1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Галичник

Дискусија во 'Слободно време' започната од simones, 4 септември 2012.

 1. simones

  simones Активен член

  Се зачлени на:
  5 август 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  превоз до галичник???? :) :) :) :)
  како да стигнам до таму?
   
 2. Gi.ir.ll

  Gi.ir.ll Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  60
  Галичник преубаво село имам појдено во повеќе села во Р.М. ама немам најдено поубаво од ова село.Не само убавината и има убави традици(Галичка свадба итн.),прекрасна природа,етно амбиент низ улиците на Галичник..Вудушевена сум од убавината на Галичник :)
   
 3. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Мислам дека постојат тури сега не знам дали овој период баш ги има. Значи се тргнува од Скопје и се посетува Галичник, Маврово, Јован Бигорски.... Да видиш преку агенција, а вака автобуси што одат на таа релација не верувам дека има.
   
 4. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  4.153
  Пол:
  Женски
  Сум била во галичник, убаво село
  Сум била за врме на Галичката свадба интересно
   
 5. Kaylie

  Kaylie Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  1.400
  Баба ми е од Галичник. :D И затоа јас сакам да се венчам на галичка свадба, зошто имам галичко потекло. ;) Инаку до сега не сум била и се договоривме со братучедка ми(28 години) следново лето(2014) кога ќе одам во Скопје, да одиме и на еден ден во Галичник. Баба ми уште од сега ни порача кашкавали, сирење и тако даље и тако даље. :D Сестрата од баба ми имаше куќа, ама еве баш сега летово ја продаде зошто има 84 години веќе неможе да оди, а баба ми има имоти наследено, па кажа дека на мене ќе ми ги препеши, па еден ден јас ќе си издрагам куќа со базен и ќе си се ладам, а не да се варам во Скопје. :mm: Верувам дека кога ќе одам ептен ќе ми се допаѓа. Многу е убаво вака од слики што сум гледала. :angel:
   
 6. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  Некој некаков смештај - контакт на галичник?
   
 7. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  863
 8. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.650
  Пол:
  Женски
  Преубаво место, еднаш бев и посакувам некогаш повторно да го посетам. Убавини!
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
 9. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.200
  Допаѓања:
  21.869
  Пол:
  Женски
  Баба на маж ми е од Галичник , и еднаш бевме на кратко . Многу убаво село , чист воздух и многу природа . Се запознавме и со моменталниот претседател на одборот во Галичник и бевме убаво пречекани од луѓето кои ги затекнавме таму . Сакавме и свадбата да ни е таму , но ќе требаше да чекаме уште доолго за да дојдеме на ред , така што тој план пропадна . Браќата на баба му на маж ми имаат и куќа таму , па можеби ќе одиме некогаш на спиење :D .

  Во секој случај , убаво место , вреди да се посети . Штета што немаше многу луѓе кога бевме ние , а баш сакав да влеземе и во музејот и да направиме една убава тура низ историски споменици :D
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  7.200
  Планираме една екскурзија до Лешок, Бигорски манастир, Дуфски водопади, Маврово и Галичник, ме интересира што да се посети, да се купи од Галичник итн.
  Колку време е доволно за да се разгледа Галичник?
  Дали да се подолго време во Галичник или да се оди и до Гари и Лазарополе, па назад во Галичник?
   
  На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bonnieve

  Bonnieve Активен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2020
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Превоз до Галичник?
   
 12. Малечка Маша

  Малечка Маша Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2015
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Здраво, би сакала некој ако може да ми каже каде да се прошета во Галичник, мислам што да се посети и каде да се оди? Знам дека во селце нема многу каде, ама предлог некои настани или патеки каде може да се прошета. Ќе одам со бебе и со 3 годишно дете, па некаде да прошета.
   
 13. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  863
  Во близина на поштата во Маврово има Туристичко биро. Дрвена куќичка е. Прашајте го дечкото таму за со мали деца каде да отидете, што да видите.
  https://npmavrovo.org.mk/информативен-туристички-центар-3/
  Инаку мој предлог е Кораб Трница . Околу 20 - 30 мин пат со кола. После браната кон Дебар патот.
  http://korabtrnica.mk/complex-trnica/
   
  На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 14. meggle

  meggle Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  1.956
  Преубаво е, ама реално нема што да се прави таму, освен една прошетка низ селото и ако сакате да јадете или да пиете кафе препорачувам хотел Неда, заради убавиот поглед. Препорака да одите или поручек или рано наутро, бидејќи пече сонце. Патот од Маврово кон Галичник е приказна сам по себе и баш пред Галичник ви е Sherpa - можете да јавате коњи.
   
  На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Vikktorr

  Vikktorr Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2015
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  850
  Пол:
  Машки
  Може да ја видите црквата Св. Петар и Павле и старата црква во долно маало.
  Може да одите до „Скала“ и „ Укален“, со поглед кон Скудриње над с. Јанче, има убав поглед кон Радика. Прашајте мештани, со задоволство ќе ви објаснат каде се наоѓа.
  Да испешачите до Куцулова ливада, спроти селото.
  Да испешачите до Св. Петка, што оди преку река Ѓеновица, ви требаат некои 40 минути пешачење низ шума.
  Да го видите музејот на Мијаците, во вила “Доста“. Има интересни експонати. Прашајте за информации во селската кафана, подолу, не секогаш е отворен.
  Да уживате во погледот на планините и над целото село, од хотел “Неда“. Тука може и да јадете.
  Можете да јавате коњи, пред влезот во селото. Се изнајмуваат.
  Да видите како се прави какшавал/сирење, традиционално во „Пеш“, на почетокот на самото село.
  Да се искачите до врвот „Говедарник“, над селото, ако сте по планинарење.
  Да ја видите куќата на Филиповци, која е сега музеј, или куќата на Ѓорѓија Пулевски.
  Може да јадете качамак со кисело млеко во кафаната на сред село.
  Може да пешачите низ целото село, има интересна и традиционална архитектура, што го прави селото специфично.
  Мештаните имаат разни „приказни“ за фамилиите и историјата на селото, релативно лесно ќе најдете некој што ќе ви го направи престојот поинтересен.
   
  На Dust и Малечка Маша им се допаѓа ова.
 16. Малечка Маша

  Малечка Маша Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2015
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Благодарам на исцрпниот одговор. Ќе се сместиме во Хотел Неда ако има место. Се надевам дека не е премногу стрмно и ќе биде изводливо да прошетаме со децата барем да ја осетиме природата. :)
   
  На Vikktorr му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.395
  Допаѓања:
  71.965
  Пол:
  Женски
  Сега можеби е поживо и пораздвижено јас бев средина на мај и два дена човек не сретнавме освен луѓето од хотел Неда каде и престојувавме :)
  Место за одмор,далеку од бучава и преубав чист воздух...повеќе од два три дена незнам што би правела :tmi:
   
  На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Vikktorr

  Vikktorr Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2015
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  850
  Пол:
  Машки
  Молам... Како и во секое планинско село, има стрмни делови, но, не е престрмно во глобала, особено таму каде што поминува патот низ селото. Иако, зависи и каде одите. Нема да имате проблем, во таа смисла, само треба мала внимателност. :)
   
  На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Малечка Маша

  Малечка Маша Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2015
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Ќе пишам баш импресии :)
   
  На Vikktorr му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Vikktorr

  Vikktorr Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2015
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  850
  Пол:
  Машки

  Пиши... Некој друг ќе има корист од тоа искуство. :)
   
  На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.