Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

 1. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  309
  Lusi, си имаме и тоа редовно, на 2-3 дена, некогаш се погодува и секој ден :) На почеток ставав утрогетсан и немавме до 13 недела, од тогаш со сега си имаме... Убаво ти кажале, освен ако нема некои индикации или проблеми имајте си нормално, а и секако дека те болело после 5 месеци апстиненција :) Пробајте пак, сигурно ќе биде супер ;)
   
  На LusySkyDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MilaMila13

  MilaMila13 Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  mamicki, jas preeeska pisav ama gledam sega ne iskocilo prasanjeto..... Preeska vadev krv i mokraca i malce mi e padnat hemoglobinot i eritrocitite ama zelezoto mi puka...na gorna granica e! Dali nekoja od vas ima vakvo iskustvo i sto prevzemala. Mi e strav da pijam preparati za zelezo zasto zelezoto mi e super (25 a gorna granica e 26).

  i vkupni proteini i albumini mi se pod granica....Sto pa toa znaci?? Sto moze da se desi.....?

  dobroooo....nikoj nema da mi odgovori neso? So i da prasam ko sama so sebe da si zboram....Da ne ne me citate??? aj...pozdrav...kako i da e....
   
  Последна измена од модератор: 14 април 2017
 3. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  309
  Mila тоа што не добиваш одговор не значи дека не те читаме, туку дека не знаеме како да ти одговориме. За албумини сум слушнала дека имаат врска со отоците во бременоста и затоа ги мерат, ама не сум сигурна... најдобро е да си одиш со резултатот кај матичниот гинеколог... Тука не можеш да добиеш стручен совет
   
 4. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Zdravo mesinja, jas utrinava proveruvav skrien seker i rezultatot ispadna odlicen. Takvo nesto nemam pa sega moze da uzivam. Se si bese vo granici na normalata. Sega sum vo iscekuvanje na vtoriot skrining sto vo ponedelnik ke go paravm kaj Dimcev. Vo vtornik sum na ispituvanje dimeri. Inaku sum 20 nedela i se custvuvam odlicno. Bebusko pocna intenzivno da raste pa mesenceto mi se poznava i toa kako. Ama se custvuvavm super vo svoja koza. Inaku do sega od pocetokot na bremenosta sum kacila 4 kilogrami i se nadevam deka nema do krajot da nadminam poveke od 12. Ke vi pisam kako ke pominam na skriningot pa pisete gi i vie vasite novi momento od bremenosta!!!
   
 5. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  952
  Допаѓања:
  882
  Пол:
  Женски
  Супер женска, со среќичка. А читам дека си 20та недела а си правела испитување за скриен шеќер па дури после втор скрининг. Јас исто сум во Систина кај Бојаџиев, и тој ми кажа неделава на 21ва недела за втор скриниг а дека било премногу рано за скриен шеќер, накај 28ма недела некаде. Поздравче :*
   
 6. MilaMila13

  MilaMila13 Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  fala za odgovorot Chache87 :) Sekako deka bev kaj maticniot, no me interesirase i necie drugo iskustvo. Da, povrzano e so otoci, no jas nemam ic. Verojatno treba da se poviseni vrednostite za toa ili sto znam.... Fala pak, pozdrav
   
 7. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  309
  Мешиња почнавте ли со купување за бебувчињата? Јас само си разгледувам, многу работи и си имам одбрано што сакам, но не сум купила ништо сеуште... Многу си се радувам кога поминувам покрај бебешки продавници, конечно ќе почнам да купувам за мое бебенце :$
   
 8. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Bellas iskreno da ti kazam kaj site doktori e razlicno...bitno od 20 do 30 nedela mora da se napravi skrien seker bilo zadolzitelno kako ispituvanje. Megutoa porano doktorkata mi rece deka samo ako vo familija imas nekoj sto ima problemi so sekerot togas da se ispita ako ne vo sprotivno nemalo potreba. Sto znaci mislam deka odime na mnogu poveke ispituvanja otkolku sto e potrebno. Mene vtoriot skrining mi e vo ponedelnik 21 nedela. Pozdrav i imajte ubava bremenost ....letovo epten ni se pogodi zestini ne ne fatija!!!!
   
 9. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.549
  Допаѓања:
  247.326
  Пол:
  Женски
  Не е задолжително.Јас сум 38+1 и досега шекер не проверував :)
   
 10. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  952
  Допаѓања:
  882
  Пол:
  Женски
  Да, може и без тоа испитување ама на мене дедо ми е со шеќерна болест па сакам да проверам...

  Исто и јас мила... :$ За купување рано ми е некако, ама за гледање не.
   
