1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Генетски модифицирана храна... ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kikikikirika, 18 јуни 2011.

  1. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Познавам личности како тебе, кои не ја гледаат убавината на едно обично дрво. Пораснато само во природата. Но, ако е менувано, модификувано (пр. со железни решетки околу нив за да не се шират гранки) одма им е интересно и убаво.
    Во принцип ми се одбивни луѓе кои не го прифаќаат она што го дала природата, туку мудруваат како да се попаметни.

    Факт е дека гмо храната доведува до стерилитет, бројни болести, повеќето неизлечливи, ако храната е модифицирана, самата таа ќе модифицира нешто во организмот...итн...
    Не знам што тука не е јасно ?
    Јас ваква храна не сакам да јадам и не сакам никој да ми ја наметнува. Нека си ја јадат тие кои ја измислиле.
     
    На sunfemina, Domino, Daydream и 5 други им се допаѓа ова.
  2. LadyNitro

    LadyNitro Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    31
    Но зарем не сфаќате, храната е МОДИФИЦИРАНА. Сите се раѓаме со свои гени по кои се разликуваме од останатите. Со менување на гените на храната која ја јадеме, се менува и нешто кај нас, во нашиот организам. StefChef ова го спореди со политиките на Самсунг и Ејпл. Но не е исто. Кога одиме да купиме телефон, имаме избор, според квалитет и цена. Но, тука со ГМО немаме избор, тоа е наметнато, затоа големо НЕ за ГМО!!!!
     
  3. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Јас ја гледам убавината на едно дрво и како може да се адаптира на секакви услови,што ќе ја создаде природата.
    А за твоите тврдења дека предизвикуваат разни болести,од кај знаеш дека само ГМО е штетно,а животниот стил не доведува до стерилитет.
    Докажан предизвикувач на стерилитет е пушењето,после не адекватна исхрана и надворешни фактори(радијација,загаденост).
    Јас ти кажав неколку примери на био технологијата каде што има толку многу полезни дејства,не можеш да ги разбереш.
    Не ми е битно дали веруваш или не,ако ти се деси во иднина некоја болест био-технологијата ќе ти помогне да ја излечиш,а твоето негирање нема никаде да те доведе.
    Ти препорачувам да прочиташ што вистински научниците викаат за ГМО,а не некоја медија од хомеопати,алтернативна медицина или псевдонаучници,кој не се објективни и не се пристрасни.
    http://www.biofortified.org/2013/10/20- ... -ge-crops/
     
  4. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Ок имај избор,но јас повеќе би бил да се стави етикета колку пестициди се ставени во сите храни.
    Исто како што има за хранливата вредност и макро нутриентите,треба да има и колку се прска и дали е почитуван стандардот при вршење на таа дејност.
    И ти кажав една аналогија на капитализмот,за да можат тие компании да преживеат мораат да направат така,за да продолжи истражувањето на генетскиот инжињеринг.
    Монсанто е најпозната да,но има и други корпорации.
    Плус Монсанто не е толку злобен како што медијата го кажува тоа,многу од нејзината технологија е дадена за безпари во земјите каде што немаат толку пари да им платат на нив.
    Затоа секогаш има две страни на приказната,ако си против Монсанто те разбирам,имаат патенти не прават развој на биотехнологијата.
    Решение е отвореност на генетиката и како што има open-source софтвер така треба да има и за гените.
     
  5. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    А од каде знаеш дека ГМО не е штетно? Имаш ти некаков удел во тоа или не? Провери на сигурен начин дали е штетно или не? Или само од нет нешто прочитано, па се увери сигурно дека е тоа така како што велиш? Дали би си дозволил ако некој ти рече или си прочитал некаде на пример дека отровот е добар за човекот, не е штетен, ќе го испиеш или ќе размислиш дали тоа е добро или не? Ама да речеме, ете од некаде такво тврдење да ти даде, иако си начул дека е сигурно штетен.

