пол:
    Женски
    Makji denes vlagam vo 22 nedela vcera bev na skrining sve e ok so bebusot mojot maticen lekar vo 15 nedela mi kaza deka e masko a vo 19 nedela bev na prv skrining vo cair me gledase doktor kirovski mi kaza deka sve e ok so bebusot i mi rece 90 posto e masko a vcera bev na vtor skrining ksj mojot maticen ginekolog sve bese ok no mi rece mozno e da e dunde nemozel da vidi ubavo papocnata vrvca mu bese megu nozete hahaa zamislite 2 pati masko sega kerka ne mi se beruva neznam vosto da veruvam kako e mozno vakvo nesto no ne e bitno neka ni se rodat zivi i zdravi samo..i mi rece deka za 5 dena e pomalo deteto od toa sto treba do sega bese ponapredno sega bilo pomalo dali ima nekoja iskustvo i mi rece deka nema dovolno dotok na krvta od kaj tebe do kaj bebusot mozno e da e momentalna situacija dojdi za 3 nedeli ke vidime ako e isto ke moras da primas kleksan sega majki mnogu sum zbuneta dali treba da se plasam ili ???
     
  3. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Прво, верувам дека полот ти е најмалку важен во споредба со се друго... Второ, нема зошто да се плашиш, ќе следите ситуација, можеби е моментална состојба (нормален распон е распонот од +/- 2 недели.) Ќе следи постелка, каква е, во каква состојба, дали бебето добива доволно храна преку неа...ако не, тогаш се оди на варијанта клексани, со што би се подобрило самото крвоснабдување на постелката, и оттука и исхраната на бебето...
     
    На Vase89 и nevermet18 им се допаѓа ова.
  4. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Pomina i nasiot pregled, ja vidovme bebuska, mnogu bese zamislena, so race na glavče.Se e super, dr go izmeri cerviksot okolu 35, so e solidno za vo moja situacija, skraten cerviks so konizacija. Kaza da ne se grizam dobro e ke isterame, okolu 32 nedela za sekoj slučaj da si primam za zreenje na pluka. Maka imam mnogu so disenjeto, dr se čudese od sto e. Pri kraj na pregled prasav dali uste da bockam progesteron, čovekot se strekna. Reče deka e od nego makata so disenjeto i da prekinam, dovolno bilo utrogestan. Reče da prekinam i kleksan, samo da proveruvam na 4 nedeli. Suma sumarum, dobro projdovme:inlove:
     
    На kostovaivana, AnonimnaDevojka, Natashka1988 и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Јас вчера ноќта од ум се извадив. Имав лажни контракции ама беа на секои 2 до 3 минути и трае повеќе од 2 часа. Мм беше 3 та смена и кај 2 по полноќ му се јавувам и му викам ако продолжи вака биди на готовс да се јавиш на твоите да ја чуваат малава да одам на дежурен. Среќа се намалија и заспав, утрото пак имав по некоја контракција, па појдов до кај матичниот. Цервикс околу 37 см и целосно затворена. Ама ќе си бидам со утрогестан и дупла доза мг до крај. Реков готово ќе раѓам во 28 недела.
    Толку се немам исплашена во живот, побеспомошна никогаш не сум била. Сама дома со мало дете, надвор полициски час, а јас бремена 7 м и со контракции.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    Имате ли искуство со спуштена постелка?17 та недела сум.Петровска рече денес дека бебето е добро,цервиксот исто само постелката е мн ниско.Утрогестан еднаш навечер и да не се напрегам мн .Друго ништо.Ме маваат сега страшни паники да не се деси нешто.
     
  7. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    kakva maka imas so disnejeto? jas imam ekstra sistoli uste od pred bremenost a primam progesteron na 10 dena od 11ta nedela. Sega smeniv doktor deka mojot ima korona pa ke vidime dali ke ja zadrzi terapijata ili ke prepise svoja.
     
