1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

  1. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Може ли слика од доплерот?
     
  2. Bebe2021

    Bebe2021 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2021
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.580
    Пол:
    Женски
    Eve go spasenie moe hahahaha mi se ide da go uramam, na pochesno mesto da go stavam ova chudo mene nervi mi spasi za navek, znam deka da ne bese ono do sega 10 pati ke bev na doktor i ke bev psihicki otidena
     

    Прикачени фајлови:

    На ivance.., tina2018 и Santaa им се допаѓа ова.
  3. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам :)
    20та недела сум, на секој преглед едвај го мераг бебе од што е активно а вака не го осеќам, само скокоткање од врњмњ на време
    И нормљлно, мозок врти 100 на сааг
     
    На Bebe2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bebe2021

    Bebe2021 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2021
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.580
    Пол:
    Женски
    E ista sum, isto 20 nedela, ne sum bila 4 nedeli na pregled, sega vo petok sum na vtor skrining i edvaj cekam, jas osekjam od vreme na vreme ama koga ne osekjam da ne si mi vo kozha, 3 dena bev legnata i ne stanuvav oti ne go osekjav, maz mi vika izginavme za jadenje, ostana se koe kaj padnalo, prestanavme da ziveeme za jas da go osetam i da stanam da poteram rabota hahahahah, eve denes pak nekako ne go osekjav i normalno pak go pustav da slusnam za da ne poludam, jas se nadevam deka naskoro ke pocne da mava da udira rebra da pomestuva za jas da pocnam da funkcioniram inaku vaka da lezam i da chekam da me skokotne nema smisla hahahah.
     
    На tina2018 и mirandaa им се допаѓа ова.
  5. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Морам да искоментирам, иако одамна сум излезена од овие теми, си потчитувам од време на време и те читам цело време…Наташке, Ти не си жена, ти си суперхерој…искрено ти се восхитувам…блазе си му на бебушот што ќе те има за мама а богами и на сопругот за ваква жена…ти симнувам капа :hug:
     
    На S.o.F.i, Hristinakiki02, Natashka1988 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.133
    Допаѓања:
    2.128
    Мами како сте? Едно прашање, ми излезе на брисевите кандида (прв пат во животот) ни препиша матичната вагиналети и пробиотик. Рече ништо страшно не е. Некој со вакво искуство во бременост? Инаку сум 19 та недела. Не знам некако шубе ме фати.
     
  7. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Ех, ме насолзи од сабаје... ти благодарам на убавите зборови, ми значат многу.. имам неверојатна поддршка од форумов, стекнав пријател- два, па мислам за цел живот...
    А мм, кога ќе настапам со "Добро бе...како може така, само да застанам на нога ќе видиш" не знам дали го дели твоето мислење..(fingers)
    Благодарам уште еднаш, се најдобро! :l:
     
    На S.o.F.i, stevemila, doubleinfinity и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Жени дали можи да си напрајв беља со брисови земање и да падна чеп?? Болките што си ги имам си ги имам стандард вчера бев на контрола се беше во ред и со грло и со цервикс.. Умирам од страв 24та недела сум...
    Ќе ставам и слика..

    Гла не кренав..
     

    Прикачени фајлови:

  9. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Мислам дека нее чепот.Јас ваков исцедок имам скоро цело време до сега а од утре влегувам во 16 недела,за 2 недели сум на контрола да ми кажат за резултати и јас земав брис па да видиме дали е некоја инфекција
     
    На Be-yO-nCe му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    И јас имав после брисеви дури и розе, ич не ај гајле јас си имам вакво секој ден... Опушти се нормално е
     
  11. Bebe2021

    Bebe2021 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2021
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.580
    Пол:
    Женски
    Drugarki ubav den da bide! Se vrativ od vtor skrining pred malku, se bese super, lepoticata porasnatka 417gr i okolu 25cm dolga, srcenceto odlicno razvieno, site organi super, ustickata pravilno razviena, se kako shto treba, si odgovara na nedelite 20+6 deneska i se bese vo red do krajot koga mi izmeri cerviks vaginalno 30mm. Si dojdov doma isplashena, tazna, zagrizena, vo misli i prasalnici cela. Sekako ne odam na rabota, doma sum vo krevet celo vreme, ne krevam tesko, nemam fizicka rabota osven pravismukalkata, peglata, i po nesto sitno. Utrogestan primam 1x1 i mi reche ok e nema potreba od poveke. Da mi pomogne nekoj so sovet, mislenje, iskustvo? Da me uteshi barem, ako ima nekoja shto vo 21 nedela i bil 30mm i i preporachale serklaz. Mnoogu mi e bitno da mi kazete na kolku vreme da go meram, kako da lezam, ima li nekoja preporacana pozicija za lezacka sostojba itn? Vi blagodaram!
     
    На tina2018 и S.o.F.i им се допаѓа ова.
  12. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    А колку треба да е? Мене во 20+1 ми беше 38 мм, и докторката рече дека е совршено...
    Што ти кажа на тебе докторот?
     
  13. Bebe2021

    Bebe2021 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2021
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.580
    Пол:
    Женски
    Mi kaza deka od 25mm e ok, ama deka treba da lezam, odmaram, ne krevam teshko, ne patuvam mnogu so kola deka treba da bidam pretpazliva i da go meram na naredna kontrola da vidime kako ke bide, deka moze do kraj da isteram vaka a moze i da se skrati uste poveke, neznam zatoa baram mislenja iskustva, se e ok ama jas ete nekako nemozam da si se izraduvam bas misla mi e golema
     
  14. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Супер штом е бебенцето добро, ти ќе одмараш, јас тие недели лежев на лева/десна страна, со перница под карлицата, тоа ми беше нагласено на гак. Да се качи бебето погоре, да нема директен притисок на цервиксот. Се до 25 мм се смета за физиолошки.. Одмарај се, ќе ти го мерат на контроли и готово...
     
    На Bubamara87 и Bebe2021 им се допаѓа ова.
  15. Bebe2021

    Bebe2021 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2021
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.580
    Пол:
    Женски
    I kaj tebe li tie nedeli bese taka skraten? Sega ke stavam edna pernica i se proglasuvam za zalegnata i kranovi ne me podigaat veke da im bide jasno na site hahahah, se nadevam ke uspeeme da isterame do nekoja bezbedna zona
     
  16. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Не се грижи не е толку страшно... Ти го кажала тоа за претпазливост.
    И на сестра ми исто тој период и беше скратено, следен преглед беше супер, дури и одеше на работа...
     
  17. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Искрено не знам колку ми беше, Димчев ми го мереше 42, гак 27, 28 а и плус контракциите и се, и морав да мирувам... а за цервикс, таа е положбата, со перница под тебе...
     
    На Bebe2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bebe2021

    Bebe2021 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2021
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.580
    Пол:
    Женски
    Mnogu ti blagodaram, se nadevam ke bide se dobro, ke lezam samo za jadenje ke stanuvam pa kako e Gospod nikoj ne e, ke pomaga malku on malku jas i ke bide dobro gospogicata nasha.
     
    На Bejb15 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Супер и јас денес завршив со скрининг.... И ние сме супер. Јас сум 22 недела мојава е 514 гр, останато се е во ред.
     
    На tina2018, mommy's love, Slonce91 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Bebe2021

    Bebe2021 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2021
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.580
    Пол:
    Женски
    Fala mu na Boga, neka rastat i neka bidat dobri, mnogu se raduvam i za dvete
     
    На ivani30 му/ѝ се допаѓа ова.