    Мислам дека човек треба да внимава што јаде, бидејки телото не е играчка, човек денес го има, а утре којзнае.Како човек ќе го научи сопственото тело, односно како ќе го навикне, така тоа ќе прави.И многу е важно човек да го зачува своето тело најдобро што може, а кога станува збор за храна, пијалок, треба посебно да обрати внимание на тоа.Затоа што истото ако не функционира правилно, џабе е се.Некои велат телото ни е како превозно средство, ако не функционира како што треба, тешко дека ќе ни биде од корист.Не е што сакам ќе правам, што сакам ќе јадам, а утре ден, ете ти некаква болест, од никаде се појавила, наеднаш, а да ти таа болест, си функционирала, тоа се што се јадело, си тлеело и на крај се манифестирала надворешно.И сега, зарем се што човек ќе прочита за храна, ќе земе здраво за готово? Не.

    Ете и да е така како што велиш за ГМО, не би требало да си толку сигурен во тоа.Ако се земе во предвид што денес луѓето не ќе направат се заради пари, профит.
     
    На sunfemina, Silver.E и elisabeta им се допаѓа ова.
  6. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    А за што да се работи?
    Од што треба да живеат луѓето,од воздух.
    Таков е капитализмот и уредувањето,ако имаш подобра идеја,направи нешто.

    GE crops currently on the market are safe to eat. (See the European Commission Joint Research Centre, European Food Safety Authority, The American Medical Association, the National Academy of Sciences, and the World Health Organization)
    The processes of genetic engineering and conventional genetic modification pose similar risks of unintended consequences.
    The risks and benefits of new traits in crops depend upon the traits themselves and not the means of their introduction, whether through GE or conventional means.
    The planting of Bt cotton has reduced the use of sprayed insecticides.
    The planting of Bt corn in the US has benefited growers of non-GE corn.
    Planting of Bt cotton has enhanced yields in China and India.
    Planting of Bt cotton has reduced insecticide poisonings of farmers and their families.
    Adoption of Bt cotton enhances insect biodiversity.
    If not properly managed, overuse of Bt spray or Bt crops will lead to Bt resistant insects.
    Farmers need to deploy a crop diversity strategy and crop rotation to reduce the evolution of insect resistance.
    US farmers that plant BT crops are required to deploy a “refuge strategy”: creating refuges of crop plants that do not make Bt toxins. This promotes survival of susceptible insects and has helped to delay evolution of pest resistance to Bt crops.
    Global pest-monitoring data suggest that Bt crops have remained effective against most pests for more than a decade.
    Failure to provide adequate refuges appears to have hastened resistance of pink bollworm in India and western corn rootworm in the US to Bt.
    Effective methods for slowing the spread of insect resistance include crop rotation, intercropping and planting refuges of non-BT cotton and non-crop species.
    Planting of herbicide tolerant (HT) crops has reduced the environmental impact of herbicide use. This is because the reduced tillage associated with planting of HT crops has led to reduced soil erosion and reduced greenhouse gas emissions.
    The liberal use of glyphosate without proper management has spurred the evolution of weeds resistant to that herbicide.
    The evolution of herbicide resistant weeds is a problem for farmers who rely on a single herbicide.
    GE crops are just one of the many tools that can be used to enhance the sustainability of farms.
    Papaya genetically engineered for resistance to papaya ringspot virus has protected yields against significant losses from the virus and saved the Hawaiian papaya industry.
    Consumption of Golden Rice, within the normal diet of rice-dependent poor populations, could provide sufficient vitamin A to substantially reduce the 6,000 deaths caused every day by vitamin A deficiency and save the sight of several hundred thousand people per year in a cost efficient manner.

    http://www.biofortified.org/2013/10/20- ... n-ge-crops
     
  7. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Па можеле на поинаков начин да заработуваат, а не преку храна и уништување на човештвото преку храна.Не од една страна да тврдат здрава храна, а уствари да и не била здрава.
    Дали имаш твое лично размислување? Не преземено од нет.
     
