ГМО бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од cresa-jagoda, 9 мај 2014.

 1. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.225
  Допаѓања:
  29.149
  Пол:
  Женски
  Кога го прочитав текстот од линкот подоле, останав без коментар :x и целосно се згрозив :puke: до каде ли се се спремни да одат луѓево не ми е јасно :x

  http://grid.mk/read/news/507579120/7249 ... mo-bebinja

  [​IMG]
   
  На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.354
  Допаѓања:
  134.607
  Пол:
  Женски
  Ова е веќе без граница, не им беше доволно ГМО храна сега и ГМО луѓе.
  Па и од 3 родители направени биле. :^)
   
 3. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.567
  Простете на изразов но стварно мислам дека е време за светска војна
  Од вакви постови ми се лоши и навистина помислувам на тоа
  Народов се поремети
  Многу експерименти, гмо,чипување,мањаци,силувачи ,чедомрзци,убијци и што уште не
  Ваков народ под хитно да се истреби!!!
   
  На PaLaVa, mariz, LittlePinky и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Antoninaaa

  Antoninaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  1.658
  За момент помислив каков би бил животот со вакви “суштества“,ми се слоши најозбилно.
  Сами од своја глава си патиме и ќе си патиме засекогаш.
  После ова не е лоша идејата за требење на некои изопачени умови :!:
   
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Време да испраќаат луѓе на Месечината и Марс. Т.е. за Марс се пријави екипа од 10 души за во 2022 година. Али малку е тоа.
   
 6. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  493
  Пол:
  Женски
  Како ли им се прават вакви бебиња, кога „традиционалниот начин“ е 100000 пати поинтересен :lol:
   
 7. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  Со желба за пари. :D
   
 8. Adina

  Adina Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  8.022
  Пол:
  Женски
  BOLNA RABOTA...RETARDIRANO NESTO BOZEEE
   
 9. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.532
  Допаѓања:
  56.421
  ГМО бебиња! Страшно!!!
  Оддамна беше јасно дека ова ќе се случи со човекот - сам себе ќе се уништи!!!
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ethrnity

  Ethrnity Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  536
  Пол:
  Женски
  Незнам каква иднина не очекува но,ова се ужасни вести,некои решиле да си играат Богови и да креираат нов човечки вид...по вештачки пат.Полека но,сигурно човештвото се движи кон сопствената провалија..на крај самите себе ќе се уништиме.Овие експерименти создаваат простор за многубројни манипулирања...под изговорот за добро на човештвото и барање лек за некои болести но,суштината е сосема нешто спротивно и злобно, создавање на нов посупериорен...може да се нарече и мутант,посилен помоќен,поотпорен,поинтелегентен,гените можат да се комбинираат во најразновидни комбинации и оној што ќе биде во можност да ги контролира нив истовремено ќе го контролира и светот и сите ресурси.
   
 11. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Насловот бе :D

  Мене оваа замисла ме фасцинира. Еден ден навистина ќе постои начин, по вештачки пат, во лабораториски услови, да се создаде човек - во ништо поразличен од обичниот, ако не и подобар :)
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.263
  Допаѓања:
  65.782
  Пол:
  Женски
  И тој вид на луѓе да не уништи нас обичните смртници :lol:
  Јас немам зборови за ова, не сум воодушевена.
   
 13. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.891
  Допаѓања:
  14.321
  Пол:
  Женски
  Добро.. само мене не ми се отвора линкот??

  Ако се работи за синтетички бебиња, одамна постојат секакви истражувања и се извршени генетски модификации при ИВФ, но не беа дозволени официјални примени на истите оплодени јајце клетко затоа што темата беше уште во сивата зона и нејасна беше нејзината морална позадина.

  Од една страна, измените на човековиот геном можат да бидат многу плодотворни и да се од општ бенефит за човештвото - мајки со дијабет тип 1 (наследен) можат да родат бебиња кои немаат дијабет.. и многу други наследни болести можат да бидат отстранети во геномот на бебињата.. што е супер.

  Но, моралната дискусија започнува само чекор после ова - дали ќе дојде до нарачка на пол.. нарачка на боја на очи, коса..

  Уште пострашно - дали ќе дојде до моделирање на бебето? Мешање во капацитети, таленти и предиспозиции.. до онаа крајност на мешање во физикус со друга цел - создавање на војници, продукција на супер-човек?

  Бебиња од епрувети (како што и ги нарекуваат) водат и до уште една катастрофална состојба - со тек на време, постои можност да би се изгубила шареноликоста што ја носиме сите во нашите гени...

  Многу дискутабилно...

  А и се изнапишав ко за чоек што не ја ни прочита статијата...
   
  На M&M, PaLaVa, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Rebecca_R

  Rebecca_R Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.024
  Допаѓања:
  54.814
  Пол:
  Женски
  Последна измена: 3 јануари 2017
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.891
  Допаѓања:
  14.321
  Пол:
  Женски
  Ова е малку поинаков момент - кај неа се оплодиле такви и такви, и таа одбрала која бластоциста да и ја вратат.

  Не знам дали е кај нас при ИВФ дозволено да ти кажат што пол се бластоцистите за да би можела да бираш што сакаш. Мислам дека не е. Знам дека ги враќаат најдобрите и најнадежните бластоцисти.

  Ова е на некој начин нарачка на полот.. но не и до таа крајност да за соодветната една јајце клетка одбрале сперматозоид со Х 23 хромозом...
   
  На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Хм... прва реакција ви е да се чувствувате загрозено. Интересно.
   
 17. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.092
  хм, зашо се умарате за нешто што можеби ке се деси кога ни коските нема да ни постојат, загрозено, ова озбилно?
   
 18. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Шо не ти е јасно тебе и ме цитираш?
  Читај ги коментарите и глеај дека се осеќаат загрозено од самата идеја.
   
 19. џунџуле

  џунџуле Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  765
  Допаѓања:
  1.448
  Пол:
  Женски
  Нас никој нема да не праша. Мое мислење е дека во не многу далечна иднина ова веќе нема да биде тајна. Инаку сигурна сум дека веќе постои бебе, дете, човек гмо.
  И против сум во целост. Се што го ремети природниот процес не е добро зашто работа е на природата да создава рамнотежа, а нир луѓето упорно и упорно ја изместуваме.
   
 20. mimidjon

  mimidjon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2010
  Пораки:
  1.319
  Допаѓања:
  2.317
  не е дозволено кај нас ,јас прашував зошто сакам женско а имаме замрзнато 7,8 ембриони.Дозволено било само при некои генетски болести понатаму не прашував
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.