Второ тромесечие од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од BellaS, 19 јуни 2014.

 1. MilaMila13

  MilaMila13 Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  sandrinja59 sto pravis ti vo vrska so krvnata slika? jas i pokraj site napori usprav proteinite da gi stavam vo normala no hemoglobinot i eritrocitite pak poniski a zelezo povisoko (na gorna granica) !!! Stvarno neznam vise sto da piknam u usta??
   
 2. First.Impression

  First.Impression Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  24
  Здраво мешиња,

  Ми треба помош од вас, ако некој имал слично искуство на моево.
  Моментално сум 27ма недела во бременоста, а веќе 5ти ден, имам трпнење, боцкање во десната дланка.
  Најмногу во два прста, ама се продолжува во целата рака, цело време како милион ситни игли да те боцкаат и струја да минува низ прстите.
  Болка никаква немам, само што е непријатно чувство и нормално раката не реагира исто на допир на нештата, како да губам осет од таа дланка, немам доволен стисок со неа и нон стоп боцкаа!! :@

  Се консултирав со гинекологот и ми појача магнезиум, наместо едно сега пијам 2 или 3 дневно, и плус шумачи таблети Калциум + Вит. Ц. Неговиот коментар беше дека е нормално, ама дека не треба да трае долго, повеќе од неколку дена. Ми рече ако за 3-4 дена не ми помине, ќе бараме друго чаре :sweat:

  Ве молам доколку има некоја од вас слично искуствпо, нека сподели со мене.

  Ве поздравувам :hai:
   
 3. milichka21

  milichka21 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Здраво на сите идни мамички! Дали некој имал искуство со мерење на цервикс на матка ако може да ми каже каква е целата постапка. Имајте убав ден!
   
 4. MilaMila13

  MilaMila13 Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  najnormalno go merat so eho. koga ke go gledaat bebeto i toa ke ti izmerat.
   
 5. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Како сте мамички? Јас се чуствувам одлично во 23 недела од бременоста сум. Доста сум активна и еве по свадбиве почнав да одам...си правам зимници не се замарам користам максимално додека сум подвижна и додека сеуште можам. Секојдневно сум на прошетки кога временцево го дозволува тоа. Не пропуштам викенд а да не ја наполнам плуќата со чист воздух. На бебушот ова мое темпо одлично му одговара. Се галкаме по мешенцето и си зборуваме секојдневно....како да е веке меѓу нас тука. Разгледуваме колички и креветчиња но понатаму ќе купуваме. Има одлучен избор низ продавнициве а и попусти во моментов колку сакаш. Ах колку било убаво да носиш мало душиче во себе...чуството е неописливо.
   
 6. First.Impression

  First.Impression Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  24
  Ееее кога те читам како јас да се слушам точно пред 4-5 недели. Преубаво ми беше, неуморна бев, ништо не осеќав, се чувствував лесна и подвижна, нон стоп излезена во движење, и полна со енергија...и некако преку ноќ ми се смени тоа, уствари тоа се смени точно со завршувањето на второто и влегувањето во третото тромесечје. сега сум 29та недела и дали ми се поклопи со овие жештиниве ама сега тешко дишам, навечер неможам да се наместам никако за спиење, стомакот ми е поголем и ми смета, стапалата ме болат и ми отекуваат, грбот и р’бетот болат, тахикардија имам скоро секој ден мислам срцето ќе ми излезе од гради, се препотувам жешко ми е...и се повеќе ми се спие, гледам секоја секунда да ја искористам да легнам, да испружам нозе...а малото во мене веќе не мрда, туку клоца и онака баш удира, па тоа почнува да станува малку и непријатно чувство кога ќе те клоцне одеднаш по некој орган и ќе срипаш од место :lol: ....а кај ми се уште два месеци :?: ама све за љубав како се рекло, ова се најслатките маки на една жена.

  значи кај мене се потврди тоа што го викаат дека од 3ти до 6ти месец најубаво се чувствуваат повеќето од трудниците. се надевам дека кај тебе убавиот период ќе трае што подолго, зашто сепак секоја трудница е различна, нема правила....те поздравувам и тебе и твоето малечко :hai:
   
 7. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Ti blagodaram Frst.Impression sto go spodeli tvoeto iskustvo so mene....Daj boze se da si doziveeme so red...ama jas pak bi ti rekla da ne se otkazuvas od prosetkite...moze da ti bidat pokratki od prethodno stom se custvuvas so pomalku energija ama sepak da gi pravis!!! Sepak poslednite dva meseca najmnogu se goime i se najbitni za rastot na bebusot!!! Golem pozdrav od moeto malo dusice do tvoeto malo bebule!!!
   
