1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Втор странски јазик во средно

Дискусија во 'Образование' започната од exquisite, 12 март 2015.

 1. exquisite

  exquisite Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво. :) Сеа сум 9то и учам германски како втор странски јазик, ама сакав да прашам дали при пријавување смеам да го сменам вториот странски јазик? На пример да заокружам француски место германски. Бидејќи стварно не сакам да продолжам со германски во средно..
   
 2. aahhsddcjd

  aahhsddcjd Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Машки
  Ne znam prasaj vo sreednoto kaj ce se zapisis a jas kaj da se zapisam gimnazija ili medicinsko
   
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  23.210
  Допаѓања:
  152.346
  Пол:
  Женски
  Пишувајте кирилица.
  Со гимназиско образование после ќе можеш да продолжиш во било кој факултет.
  А со медицинско можеш само медицина.
  Ние не можеме да ти наредуваме каде да се запишеш тоа е твоја одлука.
   
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.845
  Запиши се уште еднаш во основно. Ти треба!
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.914
  Допаѓања:
  41.744
  При упис вo среднo си зaoкружувaш кoј сaкaш дa ти биде втoр стрaнски јaзик.
  И @buba4e89 немoрa дa знaчи декa aкo oдиш среднo медицинскo декa требa и нa медицински фaкултет дa прoдoлжиш...
   
  На Elena69221, mackica1 и BoyL им се допаѓа ова.
 6. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Во зависност кое срдено ќе одиш, таков јазик ќе учиш. Во нашата гимназија „ЈБТ“-Битола можеше да се смени странскиот јазик. И доколку се запишиш француски ќе учиш од почеток. Така е кај нас. Ако избериш германски ќе си продолжите каде застанавте. Е сега ако ти се падни Ленчето,ама нема не си таа генерација, ќе повторувате I година после продолжувате.
  Во економско Битола, секој продолжуваше на истиот јазик, исто и музичко,долната гимназија и техничко. А оние од медицинско неучат странски јазик. :)
   
 7. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.764
  Допаѓања:
  49.794
  Пол:
  Женски
  Не ти е многу добра идеја да менуваш јазик, затоа што ќе ти биде многу тешко, ама можеш. Брат ми смени Француски со Германски во гимназија :)
   
 8. mackica1

  mackica1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  1.717
  Пол:
  Женски
  Јас пак мислам дека потешко е да учиш јазик кој не го сакаш, ако повеќе ти се допаѓа францускиот, смени го..
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 9. exquisite

  exquisite Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Фала :) А, инаку планирам да се запишам Орце или РЈК и дали ќе можам таму да го сменам јазикот?
   
 10. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.764
  Допаѓања:
  49.794
  Пол:
  Женски
  За Орце можеш сигурно, а не гледам зошто не би можело во РЈК. :)
   
  На exquisite му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Нема да има пороблеми со изучувањето на нов странски јазик. Ако го смени. Затоа што француските паралелки учата од почеток. Јас се каам што не се запишав на француски .
   
 12. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  3.048
  Допаѓања:
  28.604
  Пол:
  Женски
  Јас исто така учев германски во основно и потоа бидејќи во средното каде се запишав немаше германски учев фарнцуски од почеток. Но,кога се префрлив во Орце побарав да учам германски бидејќи во претходното училиште не научив апсолутно ништо француски. Тоа што сакав да кажам е дека треба само да заокружиш или наведеш кој јазик сакаш да го учиш, не верувам дека ќе имаш некаков проблем. Инаку ако одиш во Орце мој совет ти е да си останеш на германскиот. Францускиот е исклучително тежок и професорките се строги и бараат многу. Ретки беа оние ученици со 5ки, но сепак е преубав јазик, ако сакаш да го научиш ти предлагам истовремено да се запишеш на курс.
   
 13. white.kitten

  white.kitten Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  76
  Во Орце е сто пати подобро да си на француски... 90 % лесно поминуваш :)
   
 14. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.764
  Допаѓања:
  49.794
  Пол:
  Женски
  За германски дефинитивно зависи кај кој професор ќе се паднеш. Може да ти е прелесно и да не научиш ништо, и да бидеш кај построга професорка ама да добиеш знаење.
   
 15. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  3.048
  Допаѓања:
  28.604
  Пол:
  Женски
  Ако ги смениле професорките овие две години откако завршив можеби, но мојата генерација имаше во секој клас по најмногу две 5ки и беше многу строго, но се трудеа многу повеќе да научиш отколку професорките по германски.. И двете професорки по германски ги знам,и кај двете беше зафрканција.. Скоро 20 ученици од цел клас имаа 5ки и никој ништо не научи на крај..
   
 16. jolo

  jolo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2013
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  378
  @exquisite мој совет ти е да останеш на француски и да не го менуваш јазикот. Во сите гимназии француски се изучува буквално се од почеток (азбука, броеви, денови, месеци, членови во семејството и граматиката) и сигурно ќе ти биде полесно плус имаш и предзнање од основно. А германскиот јас колку што знам се продолжува од основно и не знам дали има повторување. Размисли си убаво :) Патем, од во Орце и Корчагин полесно се поминува на француски. :)
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Уште еден совет. Дознај на фран. или гер. паралелки дали му предаваат истите професори. Пример во мојата гимназија фран. имаат подобри проф. по 2-3 предмети. Баш оние кои ни се различни, нивните се подобри. И полесно им е. Распрашај се и за тоа.
   
 18. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.937
  Пол:
  Женски
  Аман бре големите дилеми за 2 јазик...Ние порано во основно учевме само Англиски,потоа во средно кога се запишав гимназија учев и Германски и Латински 3 јазици учевме па супер јаки ученици бевме,сега основно учат па средно и само се жалат како тоа било многу...
  И да запишиш нов јазик средно ако си упорна и имаш желба све ќе биди во ред...
   
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.367
  Пол:
  Женски
  Јас учев германски во средно. Не сакав да учам француски. Во основно учев само англиски.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.