1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Генетски модифицирана храна... ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kikikikirika, 18 јуни 2011.

  1. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    Интересна дебата, во целост се согласувам со професорката која за разлика од Велков има издржани факти..



    Накратко да објаснам ако некој го мрзи да ја гледа дебатата..Професорката на земјоделскиот факултет смета дека ГМО храната не е ниту блиску толку ризична колку што се крева паника, појаснува дека во Македонија не се произведува ГМО но дека кај увезените прозиводи може да се пронајде во трагови од соја, пчека и слично.. факт е дека ГМО постои десетици години наназад а ништо драстично не се сменило ниту кај добитокот ниту кај луѓето додека пак Велков сака да докаже како гмо била франкештајн храна и како од нас ќе направела чудовишта што е крајно небулозно и непотврдено а и нелогички со оглед на тоа што се користи веќе со децении наназад.. Велков се обидува да објасни како еден француски научник објавил научен труд со кој што тврди дека постојат опсаности од ГМО храната но затоа пак професорката ја потсетува да додаде дека шест академи го отфрлиле тој научен труд кој што Велков го презентира на семинари и слично со цел да ги убеди луѓето во она што таа го тврди а не го потенцира отфрлувањето на цел тој труд кој што во суштина не постои..

    Јас заклучив дека на оваа Снежана Велков единствено може да и веруваат само недоволно информирани луѓе а мој впечаток е дека таа и сличните на неа се некакави си промотори на компании кои произведуваат органска храна па со тоа си го тераат бизнисот..плус сум читала секакви небулози со кои само ги заплашува луѓето а немаат никаква логика..вие сами заклучете.. јас мислам дека ГМО се разбира дека неможе да биде еквивалентно на органска храна но затоа пак органската храна е прескапа за да го прехрани целиот свет па затоа алтернативата е ГМО која исто така е скапа инвестиција но сепак е контролирана од група на луѓе кои прво ја тестираат таа храна дали може да предизвика штетни влијанија кај луѓето па дури потоа ја пуштаат во производтсво, а сега ако сме тотални скептици и ако сметаме дека се околу нас е завера тогаш треба да скренеме од параноја и да завршиме у лудница, мене дури чудни ми се луѓево како сакаат експерти за све да бидат, за тоа има микробиолози, хемичари, медицински лица јас се чудам како некој се дрзнува толку убедливо да зборува за нешто кое е толку комплексно и бара многу работа..еве ние не сме професионалци но затоа имаме камн сенз..малку своја логика уклучете..луѓето се исти години наназад да беше гмо штетно зомбија по улици ќе шетаа..
     
    На Waverly Raven, ebola и Rama им се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Јас си имам зацртано дека таа храна не е баш здрава, но кога околу мене нема природна храна туку модифицирана, тогаш што да правам, би ја конзумирала.
     
  3. whiteButterfly

    whiteButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    На La diabla, makedonkamak, Priroden и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Велкoв декa е зaбегaнa сo некoи стaвoви се сoглaсувaм и тoa мнoгу зaбегaнa, штo не знaчи декa зaрaди oстaнaтите стaвoви, требa дa дисквaлификувaме се штo кaжувa.

    Немaм мнoгу време мoментaлнo, бев нa дебaтa вo 2013 сo Велкoв и Зoрaн Пoпoвски прoфесoр oд земјoделски, кoј вo 2014 беше кaндидaт зa претседaтел oд ГРOМ.


    Eve go videoto

    И бaш кaкo тебе oбјaснувa, мнoгу е кoмплекснo, oвa-oнa и му викaм прoфесoре aкo е кoмплекснo и сеуште не е 100% дoкaжaнo декa немa никaкви негaтивни пoследици, штo мислите зoштo не пoбaрaaт некoе време дa се зaбрaни прoизвoдствoтo?
    Нели чoвечкиoт живoт е нaјбитен, штo aкo пo 5 гoдини се дoкaже декa е штетнo?

    И ми викa, не мoжете дa гo пoбaрaте тoa и веднaш смени темa, кaкo целa гoдинa бил вo Америкa, јaдел мнoгу ГМO хрaнa и ништo не му билo.

    Сaкaм дa кaжaм, кaкo штo велиш Велкoв е у бизнис сo oргaнскa хрaнa и зaтoa прoпaгирa, мoжaм дa ти речaм oвoј е пoврзaн пaртиски сo земјoделски инспектoри или шo знaм шo и нa oвие дебaти јa рaзвoднувa рaбoтaтa, зa пo некoјa гoдинa студентите дa речaт пa прoфесoрoт тaкa ни кaжувaше нa предaвaњa и дa не се буни нaрoдoт.
    Oвa е нaјпрoстo кaжaнo, дa не речaм сo твoјa лoгикa, штo не знaчи декa е тaкa.

    Ќе пишaм пoдoцнa пoдoлг пoст, a @StefChef игнoрирaјте гo, немa никaквo шкoлo пoврзaнo сo темaтa, нaучнo е неписмен, нa кaјгaнa уште пoгoлеми глупoсти тресеше, среќa гo бaнирaa.

    У спoјлер импресиите oд дебaтaвa

    Screenshot_2016-08-04-12-14-09.png
    Screenshot_2016-08-04-12-14-43.png
    Screenshot_2016-08-04-12-15-12.png

    Screenshot_2016-08-04-12-15-31.png
     
    Последна измена: 4 август 2016
  5. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    [​IMG]
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    ПРОТИВ.Страшни болести се јавуваат како резултат на гмо.За жал таква храна преовладува и кај нас.Неможеме да знаеме од какво семе се зеленчуците и овошјата што ги купуваме,а за преработената увозна храна па да не правиме муабет.Треба ништо да не купуваме и пак нема да знаеш што јадеш и од каде носи пазарџијата.
     
    На hermosa и joy1 им се допаѓа ова.
  7. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
  8. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Против, апсолутно.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.474
    Пол:
    Машки
    Стара е објавата, но да појаснам. Човекот починал како резултат на анафилакса(анафилактичен шок) што е еден од потенцијалните исходи на хиперсензитивност тип 1 или народски- алергија, тој имал претходно асоцирани алергии на храна и со себе носел адреналин.

    Што значи дека смртта не е директен резултат на “штетното дејство” од генетското модифицирање туку на преосетливоста што тој ја пројавил кон некоја од компонентите и претставува изолирам случај што и практично не може да се земе во предвид.

    Ајде те молам, кажи ми кои се тие страшни болести?
     
    Последна измена од модератор: 17 мај 2019
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Последна измена: 17 мај 2019