1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ганс енд Роузес (Guns and Roses)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од interesna, 30 април 2011.

 1. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  [​IMG]

  Guns N Roses (понекогаш познати само по кратенката G'N'R) се хард рок бенд основан во Лос Анџелес, Калифорнија во 1985 година. Guns N Roses со нивниот уникатен стил ги соединија панкот, блузот и треш металот во уникатен стил којшто беше доминантен во тоа време - хер метал. Овој контроверзен бенд од своето основање до денес има поминато низ доста промени во составот. Има издадено шест студиски албуми и еден албум во живо за време на своето постоење. Фановите понекогаш ќе го скратат името Guns N’ Roses во the „Gunners“.

  [​IMG]


  Стара постава
  Аксл Роуз
  Слеш
  Стивен Адлер
  Изи Стредлин

  Нова постава:
  Аксл Роуз - главен вокал, пиjано (1985- до денес)
  Дизи Рид - клавијатура, пиjано, синтисајзер, придружни вокали (1990-до денес)
  Томи Стинсон - Бас гитара, придружни вокали (1998-до денес)
  Крис Питман - клавијатура, програмирање, електроника, придружни вокали (1998-до денес)
  Ричард Фортус - ритам гитара (2002-до денес)
  Френк Ферер - тапани (2006-present)
  Рон „Бамблфут“ Тал - главна гитара (2006-до денес)
  Диџеј Ашба - главна гитара (2009-до денес)


  Дискографија
  Appetite for Destruction (1987)
  G N' R Lies (1988)
  Use Your Illusion I (1991)
  Use Your Illusion II (1991)
  The Spaghetti Incident? (1993)
  Live Era: '87-'93 (1999)
  Chinese Democracy (2008)

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Нема човек кој не ги слушнал, нема рокер кој барем една песна не му е омилена од оваа група, кога помислуваш на метал најпрво ти текнува на ГНР, уште од 3 одделение бев свесна за нивниот квалитет и степен на слушаност, каде и да се свртев само ГНР се пушташе, па ете и мене ми станаа омилени.

  Иако имам многу од нив кои ги обожавам, но овие две песни ми се особено убави:

  http://www.youtube.com/watch?v=K5QHBZrDLvc


  http://www.youtube.com/watch?v=Fumj2SVsKbE
  и секако ако има ваква тема, модератори знаете што да правите :D
   
  На RockNroLLGirL, Danilela, jungle и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Ганс анд Росес (Guns and Roses)

  Омилената песна од ова група ;) Што да кажам за нив кажано е се легенди со еден збор нивните песни ги слушат сите генарации од 9 до 99 години :rofl: :rofl:

  http://www.youtube.com/watch?v=zRIbf6JqkNc
  Talk to me softly
  There's something in your eyes
  Don't hang your head in sorrow
  And please don't cry
  I know how you feel inside I've
  I've been there before
  Something's changing inside you
  And don't you know

  Don't you cry tonight
  I still love you baby
  Don't you cry tonight
  Don't you cry tonight
  There's a heaven above you baby
  And don't you cry tonight

  Give me a whisper
  And give me a sigh
  Give me a kiss before you tell me goodbye
  Don't you take it so hard now
  And please don't take it so bad
  I'll still be thinking of you
  And the times we had...baby

  And don't you cry tonight
  [- From :http://www.elyrics.net/read/g/guns-n_-roses-lyrics/don_t-cry-lyrics.html -]
  Don't you cry tonight
  Don't you cry tonight
  There's a heaven above you baby
  And don't you cry tonight

  And please remember that I never lied
  And please remember how I felt inside now honey
  You got to make it your own way
  But you'll be alright now sugar
  You'll feel better tomorrow
  Come the morning light now baby

  And don't you cry tonight
  And don't you cry tonight
  And don't you cry tonight
  There's a heaven above you baby
  And don't you cry
  Don't you ever cry
  Don't you cry tonight
  Baby maybe someday
  Don't you cry
  Don't you ever cry
  Don't you cry
  Tonight
   
 3. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.125
  Ганс анд Росес (Guns and Roses)

  Една од моите омилени групи е иии ги сакам особено Slash ... :)
  Axl Rose has a voice but without slash he`s a joke !
   
