1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ГМО бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од cresa-jagoda, 9 мај 2014.

 1. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  Кога го прочитав текстот од линкот подоле, останав без коментар :x и целосно се згрозив :puke: до каде ли се се спремни да одат луѓево не ми е јасно :x

  http://grid.mk/read/news/507579120/7249 ... mo-bebinja

  [​IMG]
   
  На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  Простете на изразов но стварно мислам дека е време за светска војна
  Од вакви постови ми се лоши и навистина помислувам на тоа
  Народов се поремети
  Многу експерименти, гмо,чипување,мањаци,силувачи ,чедомрзци,убијци и што уште не
  Ваков народ под хитно да се истреби!!!
   
  На PaLaVa, mariz, LittlePinky и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Antoninaaa

  Antoninaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  4.534
  За момент помислив каков би бил животот со вакви “суштества“,ми се слоши најозбилно.
  Сами од своја глава си патиме и ќе си патиме засекогаш.
  После ова не е лоша идејата за требење на некои изопачени умови :!:
   
 4. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Време да испраќаат луѓе на Месечината и Марс. Т.е. за Марс се пријави екипа од 10 души за во 2022 година. Али малку е тоа.
   
 5. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  500
  Пол:
  Женски
  Како ли им се прават вакви бебиња, кога „традиционалниот начин“ е 100000 пати поинтересен :lol:
   
 6. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  391
  Со желба за пари. :D
   
 7. Adina

  Adina Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  8.016
  Пол:
  Женски
  BOLNA RABOTA...RETARDIRANO NESTO BOZEEE
   
 8. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.746
  Допаѓања:
  60.937
  ГМО бебиња! Страшно!!!
  Оддамна беше јасно дека ова ќе се случи со човекот - сам себе ќе се уништи!!!
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ethrnity

  Ethrnity Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Незнам каква иднина не очекува но,ова се ужасни вести,некои решиле да си играат Богови и да креираат нов човечки вид...по вештачки пат.Полека но,сигурно човештвото се движи кон сопствената провалија..на крај самите себе ќе се уништиме.Овие експерименти создаваат простор за многубројни манипулирања...под изговорот за добро на човештвото и барање лек за некои болести но,суштината е сосема нешто спротивно и злобно, создавање на нов посупериорен...може да се нарече и мутант,посилен помоќен,поотпорен,поинтелегентен,гените можат да се комбинираат во најразновидни комбинации и оној што ќе биде во можност да ги контролира нив истовремено ќе го контролира и светот и сите ресурси.
   
 10. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.183
  Пол:
  Женски
  Насловот бе :D

  Мене оваа замисла ме фасцинира. Еден ден навистина ќе постои начин, по вештачки пат, во лабораториски услови, да се создаде човек - во ништо поразличен од обичниот, ако не и подобар :)
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.310
  Допаѓања:
  71.950
  Пол:
  Женски
  И тој вид на луѓе да не уништи нас обичните смртници :lol:
  Јас немам зборови за ова, не сум воодушевена.
   
 12. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.919
  Допаѓања:
  14.561
  Пол:
  Женски
  Добро.. само мене не ми се отвора линкот??

  Ако се работи за синтетички бебиња, одамна постојат секакви истражувања и се извршени генетски модификации при ИВФ, но не беа дозволени официјални примени на истите оплодени јајце клетко затоа што темата беше уште во сивата зона и нејасна беше нејзината морална позадина.

  Од една страна, измените на човековиот геном можат да бидат многу плодотворни и да се од општ бенефит за човештвото - мајки со дијабет тип 1 (наследен) можат да родат бебиња кои немаат дијабет.. и многу други наследни болести можат да бидат отстранети во геномот на бебињата.. што е супер.

  Но, моралната дискусија започнува само чекор после ова - дали ќе дојде до нарачка на пол.. нарачка на боја на очи, коса..

  Уште пострашно - дали ќе дојде до моделирање на бебето? Мешање во капацитети, таленти и предиспозиции.. до онаа крајност на мешање во физикус со друга цел - создавање на војници, продукција на супер-човек?

  Бебиња од епрувети (како што и ги нарекуваат) водат и до уште една катастрофална состојба - со тек на време, постои можност да би се изгубила шареноликоста што ја носиме сите во нашите гени...

  Многу дискутабилно...

  А и се изнапишав ко за чоек што не ја ни прочита статијата...
   
  На M&M, PaLaVa, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.708
  Пол:
  Женски
  Последна измена: 3 јануари 2017
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.919
  Допаѓања:
  14.561
  Пол:
  Женски
  Ова е малку поинаков момент - кај неа се оплодиле такви и такви, и таа одбрала која бластоциста да и ја вратат.

  Не знам дали е кај нас при ИВФ дозволено да ти кажат што пол се бластоцистите за да би можела да бираш што сакаш. Мислам дека не е. Знам дека ги враќаат најдобрите и најнадежните бластоцисти.

  Ова е на некој начин нарачка на полот.. но не и до таа крајност да за соодветната една јајце клетка одбрале сперматозоид со Х 23 хромозом...
   
  На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.183
  Пол:
  Женски
  Хм... прва реакција ви е да се чувствувате загрозено. Интересно.
   
 16. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.097
  хм, зашо се умарате за нешто што можеби ке се деси кога ни коските нема да ни постојат, загрозено, ова озбилно?
   
 17. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.183
  Пол:
  Женски
  Шо не ти е јасно тебе и ме цитираш?
  Читај ги коментарите и глеај дека се осеќаат загрозено од самата идеја.
   
 18. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  1.481
  Пол:
  Женски
  Нас никој нема да не праша. Мое мислење е дека во не многу далечна иднина ова веќе нема да биде тајна. Инаку сигурна сум дека веќе постои бебе, дете, човек гмо.
  И против сум во целост. Се што го ремети природниот процес не е добро зашто работа е на природата да создава рамнотежа, а нир луѓето упорно и упорно ја изместуваме.
   
 19. mimidjon

  mimidjon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2010
  Пораки:
  1.319
  Допаѓања:
  2.320
  не е дозволено кај нас ,јас прашував зошто сакам женско а имаме замрзнато 7,8 ембриони.Дозволено било само при некои генетски болести понатаму не прашував
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 20. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  3.704
  Пол:
  Женски
  Колку ГМО бебиња и клонови се направени до сега ехее... далеку од очите на обичниот народ се случуваат страшни работи и експерименти кои не можеме ни да ги замислиме.
  А дека се чувствувам загрозено, секако да, но од друга перспектива. Пред се за човештвото воопшто, пошто за некои си 20-30 години нема да изгледа вака, што не е за радување. Ќе се остварат многу работи од оние научно фантастични филмови што сме ги гледале. Ама како што кажа некој погоре, далеку сме ние од тоа време, нашите поколенија ќе ги трпат тие промени.
  Лично сум загрижена за сегашноста. После сите експериментирања во медицината, фармацијата, после сите озрачувања и сега последно загадениов воздух, секој втор човек заболува од некое тешко малигно заболување и тоа се случува сега, околу нас, не за 10 или 20 години. Да, страшно е кога гледаш како нагло луѓе умираат како од шала поради нечија вина. А тек со овие вештачки луѓе што ке се случува...
   
  На Kaetana и mariz им се допаѓа ова.