  Последна измена од модератор: 14 април 2017
 11. milichka21

  milichka21 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Здраво на сите идни мамички! Денес стигнаа резултатите од микробиолошките брисеви и на нив пишува Rubella IgM negative, Anti-Rubella IgG positive. ако некој знае да ми објасни што значи ова,бидејќи дури наредната недела матичниот ќе ги има моите резултати. поздрав
   
 12. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.549
  Допаѓања:
  247.326
  Пол:
  Женски
  Не сум 100% сигурна но,позитив игг мислам значи дека си имуна на болеста и тоа е добар знак :)
   
 13. MilaMila13

  MilaMila13 Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  se sto e igG znaci deka nekogas si ja prelezala zarazata ili si vakcunirana protiv rubeola i vekje imas stvoreno antitela. nema gajle ni po tebe ni po bremenosta. uzivaj. Jas imav antitela i na rubeola i na toksoplazma a da me ubies ni ednoto ni drugoto znaev deka sum gi "prelezala". osobeno toksoplazma!!
   
 14. milichka21

  milichka21 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  фала ви многу на одговорите, ме опуштивте. Се јавив и кај мојот гинеколог, ми го кажа истото што и вие. Значи дека сум ја прележала болеста или сум примала вакцина против неа и имам антитела т.е. сум имуна на истата. Сега може да се опуштам хихихи :)
   
 15. sandrinja53

  sandrinja53 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  19
  Да не случајно дозна во меѓувреме што би требало да се пие во ваков случај (зошто потполно исти вредности имам и јас) и не ми беше јасно што да преземам? Благодарам
   
 16. MilaMila13

  MilaMila13 Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Ginekologot mi rece da pijam Floradix na dva dena po 15ml (verojatno za hemoglobinot a sepak da ne e prejako za zelezoto) a za proteinite belki od jajca, po 2-3 na den, meso, mleko, mlecni proizvodi... E sega, posto kalciumot od mlecnite proizvodi mu "stetat" na zelezoto,koga pijam floradix vnimavam da pominat barem 1 saat za da pijam mleko, jogurt i sl... Zemav i seme od kopriva so med, grickam semki (nepeceni), bademi (nepeceni), soja zrnca i si go napraviv sokot od cveklo, morkov, limon i portokal. Kako sto gledas udri-mavaj ja napraiv rabotava pa so bide-bide :))

  I sega, pred dva dena bev kaj Dr.Livrinova na pregled/skrining za srcevi anomalii (25 nedela sum) i i ja pokazav krvnata slika i ona vika " dobro...hemoglobinot e ok, proteinive normalno za bremenost....Pij nesto za zelezo i toa..." A ja ziva se ispotresov :) Taka da, toa e :) Se nadevam ne ke mi e zaluden trudov (iako mislam jajca nikad vise nema da sakam da jadam, koga ke pomine bremenosta....)
   
 17. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Се што ставаш во уста, во вид на храна, е за твое добро и за бебушот.
  Јас се залетувам со некои навики, се плашам се стресувам на крвни слики, сепак накрај доаѓам до заклучок дека хомоните ме удират јако во глава и кркам сладолед :lol: и покрај високиот шеќер.
   
 18. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Zdravo mesinja, jas odlicno pominav i na vtoriot skrining kaj Dimitrov. Bebusot e najverojatno devojcence ...bidejki povtorno ni se kriese nemozese doktorot tocno da utvrdi....sepak da e zivo i zdravo!!!! Organite mu se odlicno razvieni i gi cicase palcinjata od racinjata!!! Bas e ubavo cuvstvoto da vidis kako nesto tolku malecko se razviva vo tebe.....isto taka vcera za prv pat gi osetiv dvizenjata na maloto.....i bev mnogu srekna!!! Mislev deka e nekoe mrzlivo devojcenjce ama izgleda deka imalo do sega dovolno prostor da si plivka vo bazenot!!!! Pozzz do site trudnici da sme zivi i zdravi!!!
   
 19. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  952
  Допаѓања:
  882
  Пол:
  Женски
  Души, и јас бев минатата недела на втор скрининг, ептен е убаво чувството. Нашево прво не сакаше да ја покаже фацичката, после некое време пак отидовме кај докторот и беше разбудено, се прозеваше, си ги ставаше рачињата на ушите и на крај ни се насмевна :o кога кажа докторот ви се смее не ми се веруваше :lol: нема поубаво нешто... Поздравче
  П.С. ти кажаа ли на тебе за некој нареден преглед во 24 недела за срцето на бебето, кај доктор - педијатар на ехо?
   
 20. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Ne mi kazale BellaS nisto za takov pregled vo 24 nedela. Vo ponedelnik ke se vidam so maticnata pa ke vidam kakvi pregledi treba da napravam ponatamu.Pozdravce