  На TeddyS и interesna им се допаѓа ова.
 4. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Ганс анд Росес (Guns and Roses)

  маааа потполно се сложувам, искрено новата постава не ја ни знам, освен АХЕЛ кога помислувам на ГНР најпрво помислувам на Слеш, го сакааааааааам!!!!!!!
   
 5. Arhangel-maniac

  Arhangel-maniac Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  124
  Ганс анд Росес (Guns and Roses)

  Paradise City & Don't Cry & Welcome To The Jungle - Ремек дела! Вокалот на Аксел особено го сакам :) Еве една за мерак :rock:

  http://www.youtube.com/watch?v=Rbm6GXllBiw
   
  На LudaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Ганс анд Росес (Guns and Roses)

  http://www.youtube.com/watch?v=X85UUDhZaCw

  eве го Слеш одличен е ;) :rofl:
   
  На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Night.Wish

  Night.Wish Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  33
  Ганс анд Росес (Guns and Roses)

  Уфф јас го обожавам аксел. Преубав е, то ест бил преубав, сеа веќе не е тоа што бил порано.. Како и да е пак мн си го сакам и него а и целата група (и слеш се разбира).
  http://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE
  Ja oбожавам песнава..
   
  На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Ганс анд Росес (Guns and Roses)

  Се сложувам дека нема кој не слушнал за нив и секако нема кој нема од нив бар една песна врзана за срце. Најмногу ги сакам веќеспоменатата Don't Cry и...
  http://www.youtube.com/watch?v=ErvgV4P6Fzc
   
 9. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Ганс анд Росес (Guns and Roses)

  Колку сте само во заблуда. Слеш беше оној кој јадеше палачинки за Аксл и за ГНР, нивното време припаѓало на класиката и така ќе останело. Збореше дека Аксл сакал да се прави главен поради тоа сите си заминале од групата. Ама gues what? Аксл остана достоен на своето, направи концерт како ГНР, а Слеш кој збореше дека нивното време припаѓа на класиката - направи дует со Ријана. Времето на класиката го одвеа ветерот - Слеш ваљда снема пари.

  Јас ги обожавав како мала. Омилен бенд ми беа, сеуште ми се драг спомен од детството и колку многу го сакав Аксл. :) Смејте се - Јас бев заљубена во него :inlove: Имав се што можеше да се има од нив, од албуми до колекција од најдобрите хитови, постери , ланчиња, маички... Многу ми е драго кога ќе се сетам, колку убаво ми било детството и сум растела со нив :) Жал ми е што си ги дадов цедињата што со толку љубов си ги купував... Ги раздадов по луѓе и никој не ми ги врати :(
   
  На AngelSky, blaa, La.Reina.Del.Sur и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Ганс анд Росес (Guns and Roses)


  епа тоа ти е за памет за друг пат ;) , а за Аксл нема да ти се смееме скроз нормална појава :D нема женска која не била заљубена во него, ако не е во Аксл тогаш во Слеш. ;)

  што се однесува до Аксл и Слеш, во ред имаш право, но секако дека двајцата поубаво звучеа, ГНР ги сакам без разлика, но секогаш кога помислувам на нив у памет ми е старата постава, некако така подобро ми звучеа, сепак Аксл и Слеш ми се тандем кој за жал тешко више да ги слушнеш и видиш заедно.

  и да малку Слеш ме разочара бидејќи направи дует со Ријана, ај со Ферги некако ама Ријана :o уште фали со Бритни, нека ми простат фановите на Ријана ама не ја поднесувам и некако неспоива ми е со Слеш.
   