  8. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Телото не препознава органска храна,храна процесирана,храна полна со хербициди и пестициди или ГМО храна.
    Препознава 3 макро нутриенти и тоа протеини,јаглехидрати и масти.
    Во случај да не знаеш ГМО храната 10 години се тестирала за да се види дали е сигурна,додека органската се што треба е да задоволи некој стандарди за да биде наречена органска.
    Мене органска или не органска ништо не ми значи,битно е вкусот и да е ефтина.
    И терминот органска не значи дека е здрава,само за споредба тие користат исто ѓубриво или пестициди за да можат да бидат кажани дека се органски.
    А кој растенија не се органски ?
    Здраво е да не бидеш гојазен(дебел),да можеш да се движиш и да имаш нормален социјален живот.
    Бидејќи нутриционизам ми е гранка што многу ја знам и ја читам и сакам да дадам совет базира на факти и на искуство,секогаш велам дека здраво е да имаш балансиран живот.
    Да јадеш што е можно дома зготвена храна,да бидеш социјален и да можеш да јадеш со друштвото,да конзумираш алкохол во умерени количини(1-2 неделно) и да бидеш активен и сонцето да те грее.
    Сите тие работи кога ќе ги правиш ќе бидеш здрав,тоа е за мене исхрана балансирана.
    Да не е стресна,комплицирана и да не е рестриктивна,да нуди избор :)
     
  9. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ама зошто би јадел човек нешто за кое не е сигурен дека е здраво? Да, денес е тешко сосем здрава храна да се најде, се испомешано е.Скоро купив зеленчук, запакован, на некој начин дознав, за жал лош, мислам се зачудив и колку е истиот здрав, да ако истиот се растопи, комотно може облека да исфарба и бојата тешко да се извади, а можам да замислам какво дејство на организмот има, можеби разорно.Бидејки таа боја, премногу вештачки делуваше.А луѓето купуваат од истиот.Што останува за друг вид на храна? Можеби полошо.А тоа ме убедува дека се она кое го јадеме, не е здраво.Друго е свеж зеленчук.
    И уште да помислам дека ГМО не е штетно, некако не ми е баш тоа за верување, нема врска ова што го кажав, колку што сакав да кажам дека не е се здраво она што се јаде.Не ми е сигурно веќе ништо во врска со хранава, а не пак за ГМО.
     
  10. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    ГМО зелка сеуште нема,но ако има ќе го нема тоа што сега го опиша.
    Тоа е случај каде што луѓето профитираат од стар зеленчук и нема правни норми против тоа.
    Ако нешто што ГМО направило е да јаболката не стане кафеава после одредено време.
    http://www.nydailynews.com/news/nationa ... -1.1340831
    Втората генерација на златниот ориз ќе спаси повеќе луѓе каде што нема достапност за витамин А.
    Како што пишав во светот секој ден умираат 3000 луѓе од недостаток на Витамин А.
    Второ јаглерод диоксид има во атмосферата кој е од човечки фактор и ако се посадат повеќе дрвја ќе се намали со што ќе се апсорбира повеќе јаглерод диоксид.
    Технологијата на АрборГен го прави тоа.
    http://www.arborgen.com/index.php/produ ... eucalyptus
    Тоа ќе зачува простор и ќе овозможи да се произведува биогориво и огрев исто така.
    Со тоа што ќе го намалат растот од 10 за 4 години ќе се намали и сечењето на дождовната шума.
    Банана со вградена вакцина,можностите се преголеми.
    http://www.theguardian.com/science/2000 ... usdiseases
    Има секогаш две страни на приказната,а науката во правите раце е секогаш полезна и го прави квалитетот на животот подобар.
    Пример за лоша наука е ДДТ,Цигари,Нуклеарна бомба.
    Но ако не била нуклеарната бомба немало да има нуклеарни реактори,хемотерапија,магнетна резонанса,комјутери и разни технологии заради тоа што науката била алат за уништување но и за прогрес на човештвото.
     
