1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гатање, баење

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од kiki-riki, 21 ноември 2009.

  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    И јас така мислам . Сепак , чудно беше што ги пронајдовме сите тие работи во цвеќињата , закопани . Делови од облека , лажици , глава од барбика .. хорор :doh:
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Некој може сакал 'да направи магија', ама ако беше така, за ништо немаше да се трудиме, и сите се' со магија ќе добивавме.
    И љубов, и пари, и здравје....
     
    На PureEnergy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Баба ми иде по бајачи и верува дека сите нешто и прават. Човекот и рекол да копаш под чешмата ќе најдеш шајка со плав конец. Копала, стварно нашла ама ништо не и се смени во животот.
    Уште е параноична и верува дека сите комшии и прават маѓии.
     
    На *Amethyst*, SummerGirl и WildMk им се допаѓа ова.
  4. PureEnergy

    PureEnergy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    725
    Пол:
    Женски
    Во животот луѓе можат да сакаат да ти направат нешто дали со збор, дали со дела, дали како што викаат прават магии, во што воопшто не верувам, но едно да знаеш, најважно е како ти реагираш на тоа. Емоциите што ги создаваат тие предмети треба да се мирни, не треба да те вознемируваат. Не дозволувај на предметите да им придаваш симболско значење и да се обеспокојуваш, така им придаваш моќ над твоите мисли кои тие предмети сами по себе ја немаат.
     
    На CrazyGirl15 и WildMk им се допаѓа ова.
  5. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно зошто се трудите да ги разубедувате луѓето. Доколку они сметаат дека треба да одат по гатачи и бајачи нека одат, можеби нив со самото одење им помага нешто.
    Не можеме сите да веруваме во исти работи, ама не ги осудувам и не сакам да ги критикувам, ниту да им "тријам сол" над глава.

    Ако темата е да си споделуваат искуства и разменуваат броеви, нека биде за тоа, а вакви неповикани и на претходните страни што читав нека си најдат соодветни теми за разговор.
     
    На Lily15 и Veta им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Разменуваме мислења.
    На крајот од денот, пак секој ќе си прави, онака како што мисли.
     
    На SummerGirl и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  7. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Да де. Затоа сме на ова ниво.
    Затоа ако и се десе нешто лошо се некој е друг крив. Се некој им прави магии. Ние не сме народ што се носи со сопствените последици.
    И не. Не се во ред овие теми во 2020 година.
     
    На ElenaOfRivendell, SummerGirl, PureEnergy и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Точно, ама со тоа што на некој му кажуваш дека тие работи не постојат и дека не треба да верува, го правиш луд. Затоа реков секој нека верува во што сака.

    Да ама тоа според твоето размислување, не можат сите како тебе да размислуваат.
     
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не го правам никој 'луд'.
    Како го заклучи тоа?
     
    На PureEnergy и SummerGirl им се допаѓа ова.
  10. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Свесна сум дека баш на форум не може да исправувам криви Дрини.
    А, не ми е ни намера.
    Точно. Не сум повикана. Впрочем на темава никој не е. Имам слобода да пишувам во секоја тема.
    Жално е што уште магиите, гатањето и баењето се лични мислења. Треба да стане општоприфатено мислење дека е гола вода.
    И немој да ми кажеш дека луѓето што трчаат по вакви работи немаат психолошки проблеми.
    Магиите им се бегство од реалноста.
    И лошо е шо подобро и е да трчаат по бајарици отколку на психолог.
    Психологот се наплаќал.
    Јас како што знам има и државни психолози ама ај.
    Причини до бескрај.
     
    На ElenaOfRivendell, Shaya и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    367
    Имам братучетка која слушајќи една „видовита“ си го уништи бракот и сега е самохрана мајка со 7 годишно дете. Типката реши да го вара сопругот, а оваа видовитата ја убедуваше дека новиот дечко (патем и тој со жена и све) е за неа вистинскиот муж, па демек неговата партнерка и прави магии, ја урочува... ене ја сега, сингл мама е... не дека тоа е лошо, но таа ги имаше сите услови за долг и среќен брак и ги испушти, дел поради нејзинито лудило, дел поради тоа што слушаше совети од особа која тврди дека „чита вибрации“, ја гледа иднината и што ли уште не.

    Овие луѓе заработуваат на тоа што сакаме да го слушнеме, ама еве нека ми прости универзумот ако не е така.

    Бидете искрени према себе и другите, едуцирајте се, трудете се повеќе за да бидете повеќе и носете добра мисла, не судете. Е тоа е магијата за чиста совест.
     