 11. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Ганс енд Роузис (Guns and Roses)

  Ме фати ГНР манија некаде во шестто и сеуште ме држи. Првиот рок бенд кој почнав активно да го слушам. Првата маичка со бенд ми беше со ГНР и првото ланче кое уште го носам. :lol: Иако малку се избриша плочката. Но сепак, Ганси си се Ганси со старата постава. Имаат и сега добри песни, ама не е тоа - тоа. Целосно гледано, новиве песни на Велвет Револвер се подобри од овие на новите ГНР. :( Го немаат оној стар печат.
  Порано денот не ми поминуваше без „Night train“, „Civil war“, „November rain“, „Patience“ додека сега, ги обожавам сите комплетно, од „Appetite for Destruction“ до "The Spaghetti Incident?" Па и по нешто од „Chinese Democracy“, би ја издвоила „Sorry“ (тоа што Sebastian Bach е придружен вокал во песнава е еден огромен + :D ). :)
  За новата „музика“ што Слеш го прави заедно со Fergie, Rihanna и сл. изведувачи немам коментар. :(
  Жално е што се смени составот.
  http://www.youtube.com/watch?v=IYOYlqOitDA
  http://www.youtube.com/watch?v=feC42WQOkzI
  http://www.youtube.com/watch?v=lVjb5ojnEfk
  (Иако е cover верзија :))
   
 12. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
 13. TeddyS

  TeddyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  121
  Guns n' Roses

  Eпа лично мене ми е омилен бенд :l:

  Амерички хард рок бенд , потекнува од Калифорнија , Лос Анџелес :)

  Омилени членови на бендот ми се : Slash (Saul Hudson) , Axl Rose , Duff McKagan .. :D

  Популарни беа во 80-тите години , нивните најпознати песни се : Sweet Child O'mine , Knocking on heaven's door , Don't cry, Paradise city :D

  Ете фино јас си кажав :wasntme: , сега е редот на вас , како ви се допаѓа/ше нивната музика, критики , пофалби,омилена песна ? :)

  http://www.critical-solution.com/sitepic.jpg
   
 14. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Ганс енд Роузис (Guns and Roses)

  Слеш и Даф повеќе не се членови на Ганс енд Роузес.

  Имаат основано нов бенд (Velvet Revolver).

  Инаку има RHCP VS Guns n' Roses викенд на VH1. :)

  http://www.youtube.com/watch?v=LuhLVl5q ... ure=relmfu
   
 15. TeddyS

  TeddyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  121
  Вајлд Чајлд знам , следам се во врска со слеш :D


  Инаку фала за информацијата , мислам ја немам таа тв програма |( , ќе проверам

  И , зборував за стариот бенд Ганси , овој новиот ми е тапа ..

  маааа потполно се сложувам, искрено новата постава не ја ни знам, освен АХЕЛ кога помислувам на ГНР најпрво помислувам на Слеш, го сакааааааааам!!!!!!![/quote]
  Колку сте само во заблуда. Слеш беше оној кој јадеше палачинки за Аксл и за ГНР, нивното време припаѓало на класиката и така ќе останело. Збореше дека Аксл сакал да се прави главен поради тоа сите си заминале од групата. Ама gues what? Аксл остана достоен на своето, направи концерт како ГНР, а Слеш кој збореше дека нивното време припаѓа на класиката - направи дует со Ријана. Времето на класиката го одвеа ветерот - Слеш ваљда снема пари.

  Јас ги обожавав како мала. Омилен бенд ми беа, сеуште ми се драг спомен од детството и колку многу го сакав Аксл. :) Смејте се - Јас бев заљубена во него :inlove: Имав се што можеше да се има од нив, од албуми до колекција од најдобрите хитови, постери , ланчиња, маички... Многу ми е драго кога ќе се сетам, колку убаво ми било детството и сум растела со нив :) Жал ми е што си ги дадов цедињата што со толку љубов си ги купував... Ги раздадов по луѓе и никој не ми ги врати :([/quote]


  епа тоа ти е за памет за друг пат , а за Аксл нема да ти се смееме скроз нормална појава :D нема женска која не била заљубена во него, ако не е во Аксл тогаш во Слеш.
  што се однесува до Аксл и Слеш, во ред имаш право, но секако дека двајцата поубаво звучеа, ГНР ги сакам без разлика, но секогаш кога помислувам на нив у памет ми е старата постава, некако така подобро ми звучеа, сепак Аксл и Слеш ми се тандем кој за жал тешко више да ги слушнеш и видиш заедно.

