1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гел, пена, чистачи за секојдневно миење лице

Дискусија во 'Лице' започната од Rozich, 22 октомври 2011.

  1. Tina22m

    Tina22m Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Ве молам предложете ми gentle cleanser/face wash за сува кожа на лице
     
  2. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    1.512
    Пред повеќе од една година, единствено си го миев лицето со Dove сапун, и тоа исклучиво од краставица, другите ниедни не ми одговараа, а да не коментирам за други брендови. Се уште би го користела, ако не за лице, барем за тело.
    Кога сакав да сменам нешто, си купив гел на Алверде Hydro Aqua washgel,
    [​IMG]
    искрено, не бев нешто воодушевена, можеби и кожата да ми била хидрирана, иако го користев во комбинација со една крема исто така на алверде со limette&apfel. Ги земав затоа што се рекламираат за органска козметика, но не би ги купила повторно бидејќи составот не им е препорачлив во однос на балансот на алкохолите, маслата и сл.
    После него, мојот фаворит, Garnier Bio, Lemongrass :inlove:
    [​IMG]
    Прво, пакувањето им е многу симпатично и практично, второ, мирисот ммм прекрасен и освежувачки, трето, лицето го осеќам чисто, не ми е затегнато, ниту пресушено. Да напоменам дека е за комбинирана до мрсна кожа. Сакав пак да го земам, но имаше и други што сакам да ги пробам, па за една година, ете 4 чистачи успеав да сменам :D
    После него се префрлив на 'Have a eggshell cleansing foam' за комб. и мрсна кожа од It'S Skin, корејски бренд, го земав поради препорака за добриот состав.
    [​IMG]
    Како за пена, има доста густа и свиленкаста текстура, пријатно мириса, но неколку пати се деси да ме печат очите, што е big no од мене. Тоа не ми се десило со други производи. Пак не би го купила, би го препорачала на некој што има навистина масна кожа, но пре би работела на конторла на себум.
    Последно си го купив од балеа плавата пена за чистење на лице за комб. и мрсна кожа.
    [​IMG]
    Немам никакви импресии, сакав да пробам затоа што многу го препорачуваа како за таа цена и дрогериски производ. Ок е, никакви посебни забелешки, но понатаму повеќе ќе преферирам гелови за лице, а сакав да го земам гелот на оливал, ама ај следен пат :)
     
    Последна измена: 11 октомври 2020
    На Flower27 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.809
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    Предобар!
    Balea-MED-Ultra-Sensitive-Wash-Gel-150-ml.jpg
     
    На Lollipop_123, annii и teressa им се допаѓа ова.
  4. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
  5. Ladybug2436

    Ladybug2436 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    647
    Пол:
    Женски
    Колку кошта тој гелот од Гарниер?
    Иначе јас плавата пена за чистење на лице од Балеа ја користам долго време и мене многу ми одговара. Го пробав и it's skin ама ми ја суши кожата иако имам комбинирана. Сега се мислам да пробам и некој гел од Олпео, гледам на интернет многу ги фалат.
     
  6. Bella205

    Bella205 Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Дали за чистење на комбинирана кожа е подобро со пена или гел?
    Јас имам многу мрсна Т-зона, а другиот дел сува кожа и тоа посебно кај образите.
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.088
    Пол:
    Женски
    И двете опции се добри. Во овој случај Биодерма себиум ќе ти одговара.
     
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.042
    Допаѓања:
    40.215
    Мене ова од итс скин премн ми го затега лицето, ако не се намачкам веднаш мислам ќе ми се распука кожата. И да премн пече очи
     
  9. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    1.512
    Околу 350 ден. мислам дека беше :)
     
  10. Lollipop_123

    Lollipop_123 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.140
    Допаѓања:
    1.730
    Пол:
    Женски
  11. QueenBeyonce

    QueenBeyonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    831
    Пол:
    Женски
  12. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    download.jpg
    Ми стана омилен гел за миење лице, го користам веќе 2 месеци секој ден, убаво чисти и не ми го суши лицето:)
     