    На Angel96, Elena 28, MeowMeow и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Од искуство со моја поранешна другарка, постојано бараше луѓе каде да оди (гатачи и бајачи), кога и кажував дека такви луѓе не можат да и помогнат и дека немаат над природни моќи ми викаше дека нејзе тоа стварно и помага, и веруваше цврсто во тоа, немаше сила што може да ја разубеди. На крај ми рече дека ја правам ненормална што одела по такви места.

    Од тогаш оставам на сите да веруваат во што сакаат, и не им тријам сол на раната што ја носат во животот, доколку сметаат дека нивниот проблем може да се реши на тој начин.
     
    На Elena 28 и Justicija им се допаѓа ова.
  13. Elena 28

    Elena 28 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    Eve da ti kazam za tie psiholozi dali ti na televizija si videla barem 2 psiholozi da kazat deka ziveme so 200 evra plata kako vo africa tobovite.. Bar tie struja i troskovi nemat.. Tie psiholozi? "" ".. Da se po bunat deka lugeto se psihicki bolni... Po televizija.. I samo reklama pravis lesno mu e Na psihologot sednal slusa da go zapnes da raboti i toj ke pisuva u forumov....
     
  14. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Прво психијатар е за психички болни.
    Друго, да, психологот седнал и слуша.
    А, бајарицата што прае?
    Ааа да, да. Гестикулира со раците плус.
    Не постојат магии. Постојат случајности и психолошки проблеми.
    Ако имаш инсомнија или депресија радо би на бајарица отишла од на психолог?
     
  15. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    Првпат ја разгледувам темава и искрено, прво мислев смешно ќе ми биде, тажно е напротив.
    Разгледав по мислења на една членка, ваљда ќе се препознае, се жали на необјасниви маки, од друга страна пишува дека има лезии на мултиплекс склероза, вели дека има син психолог, па ги нарекува психолозите алчни.
    Маки човечки:|
    Бар нека си направат именик на тие гледачи бајачи, цело време ко светиот грал да го бараат овде. Плацебо им е ваљда, што знам. Во секој случај, тажно.
     
    На WildMk и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  16. Elena 28

    Elena 28 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    Epa insomnija nema son pijam lekovi nisto cela nok buden covek.. Ne deka nekoj ke ti pomogne aj koja predlog bajacka za uplav son ima Edna voda sonovita bev.. Nisto za sega
     
  17. i_v_antikov

    i_v_antikov Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    17
    Go pocituvam tvoeto mislenje I donekade I samiot jas go mislam toa, no ponekogas se stavas vo iskusenie i vo misla, a sto ako postoi "drugaka strana"? Ne sum od onoj vek i sum bil na psiholog, za psihijatar uste ne sum. Crkva i manastir sekako da, no deka donekade veruvam vo vie "nadpirodni mokji" da, veruvam, zatoa sto samoto toa sto si pronaogas "cudni" stari po doma ti e jezivo i zacuduvacki, znaejki deka ne si ti toj koj sto toa go postavil tamu. itn itn... mozeme do beskraj da izmisluvame teorii i vistijna ili nevistina.. Nieden covek od ovaa zemja nema NEpominato bajacka - dali uplav, dali rawsturanje magii, dali nz sto, pa i ti duri veruvam deka ias pominato - znaejki ili ne znaejki, ako nisto drago baba ti ili majka ti te nosela na baenje od uplav ili ti vrzávala krveno konce od uroci, ili oko protiv uroci ili ne znam sto... ili pak ti ima kazano pu pu da ne te urocuvaat....
     
    На Veta му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cokoladen88

    Cokoladen88 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    Македонка, имала голема моќ, дали има некој од Краово нафорумот да ни помогне малку
     
    На Elena 28 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Искрено , јас ни не изреагирав воопшто . Мајка ми само се прекрсти и кажа " што и да е ова , Бог да ни ја чува фамилијата " и ги фрли во канта за ѓубре .

    Јас не верувам во магии , и тие предмети може и кучиња ги донеле ( имаше една дупка во оградата порано , па постојано влегуваа и излегуваа кучиња , мачки , луѓе .. ) , затоа и мислам дека целиот лош период во семејството беше само тоа . Период . Ете , помина и тоа , дојда убави времиња , така што , воопшто и не е важно веќе дали било магии или чиста случајност :) .
     
    На Elena 28 и PureEnergy им се допаѓа ова.
  20. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Да. Ама јас не сум била во состојба да одлучувам тогаш. Сега можам.
    Има луѓе кои постојано се по бајарици. Постојано одат да им баат. Цел живот им се ротира околу тоа.
    Во ред е така?
    Можеби секој човек во МАКЕДОНИЈА е бил на бајарица. Ама во светот не би рекла.