1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Галичник

Дискусија во 'Слободно време' започната од simones, 4 септември 2012.

  1. simones

    simones Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    превоз до галичник???? :) :) :) :)
    како да стигнам до таму?
     
  2. Gi.ir.ll

    Gi.ir.ll Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    60
    Галичник преубаво село имам појдено во повеќе села во Р.М. ама немам најдено поубаво од ова село.Не само убавината и има убави традици(Галичка свадба итн.),прекрасна природа,етно амбиент низ улиците на Галичник..Вудушевена сум од убавината на Галичник :)
     
  3. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Мислам дека постојат тури сега не знам дали овој период баш ги има. Значи се тргнува од Скопје и се посетува Галичник, Маврово, Јован Бигорски.... Да видиш преку агенција, а вака автобуси што одат на таа релација не верувам дека има.
     
  4. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Сум била во галичник, убаво село
    Сум била за врме на Галичката свадба интересно
     
  5. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Баба ми е од Галичник. :D И затоа јас сакам да се венчам на галичка свадба, зошто имам галичко потекло. ;) Инаку до сега не сум била и се договоривме со братучедка ми(28 години) следново лето(2014) кога ќе одам во Скопје, да одиме и на еден ден во Галичник. Баба ми уште од сега ни порача кашкавали, сирење и тако даље и тако даље. :D Сестрата од баба ми имаше куќа, ама еве баш сега летово ја продаде зошто има 84 години веќе неможе да оди, а баба ми има имоти наследено, па кажа дека на мене ќе ми ги препеши, па еден ден јас ќе си издрагам куќа со базен и ќе си се ладам, а не да се варам во Скопје. :mm: Верувам дека кога ќе одам ептен ќе ми се допаѓа. Многу е убаво вака од слики што сум гледала. :angel:
     
  6. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Некој некаков смештај - контакт на галичник?
     
  7. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
  8. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Преубаво место, еднаш бев и посакувам некогаш повторно да го посетам. Убавини!
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Баба на маж ми е од Галичник , и еднаш бевме на кратко . Многу убаво село , чист воздух и многу природа . Се запознавме и со моменталниот претседател на одборот во Галичник и бевме убаво пречекани од луѓето кои ги затекнавме таму . Сакавме и свадбата да ни е таму , но ќе требаше да чекаме уште доолго за да дојдеме на ред , така што тој план пропадна . Браќата на баба му на маж ми имаат и куќа таму , па можеби ќе одиме некогаш на спиење :D .

    Во секој случај , убаво место , вреди да се посети . Штета што немаше многу луѓе кога бевме ние , а баш сакав да влеземе и во музејот и да направиме една убава тура низ историски споменици :D
     
    На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    8.931
    Планираме една екскурзија до Лешок, Бигорски манастир, Дуфски водопади, Маврово и Галичник, ме интересира што да се посети, да се купи од Галичник итн.
    Колку време е доволно за да се разгледа Галичник?
    Дали да се подолго време во Галичник или да се оди и до Гари и Лазарополе, па назад во Галичник?
     
    На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bonnieve

    Bonnieve Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Превоз до Галичник?
     
  12. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Здраво, би сакала некој ако може да ми каже каде да се прошета во Галичник, мислам што да се посети и каде да се оди? Знам дека во селце нема многу каде, ама предлог некои настани или патеки каде може да се прошета. Ќе одам со бебе и со 3 годишно дете, па некаде да прошета.
     
  13. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Во близина на поштата во Маврово има Туристичко биро. Дрвена куќичка е. Прашајте го дечкото таму за со мали деца каде да отидете, што да видите.
    https://npmavrovo.org.mk/информативен-туристички-центар-3/
    Инаку мој предлог е Кораб Трница . Околу 20 - 30 мин пат со кола. После браната кон Дебар патот.
    http://korabtrnica.mk/complex-trnica/
     
    На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  14. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Преубаво е, ама реално нема што да се прави таму, освен една прошетка низ селото и ако сакате да јадете или да пиете кафе препорачувам хотел Неда, заради убавиот поглед. Препорака да одите или поручек или рано наутро, бидејќи пече сонце. Патот од Маврово кон Галичник е приказна сам по себе и баш пред Галичник ви е Sherpa - можете да јавате коњи.
     
    На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.068
    Пол:
    Машки
    Може да ја видите црквата Св. Петар и Павле и старата црква во долно маало.
    Може да одите до „Скала“ и „ Укален“, со поглед кон Скудриње над с. Јанче, има убав поглед кон Радика. Прашајте мештани, со задоволство ќе ви објаснат каде се наоѓа.
    Да испешачите до Куцулова ливада, спроти селото.
    Да испешачите до Св. Петка, што оди преку река Ѓеновица, ви требаат некои 40 минути пешачење низ шума.
    Да го видите музејот на Мијаците, во вила “Доста“. Има интересни експонати. Прашајте за информации во селската кафана, подолу, не секогаш е отворен.
    Да уживате во погледот на планините и над целото село, од хотел “Неда“. Тука може и да јадете.
    Можете да јавате коњи, пред влезот во селото. Се изнајмуваат.
    Да видите како се прави какшавал/сирење, традиционално во „Пеш“, на почетокот на самото село.
    Да се искачите до врвот „Говедарник“, над селото, ако сте по планинарење.
    Да ја видите куќата на Филиповци, која е сега музеј, или куќата на Ѓорѓија Пулевски.
    Може да јадете качамак со кисело млеко во кафаната на сред село.
    Може да пешачите низ целото село, има интересна и традиционална архитектура, што го прави селото специфично.
    Мештаните имаат разни „приказни“ за фамилиите и историјата на селото, релативно лесно ќе најдете некој што ќе ви го направи престојот поинтересен.
     
    На Dust и Малечка Маша им се допаѓа ова.
  16. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Благодарам на исцрпниот одговор. Ќе се сместиме во Хотел Неда ако има место. Се надевам дека не е премногу стрмно и ќе биде изводливо да прошетаме со децата барем да ја осетиме природата. :)
     
    На Vikktorr му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.355
    Допаѓања:
    83.766
    Пол:
    Женски
    Сега можеби е поживо и пораздвижено јас бев средина на мај и два дена човек не сретнавме освен луѓето од хотел Неда каде и престојувавме :)
    Место за одмор,далеку од бучава и преубав чист воздух...повеќе од два три дена незнам што би правела :tmi:
     
    На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.068
    Пол:
    Машки
    Молам... Како и во секое планинско село, има стрмни делови, но, не е престрмно во глобала, особено таму каде што поминува патот низ селото. Иако, зависи и каде одите. Нема да имате проблем, во таа смисла, само треба мала внимателност. :)
     
    На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Ќе пишам баш импресии :)
     
    На Vikktorr му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.068
    Пол:
    Машки

    Пиши... Некој друг ќе има корист од тоа искуство. :)
     
    На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.