 8. First.Impression

  First.Impression Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  24

  Да да и покрај исцрпеноста јас пешачам секој ден, на работа сабајле во 8 одам пешки, пола саат и навечер уште една тура од 40тина минути правам, но ги бројам чекорите додека да стигнам дома зашто пред мене си го замислувам креветот :rofl:
   
 9. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  I jas odam peski na rabota okolu 20 minuti i se vrakam isto tolku....No navecer posle 20.00 obavezno pesacam po eden cas....inaku nemozam da zaspijam ako postojano odmaram. Navisitia ne mi e lesno koga se dvizam ama nozeve sami mi odat kako programirani i mislam deka poveke tie mi zadavaat poteskotii otkolku nesto drugo...izgleda imam mnogu energija bidejki jas i onaka pred bremenosta si bev dosat energicna!!!! Taka e celi sest meseci...e za poslednite tri doprva ke vidime. Ponekogas mi se spie ama ne se osekam umorna od dvizene nikogas....izgleda znam kolku mi e dosta...ne preteruvam mnogu!!!! Sepak od nedela vo nedela e razlicno situacijata sega mi e takva za sledniot mesec ke vidime kako ke se promeni!!!! Koga ti e terminot tebe First.Impression?
   
 10. First.Impression

  First.Impression Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  24
  Терминот ми е 12ти Ноември, на работа ќе одам до кај 10ти октомври, и после сите денови за одмор ќе си ги земам, што значи еден месец, цел 9ти, ќе си бидам домче и ќе се спремам за синето мое. Па здравје од почеток на Ноември ќе отоврам породилно. Ова е мојот план, а неговиот план незнам каков е, може ќе не изненади порано :lol: Инаку морам да се пофалам вчера од пусти мерак ги купив првите алиштенца за него, иако си викав ајде рано е барем да влезам во 8ми, но ете вчера така ми дојде му земав тренерчиња и шпикозни од Carter'S, бодиња од Тритекс и едно ќебенце меко меко како облаче :$ цела вечер го гледав и ги диплев по 100 пати. Неделава ќе одам да ја пазарам и количката што ми е бендисана од City Mall и така веќе ќе почнам да шкрткам од списокот за бебе.
   
 11. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  309
  First.Impression има попуст во Carters? Не сум прошетала одамна во сити мол, некако мн сум уморна после работа... Каква количка си бендисавте?
  Инаку јас се осеќам како слонче, ми тежи стомакот кога одам, а и спиењето некако тешко ми оди, само се превртувам не можам да си погодам позиција :) Уште малку влегуваме во трето тромесечие, едвај чекам :)
  И јас би сакала да бидам дома еден месец пред да се породам, но немам веќе одмор, само неколку дена :( а не ми се трошат деновите од породилно знам дека после ќе ми биде мака да го оставам бебето помало и да се враќам на работа...
   
 12. First.Impression

  First.Impression Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  24
  Јас во Рамстор во тој картерс бев, на тренерчињата и шпикозните имаше 40 посто попуст и ми излегоа 980 тренерчињата и 400 ден шпикозните. Бодињата во Тритекс беа по 100 денари, ама како маичка боди. и таму имаше попуст :)

  А ова е количката, на Бебе Комфорт
  http://www.bebeconfort.com/products/pus ... ideos.aspx
   
 13. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Chache87 tebe koga ti e terminceto za poroduvanje? Jas imam uste 12 dena odmor pa planiram da go zemam neposredno pred da vlezam vo deveti mesec normalno mozebi i porano zavisno od toa koga ke mu se izlaga na bebusko i kako ke se custvuvam. Inaku porodilnoto bi sakala da go otvoram neposredno pred poroduvanjeto...ne sakam da si gi trosam denovite sto posle i tekako ke mi bidat potrebni!!!!
   