  и да малку Слеш ме разочара бидејќи направи дует со Ријана, ај со Ферги некако ама Ријана уште фали со Бритни, нека ми простат фановите на Ријана ама не ја поднесувам и некако неспоива ми е со Слеш.[/quote]  Луѓе , Слеш само требаше да се појави во спотот на Ријана , затоа што песната се викаше
  Рокстар мислам , а тој е како симбол за тоа , и на крај мислам ни тоа не го направи него Ријана го одглуми него :D
   
 16. invisiable

  invisiable Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  8
  http://www.youtube.com/watch?v=IYOYlqOitDA

  Омилена...имаат многу добри песни..ех,да се компонираше сеуште вакви песни а не како овој крш што го има во денешно време,секој кој има малку подлабок џеб станува пеач |(

  Една од најдобрите изведби на Knocking On Heaven's Door
  http://www.youtube.com/watch?v=vcWTTs8QVRc
   
  На TeddyS му/ѝ се допаѓа ова.
 17. hey.you

  hey.you Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  18
  Ги обожавам... :inlove:
  значи целиот телефон ми е полн од нив..инаку кога ќе идам на одмор ќе си купам блузичка од нив..... :P
  Fav.
  http://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE
   
 18. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.888
  Допаѓања:
  13.458
 19. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.171
  Пол:
  Женски
  Јас прочитав Голден роуз. И сакав да ги пофалам. :tmi: Патем, не сум слушнала ниту една нивна песна, некако не слушам такви, но кој знае.. И онака слушам се и сешто, зашто да не и ова. :)
   
 20. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.836
  Допаѓања:
  132.371
  Музика „за големи“ почнав да слушам некаде во 5-6 одделение. Дечиштата на моја возраст беа поделени на две групи, оние кои ги слушаа New Kids on the Block, и оние кои ги слушаа ГНР. И така јас музичко неизградена го прашав мојот постар брат кои се подобри како за мене, а тој ми купи касета од NKOTB. Не знам што ли си мислел, ама не ја дослушав ни првата песна, кога сфатив дека таа музика не е за мене.

  И тогаш ја слушнав Don't Cry! Тогаш издадена, беше хит на месецот на македонско радио (не ми текнува дали радиото тогаш се викаше радио Скопје, или веќе беше преиоменувано :D ). Ме здрма со ист интензитет како пубертетот во шесто одделение! Пубертетот ми помина, ама не и љубовта кон песнава.
  Ме потсетува на убави нешта. На пубертет, на затрескувањето во еден момак од мое одделение на зимувањето кога песнава беше хит. И на еден дечко од втора средно во кој бев смртно заљубена, поточно на неговиот папагал кој се викаше Слеш. И на еден куп убави работи.

  И не, не само Don't Cry, ги сакам сите нивни песни, ама се почна од тука.

  А требаше да заврши лани, кога немаше нешто што сакам повеќе од тоа да одам во Белград на концерт, ама не можев заради пустата работа. Кога ќе помислам на тоа кнедла имам во грло, зошто когабев мала си реков дека ако ми се пружи шанса да одам на концерт, нема да ја пропуштам. Проклет да е капитализмот, и моите искривени приоритети!

  За почеток ја постирам верзијата на песнава со различен текст, која своевремено беше и поголем хит, но некако се изгуби низ времето.

  http://www.youtube.com/watch?v=qIJJn2TzdQM

  И онаа популарната верзија:

  http://www.youtube.com/watch?v=zRIbf6JqkNc&ob=av2e
   
  На Hipica и Wild.Child им се допаѓа ова.