    На beautys20 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.042
    Допаѓања:
    40.215
    Гел со гликолна има ли кај нас? Ама да не е од скапите
     
  14. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    6.709
    Пол:
    Женски
    Препорака за гел за лице? Имам мрсна кожа склона кон акни...
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.301
    Допаѓања:
    200.503
    Пол:
    Женски
    Некој нежен, што нема да ти ја суши. Моја препорака е гелот со смиљ на Оливал.
    [​IMG]
     
    На Lollipop_123, QueenBeyonce и jovana03 им се допаѓа ова.
  16. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    6.709
    Пол:
    Женски
    Каде можам да го најдам? Онлајн знам, дали го има во аптеки или маркети?
     
  17. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    [​IMG]
    Доста пријатно сум изненадена од пенава, не знам дали тука ја видов како препорака или некој ми ја кажа ама да споделиме. Ми требаше нешто баш вакво за миење на лице. Гелови не ми се допаѓаат, некако тешки ми се, ама пенава е супер. Нема јак мирис, воопшто не ми ја суши кожата или иритира. Ја користам навечер за миење на лицето, најчесто додека се туширам и еве, месец дена супер се покажува. И после приметувам дека убаво ми се нанесуваат серумчињата и тракатанците.
     
    На Lollipop_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.301
    Допаѓања:
    200.503
    Пол:
    Женски
    Во ДМ треба да го има. И пената не е лоша, дури и понежна е, јас ја користам пената иако имам комбинирана кожа. Геловите ми го сушат лицето скоро без исклучок.
     
    На QueenBeyonce и jovana03 им се допаѓа ова.
  19. QueenBeyonce

    QueenBeyonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    831
    Пол:
    Женски
    Исто искуство имам. Пената ми е многу многу подобра од гелот. Кожата ми е понежна.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    44.180
    Пол:
    Женски
    Досега најпогодени гелови за лице ми биле овие, розовиот е совршенство:
    [​IMG]
    Состојки :
    AQUA, GLYCERIN, COCAMIDOPROPYL HYDROXYSULTAINE, METHYLPROPANEDIOL, SODIUM ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, SODIUM CHLORIDE, PANTHENOL, BISABOLOL, SODIUM COCOAMPHOACETATE, POLYGLYCERYL-4 CAPRATE, COCO-GLUCOSIDE, GLYCERYL OLEATE, GLYCERYL CAPRYLATE, SODIUM METHYL COCOYL TAURATE, ETHYLHEXYLGLYCERIN, CITRIC ACID, HYDROGENATED PALM GLYCERIDES CITRATE, TOCOPHEROL.

    [​IMG]
    Состојки: AQUA, ETHYLHEXYL STEARATE, ISOPROPYL PALMITATE, GLYCERIN, CETEARYL ALCOHOL, GLYCERYL STEARATE CITRATE, GLYCERYL STEARATE, BUTYLENE GLYCOL, CETYL PALMITATE, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL, DECYL OLEATE, PHENOXYETHANOL, CAPRYLYL GLYCOL, TOCOPHERYL ACETATE, DECYL GLUCOSIDE, PARFUM, XANTHAN GUM, ALCOHOL DENAT., MANNITOL, CELLULOSE, TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE, SODIUM HYDROXIDE, CUCUMIS MELO FRUIT EXTRACT, HAMAMELIS VIRGINIANA LEAF EXTRACT, HYDROXYPROPYL METHYLCELLULOSE, HYDROGENATED PALM GLYCERIDES CITRATE, TOCOPHEROL, BENZYL ALCOHOL, CITRONELLOL, GERANIOL, LIMONENE, LINALOOL, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, CI 77491.

    Поради ситуацијава не сум во можност да патувам и купам доволно залихи од DM, па би била благодарна за предлог за гел што би можела да го порачам или купам во аптека. Моментално имам од розовиов гел, при крај ми е и почнува да ме фаќа паника каде би можела да најдам нешто што нема да ме иритира и пресушува на лице.
    @Biodevojka или било кој друг што има предлог-благодарам однапред. :hug:
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.