Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гел за цртање нокти

Дискусија во 'Тело' започната од The.Pink.Angel, 5 август 2012.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.348
  Допаѓања:
  87.571
  Пол:
  Женски

  [​IMG]
  Незнам како да ти објаснам али еве сликовито :) одбележаното со зелена линија ја означува таа стрес зона. Треба да се внимава на тоа при изработување на ноктот :) ако не е добро изработена таа `стрес зона` ноктот почнува да пука од страните..
   
 2. Ivo Na

  Ivo Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2016
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  по просто кажано ноктот не треба да е прав како пушка ни горе на плочката ни на завшетокот...аха сконтав фала ти .... и уште нешто горе кај шо почнува ноктот вечито прима возфух...ај хелп ако знаеш и фала ти многуууу :*:*:*:*
   
 3. еленагхс

  еленагхс Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Здраво, сакам да почнам со правење на нокти ама ми треба целата опрема, дали некој знае некоја страница од каде можам да ја набавам?
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  8.890
  Допаѓања:
  92.339
  aleksandar kozmetik baraj gi
   
 5. еленагхс

  еленагхс Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Барам на ФБ ама сите страници ми излагаат од србија :/
   
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.684
  Допаѓања:
  142.745
  Пол:
  Женски
  Extreme nails macedonia
   
 7. еленагхс

  еленагхс Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Можиш линк дами пратиш најдов едно ама тука има слики од направрни нокти и пишува салон за нокти нема никаде слики фрка се продава опрема.
   
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.684
  Допаѓања:
  142.745
  Пол:
  Женски
  https://www.facebook.com/azranailstudio
  https://www.facebook.com/clarissa.n...hP0kTdWisMx_Jvo4aeoHw-GZBbTbQBHFEC9wgfRdNwD-I

  https://www.facebook.com/aleksandar.kozmetik
   
 9. еленагхс

  еленагхс Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
 10. tropix4e

  tropix4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  139
  Стрес зоната е местото на ноктот што е најподложно на кршење кога се става гел или акрил. На тоа место треба малку повеќе да има гел, за ако во случај ги мавнете убаво ноктите, да ви се скрши кај слободниот крај на ноктот(тој дел од ноктот што е израснат и не е поврзан со месото) наместо во таа точка. Местото се наоѓа прелесно: притискате само малку на врвот од ноктот, таму каде што месото под плочката побелува(од обичната розевкаста боја на месото се менува и станува бела) се наоѓа стрес зоната. За нејзина заштита се гради апекс(највисока точка на ноктот). Исто како кога се гради мост и нели колку е позаоблен толку повеќе столбови има под него или такви натегнати сајли над него ако е предолг.
  Што се однесува до примањето воздух како што го викаш или одвојувањето на природниот нокт од вештачкиот, се е многу просто. Кога го подготвуваш ноктот за гел, многу темелно треба да ја исчистиш кутилкулата(дел од кутикулата е до толку тенка и залепена за самиот нокт што со голо око не се приметува). За таа цел убаво ќе ти послужи пушер(само те молам повнимателно со него пошо многу лесно можеш да си го забодеш во живото месо што уствари ти го држи ноктот) и такво ноже за кутикули
  [​IMG]
  . Откако ќе ја исчистиш кутикулата веќе пристапуваш кон турпијање на плочката. Најубаво да го правиш ова со бафер(не знам како се вика кај нас ова еве ти слика во спојлер
  [​IMG]
  затоа што не ја оштетува до толку плочката, туку само малку ја гребе со цел подобро да ти се соедини гелот со ноктот. Најмногу со бафот треба да поминеш кај кутикулата и од страните на ноктот, затоа што обично таму прво почнува да се одвојува материалот. После бафот помини по ноктите со четка за да ја тргнеш прашината и пребриши ги со алкохол(медицински, тој другиот остави го за други прилики:P). Никако не ги пребришувај со обичен ацетон со кој што обично се вади обичен лак, затоа што во нив обично додаваат масла што кога го вадиш обичниот лак ти ја увлажнуваат плочката и не и даваат да се исуши заради самиот ацетон(што ако е чист ги суши ноктите), ама му сметаат на гелот да се задржи за ноктот. Откако ќе ги пребришеш со алкохол веќе преминуваш на самото нанесување на гелот. Јас затоа што имам многу влажна плочка и алкохолот обично не ми ја суши до крај, си ставам дехидратор прво, па прајмер, па тек после тоа почнувам со се што се пече во лампа. Обично кога имаат вакви влажни плочки ко моите, ги турпијаат до немај каде, ама јас тој луксуз не можам да си го дозволам, затоа што и така ми се тенки ноктите. Ако почнам да ги турпијам толку, кај ќе ми биде крајот.
  Јас пред скоро година дена почнав да си ги правам ноктиве со гел, исто вака за себе и за поблискиве. Не за друго се убив од купување бази, бои, топови и разни материјали за дизајн за нокти(евтини се на алиекспрес чудава што да им правам, мора да ги имам). Стигнав до тој степен во мојава пошта да ме знаат сите и да ми викаат тие на шалтер дека цела Кина ќе ја донесам.Кога не ставав дехидратор и прајмер не ми издржуваа долго ноктите. Ни недела дена не успевав да ги носам.
   
 11. Osamena devojka

  Osamena devojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2018
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  2.852
  Пол:
  Женски
  Na fb stranata matrijali za nokti dasa