1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гатање, баење

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од kiki-riki, 21 ноември 2009.

  1. Dark light ◇>

    Dark light ◇> Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Машки
    Mislis od zelenikovo ?
     
  2. trendygirl1234*

    trendygirl1234* Активен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Koi denovi gleda Pero od Zelenikovo ?
     
  3. martina4

    martina4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Незнам ми кажаа за некој Перо што гледал на бунар, сега дали е од Визбегово или Зелениково незнам ако знае некој нека ми каже подетално.
     
  4. Dark light ◇>

    Dark light ◇> Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Машки
    Nedela mene mi imaat kazano najcesto deka pomaga.
     
  5. Zorica59

    Zorica59 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Koj ti kazal za slave aerod prvpat slusam
     
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Мислам дека на тај што се плаши од магии и уроци на тај му се баш тоа дешава, јас мислам дека ништо нема во магиите само бабини деветини верував порано дека нешто демони ама сватив дека тоа го прават само несрекнички кои сакаат да биде некој друг несрекен како нив. Ако не и дадеш моќ на магијата неможе ништо да ти направе на секој може да му се направе магија, ако магиите влијаат сигурно на милионерите и на среќните луѓе од љубомора ке и било се растурено..
     
    На Justicija и Zorica59 им се допаѓа ова.
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Немој да го ставаш тоа на душа никако мене една пред 2 години ми рече ке сум се селела за 2 3 месеци и уште сум си дома хихи ке сум нашла плав а нема врска дечкото ми е смеѓ. Немојте да верувате во вакви будалештини во 21 век.
     
    На Zorica59 и EvAngelos им се допаѓа ова.
  8. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Многу е лесно да „фрлите магија“ некому. Еве го рецептот:

    1. Најдете суеверна личност што верува и има страв од вакви работи.
    2. Кажете и дека сте и направиле магија од која нема да може мирно да спие. За подраматичен ефект, можете да извадете некое црно ќесенце во кое претходно сте ставиле на пример сол и тоа да и го фрлите да ја допре личноста.
    3. Личноста ќе верува дека „магијата“ паднала врз неа и ќе се разгневи многу. Бегајте пред да ве тресне со нешто :D
    4. Вечерта личноста ќе се плаши и грижи дали магијата ќе делува.
    5. Како последица од стравот и грижата, таа нема да може мирно да заспие.
    6. Немирниот сон уште толку ќе ја убеди дека „магијата“ навистина „делувала“ и поради таа убеденост следната ноќ уште повеќе нема да може да спие мирно.
    7. Следниот ден ќе раскажува и убедува и други дека и било фрлено магија и затоа не спиела добро.

    Наровучение: Образувајте се за да не паѓате на вакви средновековни психолошки финти.
     
    На AtomicBlonde, Alisa22, Zorica59 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Да, на мене ако ми каже и некој што не е бајач да ми каже изгледаш ми утепано, и бледо ја со самата помисла ке паднам у несвест ке ми се слоше така да бајачите сакаат да ги играат многу со плашливите и суеверни луѓе и да ги музат од пари. Ако се чуствувате лошо незнам отидите на психолог, доктор, на Острог пример некој други манастири барем нема да ви направи ништо лошо,
     
  10. martina4

    martina4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Дали кај овај од Зелениково може да се отиде и вака сред недела дали ќе не прими или треба само недела?
     
  11. topogan

    topogan Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Pomaga toj da,na koj saka .osobeno na maski da.
     
  12. martina4

    martina4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Kako na maski?
     
  13. topogan

    topogan Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Pa taka jas sum primetila ,so I da napravat oni se vo pravo,I zatoa se sto pravi toa e momentalno posle pak isto .
     
    На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. topogan

    topogan Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Ama ako probaj si moze tebe ke ti bide ok.
     
  15. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    8.460
    Ова ме потсети на една емисија на Дискавери, Бизарни светски случки опишуваа. Така, во едно африканско село еден човек се испокара жолчно со селскиот врач, и врачов извади една црна прашкаста материја, ја фрли накај селанецот и го проколна да умре во некој даден рок. Човеков, утепан се враќа дома, и ја кажува на жена му случуванката со врачот, и легнува во кревет. Ни јаде ни пие, нема воља за ништо, и така со денови. Чека да умре сиромашкиот.Жена му е очајна, и го носи во болница во најблискиот град, со надеж дека ќе му најдат некое чаре. Докторов што го прима, му ги прави сите испитувања и прегледи, ама не наоѓа никаква физичка причина зошто човеков е во таква лоша состојба. По неколку дена минати во болница, жената на "пациентот" му ја кажува на докторот случката со врачот. И таа е убедена дека клетвата е причина за невидливата болест.
    Тогаш на докторот му светнува дека клинот со клин се вади. И така, утрото му влета на легнатиов болен, и целиот задишан му раскажува дека само што се вратил од кај врачот-пакосник, и успеал да му го украде противотровот за исколнати комај - умрени луѓе, и гордо му подава некоја течност во шишенце која само треба да се испие за да се симне клетвата. Пациентот пресреќен ја пие течноста, која всушност е средство за предизвикување повраќање. По некоја минута почнува да блуе во едно легенче, а докторов го држи легенчево и во него неприметно фрла едно мало гадно црно жапче, кое му беше во џебот на пантолоните. Радоста на проколнатиот немаше крај кога ја виде жабата (клетвата) надвор од себе, и така оздравен и пресреќен, заедно со жена му си го фатија патот за дома.
    А на докторов секоја му чест, испадна врач над врачевите.
     
    На Puffy2019, Orthophill, MarchelineAmaru и 3 други им се допаѓа ова.
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    @orevokrsacka одличен пример за тоа како делува "магијата" и психологијата позади неа.
     
    На Bupalu и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  17. topogan

    topogan Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Imas sreka so si nemas rabota so mrdnati luge
     
  18. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    1.967
    Јас бев кај Славе од Аеродром и уште сум под шок, човекот е безобразен , не' избрка и мене и другарка ми , а воедно го чекавме и 30 минути за да се јави, почна да ни збори за комшиите што воопшто и не постојат такви имиња само лупаше без врска работи и на крај се изнервира што ниедно име не ни погоди и ни рече ајде станувајте идете си и ние од страф со другаркава да не нема за две секунди , а тоа во зградата ни светло имаше ни лифт работеше, ќе се испотепавме и + недај боже да беше манијак и да не брка по такви услови, кога се јавивме он мислеше дека ни спуштил и збореше таму на некоја НА ШТО ЌЕ ИМ ГЛЕДАМ!!! И се дереше..плус на масата имаше оставено една по 500 и другите сите по 100, плус не ни ни закажа рече дојдете кога сакате , мислам дека тоа НА ШТО ЌЕ ИМ ГЛЕДАМ кажува многу за него.
     
    На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Zorica59

    Zorica59 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Boze ..kakvi gledaci
     
    На franca му/ѝ се допаѓа ова.
  20. trendygirl1234*

    trendygirl1234* Активен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Kaj Slave od Kravari dali bil nekoj i kako e zadovolen? Koi denovi gleda>