1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Газирани Пијалоци - За што сè се штетни

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од mKdevojce, 27 мај 2011.

  1. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    Премногу текст има, за да можам за го прочитам :rofl: шала на страна, и без текстот мислам дека сите знаат колук се штетни газираните пијалоци// порано многу сакав кока-кола, сега една од омилените ми е фанта.. ама не пијам често бидејќи многу ми се дуе стомакот а и кога е жешко и кога ќе се напијам, прво е убаво ладно ама потоа уште пожешко ми е... омилен пијалок - вода 8) :lol:
     
  2. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Пијам газирани сокови но не толку често.Знам дека еднаш претерав се надував ко балон неможев да дишам ни во веце да отидам ќе пукнев начисто и одтогаш веќе реков повеќе од 1 чаша не пијам..така да ретко знам да испијам повеќе.
     
  3. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Не пијам многу често газирани пијалоци,ама затоа брат ми за сите пие :D Можеби по 2л дневно,сите му кажуваат дека е штетно и пак си продолжува.Ние и криеме такви работи од него.Но не е мал,сам си купува.А и неможеш на возрасен човек да му кажуваш нешто за кое тој мисли дека знае се!
     
  4. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    Не пијам многу често,не ги поднесувам ми се дуе стомакот :worried: ... :D
     
  5. tofi

    tofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    13
    Газирано пијам многу ретко...
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Газираните пијалоци предизвикуваат надуеност во стомакот. Не пијам газирани пијалоци, бидејќи не можам да го поднесам тоа газираното. Ми штети на грлото. Имам пробано неколку пати и после тоа ми е лошо. А и не ме освежуваат.
     
  7. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Секојден ги пијам...
     
  8. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    може да пробам една голтка,но да пијам неможам не ми ги поднесува организмот некако али за џус од праска на БИ никогаш не ми е доста :D
     
  9. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Знам дека се штетни, ама пијам, посебно Coca cola. Порано брат ми секој ден купуваше Sinalco cola, но докторката ми забрани поради проблеми со црниот дроб. Никако газирано, а најмалку Coca Cola, ама после некое време пак си почнав.
    Гледам колку што е можно поретко да ги пијам, оти се полни со калории и ми го дуваат стомакот, ама целосно не можам да ги исфрлам.
     
  10. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    http://www.youtube.com/watch?v=rhkWQnHpaIk
    Погледнете што се случува кога се вари Кока-кола во тенџере,а тек во нашиот желудник.Колку ли е само нездраво,после овваа снимка ќе подразмислите дали ќе пиете пак! Јас сигурно ќе ја намалам во конзумирање!
     
  11. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Пијам газирано и ги сакам некако, можеби и зависност ми створија. често купувам, во школо кога сум, секој ден скоро купувам Кока Кола или Фанта Шоката нешто било што, а дома кога сум си купувам Пелистерка Кола од 2л ама тоа поретко у месоцот еднаш двапати. Многу почесто у школо купувам :tmi:
     
  12. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не сум пиела, ниту пијам газирани сокови, од причина што не ми се убави и не можам да ги пијам.
     
  13. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Веќе ги исффрлив од исхраната.
     
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Мене доктор дерматолог ми кажа да не ги пијам газираните пијалоци. Или барем да ги избегнувам колку што можам. И почнав да пијам чај и овошни сокови наместо нив. Се случува некогаш да се напијам газиран но поретко.
     
  15. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Многу ретко пијам газирано
     
  16. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Не конзумирам воопшто газирани пијалоци и не ни имам потреба не ми делуваат привлечно. Навистина се многу штетни :!:
     
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Порано ги пиев многу често , но во последниве 4-5 години преку сила имам испиено 1л газирани сокови ( во сите тие години заедно ) . Не ми сметаат здравствено , освен што ми создаваат гасови , ама сакам да ги исфрлам од употреба на некој неодреден период . Не дека не пијам кога сме излезени со друштво , ама гледам повеќе да сум на вода и евентуално густ сок . И густите сокови исто се штетни колку и газираните . Исто и минералните води . Кога ми се пие газирано , земам шише вода од Бањиче ( оние кои се од Тетово знаат за што зборувам ) таа е колку толку поздрава од овие напумпаниве . Не е толку вкусна и некогаш пијам само една голтка , ама за да ти задоволи криза за газирано е одлична .
     
  18. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Штетни премногу, за грлото, крајниците, желудникот, цревата, создаваат зависност и шо уше не. Сокови не пијам никако, а газирана вода се трудам шо помалку, ама понекогаш едноставно сакам да испијам една чаша.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Nashiot najdobar fudbaler za Koka kolata
     
  20. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.175
    Пол:
    Машки
    Пијам но поретко и преферирам да бидат без шеќер, Pepsi Max, Coca-Cola Zero и други..