 14. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  309
  термин ми е 5ти декември, иако на секој преглед излегува 3ти декември...
  Убаво што си имаш одмор najmili, тамам ќе си споиш подолго време. Јас се мислам некако да земам барем 2 недели боледување пред да ми го отворат породилното ако е можно такво нешто... Сакам да се одморам убаво пред да дојде бебуш и на раат да можам да си средам исперам и исчистам дома... Инаку сега кога си доаѓам немам сила, камо ли кога ќе бидам 9ти месец :)
  Здравје, има време до тогаш, да дотуркаме до таму па ќе почнам да се распрашувам...
  А инаку не знаев дека во Рамстор имало картерс... Баш ќе се потрудам да прошетам деновиве, ми се купува нешто место не ме држи :)
   
 15. MilaMila13

  MilaMila13 Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  i jas vcera od kaj ginekologot direktno otidov i mu kupiv na bebe edni shpihoznicki kako mece cupavki, taman za noemvri, dekemvri. posto treba vo noemvri da dojde na svet :)

  Tuku da ve prasam, vcera ginekologot me premacka so nesto dolu, vaginalno, mi rece deka e vo red i vcera vecerta a i denes na brisenje imam kako mnogu bledo kafeavkasta sluz. Do vcera nemav ama bas nikakov problem i sega ova?? 28 nedela sum. moze li da e od sto me cepkase vnatre??? Kako vi e vam posle vaginalen pregled??
   
 16. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Zdravo mesinja kako ste? Bas e dozdlivo i samo za spienje...ama za cudo malovo srce e dosta aktivno denovive...izgleda na mama koga i se spie bebus saka da lumpuva!!! Inaku slednata kontrola mi e vo vtornik kaj maticnata da vidime kako se razviva bebceto. Se nadevam od naredniot pat konecno ke mozam da go narekuvam kerko ili sine.....do sega nikako da bidat doktorite 100% sigurni. Vlegov vo 24 nedela i doktorkata mi rece deka nema potreba osven standardnata kontrola od drug dopolnitelni kontroli. Pocnav tesko da disam na momenti. Inku se prijaviv da ucestvuvam na rabotilnica za bremenost i poroduvanje vo organizacija na Lulka. Mi rekoa deka bilo mnogu korisno da se slusne nekoja informacija za bremenosta. Moze da prisustvuva i partnerot ili vasa bliska prijatelka. Bas se raduvam i edvaj cekam da si zapoznaam uste mamuski...pozzz do site
   
 17. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Чаче јас и ти и на клиника ќе се сретнеме изгледа :D
  Јас незнам ова со породилно кога се отвара, еве влегов и во 3 тромесечие, а по моја математика влегувам во 9ти месец на 28 ноември. Породилно ќе треба да отворам на 1 Ноември? Имам и 2 недели одмор што ќе треба да доискористам па ќе имам за лежење и одморање по дома.
   
 18. First.Impression

  First.Impression Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  24

  Да ви кажам во врска со породилното, нема законски кога да го отвориш, тоа веќе не важи, можеш да го отвориш денот кога ќе се породиш ако сакаш, за да останеш повеќе време со бебето после. Јас така ќе направам, здравје, породилното ќе го отворам недела две пред крајниот термин за породување. мене ми е 12ти ноември термин, па на почеток на ноември планирам да го отворам породилното. а во 9ти влегувам на 12ти октомври, ако уште тогаш го отворам породилното, само 7 месеци ќе сум дома со бебушко. Ова го прашав и сигурно е така, да знаете, скрос сте флексибилни со отварање на породилното.
   
  На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
 19. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  309
  Domakica јас со задоволство би ти била цимерка, само што нема да се пораѓам во државна, ќе одам во Систина :) Ако сакаш таму ајде ;) Имам пишувано и претходно, не можам да поднесувам тортури, подобро ќе си платам за подобар третман...

  Супер ако може да се земе породилното подоцна, здравје има време до тогаш, само не знам како ќе седам на биро пред комјутер со толкав стомак, ќе треба рацете да ги издолжам за еден метар :rofl:
   
  На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Bas ubavo Frst.Impression sto ne informirase za porodilnoto. I jas se mislam koga da go otvoram. Vaka najubavo edna nedela pred krajniot termin. Imam i odmor 12 dena pa ke si povrzam. Jas na 27 Noemvri vleguvam vo deveti mesec.Izgleda so Domakica sme epten tuka nekade so terminot. Najverojatno mozebi ke si bideme cimerki vo drzavna.....
   
  На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.