1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гатање, баење

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од kiki-riki, 21 ноември 2009.

  1. miss l

    miss l Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Dali imal nekoj sto Znaj da pomozi ili da Vadi strav .?
     
  2. Anna193

    Anna193 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    508
    Пол:
    Женски
    Виолет проблемот е што јас веќе со години наоѓав по дома чудни работи на кои не давав многу значење.. Потоа почнав да наоѓам крв во вецето и почнав да се осеќам многу лошо.. Значи се будев во 3 ноќта и се осеќам како да не сум во себе, преголем страв од најмал звук што ќе слушнев, се будев и плачев без ниедна причина а не бев нешто депресивна или да минам некој тежок период..работата е што еднаш кога плачев така и неможев да се смирам никако почнав да барам по дома (бидејќи бев сигурна дека не сум луда и дека има причина што се чувствувам така) најдов некои предмети што навистина се гледа дека е правено нешто.. Бев да ми баат од уплав и на жената цело време и течеа солзи првиот пат, додека вториот и третиот не бидејќи стравот се намали.. Но проблемпт е што додека не ми се тргне тоа што е направено јас се вака ќе се осеќам.. Не верував во вакви работи имам 25 години, не живеам во Македонија но ете и мене ме снајде.. Кога ја пратив блузата жената точно има кажано како се осеќам и некои детали од мојот живот што неможе да ѓи знае никако! Јас веќе долги години сумљав дека една личност ми прави вакви работи и тоа беше потврдено од жената бидејќи точно кажа што сака да постигне тој што ѓи прави маѓиите и верувај дека е така како што таа личност сака... Ко да сум врзана и друг ми го контролира животот,.. Имам наоѓано врзани конци, со крв, свеќи скршени на пола и двете скршени на исто место, ми снемува алишта, но тогаш не се осеќав вака, дури откако почнав да ја наоѓам крвта почнав да имам страв, да се осеќам секој ден ко да умирам, психичќи сум изнемоштена, да не бев нашла тие предмети по дома немаше да се обратам пвде ќе одев на психолог но од здрава права да почнам на 25 години да си замислувам дека умирам секој ден, да се плашам од најмал звук, да се тресам, да се осеќам ко да душата ми е надвор од телото неможам и неможам да сфатам.. Не живеам повеќе нормално секој ден живеам во страв а до пред 7 месеци бев нормална 25 годишна девојка.. Да имав некој тежок период да кажам ок можно е преголем стрес но се беше океј одеднаш почнав да ѓи имам овие мисли и сензации..
     
    Последна измена: 20 ноември 2019
  3. bremings

    bremings Нов член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Мој совет е да провериш концентрација на витамин Б12 и Фолна киселина во крв. Тироидни хормони исто така. Веднаш!
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nora mora

    nora mora Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Ako imas namaleno nivo na b12 i folna kiselina togas toa predizvikuva anemija!
    Devojceto ti kazuva deka se plasi od nesto sto ne postoi i ne go gleda!
    Mojot sovet e da pojdis kaj nekoja sto znae da gleda takvi raboti, ili pojdi vo crkva i razgovaraj so otec, ako ne pomogne seto toa pocni so psihoterapevt ili psihijatar!
     
  5. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.643
    Допаѓања:
    161.581
    Пол:
    Женски
    Страв од што?
     
  6. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.043
    Допаѓања:
    6.653
    Пол:
    Женски
    Ако ги имаш направено сите анализи што ти ги кажаа членките и се е во ред со тоа, сметам дека би требало да идеш на психолог или психијатар.
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bremings

    bremings Нов член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Дефицит на Б12 предизвикува страв, параноја и куп други психијатриски и невролошки проблеми.
     
    Последна измена: 20 ноември 2019
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. devojka21

    devojka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    zdravo dali moze da mi pisete kontakt od marina od karpos ili od nekoj sto stvarno znae da gleda i pomaga?
     
    На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.643
    Допаѓања:
    161.581
    Пол:
    Женски
    А од што помага оваа Марина?
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  10. devojka21

    devojka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    ne znam jas samo mnogu komentari procitav za nea deka dosta raboti pogoduvala, ako ima nekoj poveke iskustvo neka spodeli
     
  11. Anna193

    Anna193 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    508
    Пол:
    Женски
    Значи живеам надвор од држвата каде што медицината е многу понапредна од кај нас, правев преглед на се што постои пред да се обратам овде.. Ви повторувам најдов по дома многу предмети на кои е правено вакви работи, и наоѓав крв стално.. Откако ми баеше жената од уплав стравот се намали значително, но сакам да ми ѓи тргнат работите што ми се направени.. На психолог ако идам освен терапии за смирување нема да ми помогне ништо.. Кога би имала потреба од псохолог би се обратила, но имам потреба да ми баат и верувај дека сум учена, прошетана, и со модерни сфаќања но како што велат додека не осетиш на своја кожа ќе мислиш дека секој што оди по бајачи е луд..
     
    На тп18 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nora mora

    nora mora Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Dedebalci kaj Olivera!
     
  13. Anna193

    Anna193 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    508
    Пол:
    Женски
    Ќе може ли број?
     
  14. bremings

    bremings Нов член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Не мислам ништо такво, само сакав да ти дадам совет, најчесто за Б12 треба сама да им сугеририраш на докторите за да го провериш оти го занемаруваат, затоа спомнав. Каде ќе си го бараш чарето понатака е твое. Има во Македонија многу видовити луѓе, особено пелагонискиот регион.
     
  15. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Еднаш една циганка на улица ми рече дека ми била фрлена магија, дека требало да и дадам 1000 денари за да ми даде семиња да ги посадам и ќе се тргнела.
    И дадов ситно и си заминав, зошто многу очај ми беше, ако и било да јаде нешто можела само да побара пари.
    Ви се има вакво нешто случено?
     
  16. nora mora

    nora mora Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Kakva magija e taa so vrzuvajne na maski deca ? Koj gleda takvi magii?
     
    На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    33.387
    Пол:
    Женски
    Како мислиш со врзување на машки деца?
     
  18. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.643
    Допаѓања:
    161.581
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира.:o
    @nora mora може малку подетално?:(
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dark light ◇>

    Dark light ◇> Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Машки
    Vrzuvanje ili zaklucuvanje taka se vika .
     
    На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    33.387
    Пол:
    Женски
    И што со тоа ќе постигне?8-|
     
    На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.