1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Генерализации за луѓето низ градовите во РМ

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Cosmi, 7 октомври 2019.

 1. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  7.603
  Допаѓања:
  75.815
  Пол:
  Женски
  Што мислите за генерализациите за луѓето односно за карактерот на луѓето кои доаѓаат од одредени градови,според мене не постојат аргументи за вакви генерализации,ама постои муабетот .
  Скопјани-фалбаџии и снобови
  Прилепчани терсене луѓе
  Охриѓани- лошички луѓе
  Тетовчани -скржави ко Евреи
  Велешани-сеирџии
  Битолчани-чаламџии
  Кумановци - србомани
  Кочани-мирни луѓе
  за други не сум чула:D
   
  На Cinnamon Bun, Rama, Alishan30 и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.637
  Допаѓања:
  134.396
  Се' е тoчнo :D
  Гевгеличaни -џaнaци, тревкaри, кaкoв е нaзивoт не знaм :D
   
  На Rama, Feminka22 и Gosh им се допаѓа ова.
 3. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  7.603
  Допаѓања:
  75.815
  Пол:
  Женски
  Викаш,:D
  Само да не почнат да се лутат8)
   
 4. Ivanna23.

  Ivanna23. Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2019
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  1.018
  Пол:
  Женски
  Не сум воопшто за генерализирање на луѓето според градови бидејќи мислам во секој град има секакви тоа е карактер нема врска со местото каде живееш :)
   
 5. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.637
  Допаѓања:
  134.396
  Ќе се лутaт тие штo ќе се прoнaјдaт :D
  Акo не се сфaќa oзбилнo, oк е.
   
  На marchi-cool, Independent Girl и Cosmi им се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.865
  Допаѓања:
  150.371
  Пол:
  Женски
  Шо е чаламанџија да знам шо чоек сум? :tmi: Оти за сега побрзо ќе повервам дека сум Велешанка него Битолчанка оти не знам шо значи. :rofl:
   
  На Rama и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
 7. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  7.603
  Допаѓања:
  75.815
  Пол:
  Женски
  Чаламџија е некој вид фалбаџија најубави,најпаметни ...:D о вие битолчани од широк сокак...
   
  На Rama, dunika, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.865
  Допаѓања:
  150.371
  Пол:
  Женски
  Ах, одма прај смисла. :makeup:
  paun2-620x412.jpg
   
  На Yowannty, Rama, ForeverYoung и 7 други им се допаѓа ова.
 9. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.684
  Допаѓања:
  8.982
  Пол:
  Женски
  Од набројаново, имам контакт најмногу со Скопјани и Охриѓани, и сметам дека е грешно напишаното:D ама ај да се посмееме.
   
 10. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.226
  Допаѓања:
  39.375
  Пол:
  Женски
  Што карактер е Србоман, за другарка прашувам ? :D
   
  На Rama, stetoskop, SnowWhite8 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.684
  Допаѓања:
  8.982
  Пол:
  Женски
  Зависи од кој град на Србија;)
   
  На stetoskop и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 12. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  7.603
  Допаѓања:
  75.815
  Пол:
  Женски
  Вана би Србин ,бре:Dзбори на пола српски и навива за Србија.:D
   
  На Rama, stetoskop и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 13. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.226
  Допаѓања:
  39.375
  Пол:
  Женски
  :D
  Таков ни е дијалектот кутриот ама локал патриотизам, пак го сакаме со сите маани и врлини. Постариве се србомани невидени, пробај поеби се и за друга репрезентација навивај на некој натпревар а да не е Србија, ти следуваат лекции од чича Дража па до денес. :D
  Ние младите сме топ, бар така велат од страна 8)
   
  На Rama, stetoskop, Afrodite¥ и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.132
  Допаѓања:
  18.192
  Пол:
  Женски
  Јас па очекував Кумановци шегаџии да пишува, по стереотипно здравје. :D
   
  На Rama, stetoskop, SnowWhite8 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Машки
  :D

   
  На Alishan30 и EvAngelos им се допаѓа ова.
 16. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.094
  Допаѓања:
  29.037
  Од градовиии?

  9 од десет луѓе можам да погодам од која населба се од Скопје. :D
   
  На senza.parole, kankus, Rama и 6 други им се допаѓа ова.
 17. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  12.454
  Допаѓања:
  103.655
  Пол:
  Женски
  Глупи стереотипи.Секаде има добри и лоши луѓе.
  Не треба да се генерализира карактер врз основа на место на живеење.
   
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
  Кавадарчани - скржави. За ова две раце кревам. :D

  Маж ми е увезен. За него немам генерализација.:rofl:
   
 19. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  3.578
  Допаѓања:
  89.369
  Пол:
  Женски
  Спуштај рацете,кавадарчани се се само скржави не.Тебе некој егеец ти се погодил или ти си егејка:D
  Јас би ги нарекла “шегобијци” или “заебанти”.

  @Cosmi со исклучоци нели,баш ти се точни описиве:).Само за скопјани не може да се генерализира,ептен се тежок микс моментално.
   
  На WarriorMind, Rama, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.865
  Допаѓања:
  150.371
  Пол:
  Женски
  И ова е решено, @Gosh по населби можи да кажи, а чинам поќето шо се од таму можат. :D
   
  На Cosmi, DAngel, dunika и 1 друга личност им се допаѓа ова.