  8. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Mene mi bese nisko vo 16ta nedela, sleden pregled vo 21 bes rok, kako raste bebe se kreva i postečka, smao odmaraj za da ne prokrvaris
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Tesko disam, edvaj jadam se izmoruvam ko da sum trčala maraton. Posle pregled, Dur se ovlrkov veke edvaj disev, dr vika ova e teret i za bebeto. Posle prasav za progesteron, vika eve kaj e problemot
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    ti dade nesto zamena ili samo go otfrli od terapija?
     
  11. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Progesteronot mi kazaa da go prekinam odamna ama jas nekako sube mi bese pa prodolziv. Stavam Utrogestan
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Како сте девојки?
    Мене изгледа почна да ми се фаќа нерв, од колот надоле, коленото ме кине од болки (facepalm)
    А не можам да се движам, па си трпам...
    Тоа сакав, да си се пожалам само :) веројатно е од лежењето... 25+5, +5 кг, немам некоја килажа да не може да држи... сите викаат времето лета, а мене ми се чини го носам од 2001...
     
    На stevemila, AnonimnaDevojka, Be-yO-nCe и 4 други им се допаѓа ова.
  13. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.009
    Пол:
    Женски
    Аууу Натка полнолетен батко ќе роди :rofl:
    Ајде активирај го либе една масажа да ти направи, ќе ти олесни.
     
    На saki13, ivance.. и Natashka1988 им се допаѓа ова.
  14. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Ме убива лежењево, нема крај...нозеве никогаш не ми биле послаби.. само да е се добро..
    Лепи сликички, мажот :rofl::rofl:
    Секоја чест како туркате 37, 38, 39, за браво е!
     
    На saki13 и IRBBB им се допаѓа ова.
  15. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.009
    Пол:
    Женски
    Баш туркаме. Машки :muscle:
    Ќе видиш за скоро и ти. :!:
    Седам, ми се чини имам енергија светов да го истрчам. Станувам, ми паѓа нешто на земја. Илјада позиции пробувам за да успеам да се наведнам да го кренам (врвци на обувки веќе не врзувам). Го кревам, пешачам 100м, се клатам како пингвин, во секој миг мислам дека ќе ми испадни стомакот, ми тежи, ме трга од сите страни и в ум си пцујам што излегов. Се враќам назад, пробувам кафе да си направам, илјада пати си го удирам стомакот во работната маса оти немам ориентација колку напред ми е. Да не мислиш дека само тебе тешко ти е. :bandit:
     
    На teddy85, stevemila, Elen@ и 11 други им се допаѓа ова.
  16. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.091
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl:
    пусти маки наши :rofl:
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.096
    Пол:
    Женски
    Мене ме боли левиот колк и тоа ми се кочи кога се движам. Ме удрија бубачките да не е тромбоза па испитав димери али не се покачени од претходно. Така да најверојано е што лежам баш на тој колк. Ќе помине што да правиме :)
     
    На Naatashka123, IRBBB и Natashka1988 им се допаѓа ова.
  18. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Eve sum i jas so bolka vo cela desna noga 1-2 pati nedelno.I mene sekakvi misli mi proagjaa niz glava no se e ok.Dali od lezenje e postojano lezam so podignata karlica.
    Koga me boli nogata ja podigam 15tina min.na naslonuvachot od trosedot i pominuva kolku tolku.
     
    На saki13, IRBBB, mace89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Јас сум сега во филмот за тромбоза...длабока венска..
    Високи димери, боцкам клексан, но не знам дали е доволно...
     
    На mace89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.096
    Пол:
    Женски
    Од лежење е. Кога можеш масирај ја ногата. Јас па правев некои лесни вежби за нозеве па ќе видиме дали ќе има ефект. Ако ти дозволува бременоста станувај по малце низ дома раздвижи се пошто и лежењето не е добро за циркулација (facepalm)
     
    На lia22 му/ѝ се допаѓа ова.