  11. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Многу се вадат со тоа дека со ГМО ќе се добие многу храна за да се прехрани населението, зошто сме многу на планетава, а храна нема доволно за сите.
    И се додека некој плаќа по 2000 долари за еден ручек, се вози со приватни авиони, носи часовник од милион долари, чевли од 20 000 долари (и други ненормални цифри), не и не можам да сфатам дека некој некаде е гладен !!!
    И треба да се прозиведува отровна храна, да се труеме сите, зошто некој е гладен...
    Светот не е сиромав зошто не можеме да ги нахраниме гладните, туку зошто не можеме да ги нахраниме богатите.

    Точно е дека има и други штетни работи, како пушењето. Ама гледам да се заштитам од сите работи. Не велам, абе јади го, и онака се е загадено.
    За мене тоа не е оправдание. Знам дека е тешко во ова време, со овој начин на живот, ама сепак гледам колку можам да се заштитам од сета нездрава храна, средства, итн.
     
    На whiteButterfly, sunfemina, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Се согласувам со болдираното,но ете такви сме ние луѓето,себични и гледаме само за себе.
    Што правиме каде што нема услови за органско и за конвенционално производство.
    Прост пример е Мексико која увезуваше пченка и сега е еден од поголемите извозници,исто и Индија.
    Затоа што Гринпис правеше пропаганда во Африка,сега не ја прифаќаат ГМО,а сеуште гладуваат.
    Е кажи ми сега кој е во заблуда,луѓето што се радикални или луѓето што сакаат да помогнат.
    Ти претставив погоре примери каде што ГМО може да биде бенефитно.
    Сите други истражувања што се правени се негирани од големиот круг на научници.
    Затоа треба да се види што е решение,ГМО е само една од алките каде што може да биде многу полезна технологија.
     
  13. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    170
    Исти ѓавол е. Дали ќе умираат од глад, или од генетски модифицираната храна, исто е. Само што сега ќе внесуваат се и сешто во организмот, и ќе се создаваат уште многу болести на 21 век.

    Сигурна сум дека ги имаш видено како изгледаат сите тие огромни животни, со 2-3 глави, кои за жал биле хранети со генетски модифицирана храна.

    Сигурен си дека сакаш ова да го внесуваш во организмот? Па нели се зборува со здрава исхрана можеме да спречиме повеќе болести, со ваквата исхрана ќе го направиме спротивното. ;)


    Ние, го јадеме тоа месо, го пиеме тоа млеко, и воопшто сите други млечни производи. По неколку години кога голем број луѓе ќе бидат стерилни, кога ракот уште толку ќе се прошири, а и ќе се појават повеќе болести, ете тогаш кога веќе нема да има назад, кога ќе бидат упропастени неколку идни генерации ќе се бара чарето.
     

    Прикачени фајлови:

    • index.jpeg
      index.jpeg
      Големина на фајлот:
      8,7 KB
      Прегледи:
      163
  14. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Тоа е со селективно размножување девојче.
    Земаат кравите што највеќе имаат мускули и генот што предизвикува блокада на миостатин.
    http://www.youtube.com/watch?v=IDN-QeVhQTc
     
  15. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    170
    Момченце, не знам дали вреди да си трошам време за да ти објаснам, зошто еве читав неколку страници наназад цврсто стоиш на својот став, а има доста јаки аргументи кои го побиваат.

    Еве, те молам конкретно одговори ми на прашањево, дали мислиш дека едно животно, хрането со модифицирана храна, би било способно да дава здрави производи за правилен раст и развој, и притоа да не предизвикува разни болести кај човекот?
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Да де телото не препознава ама органите за некое време ќе препознаат, јади храна полна со хербициди, пестициди и ГМО па ќе видиме колку тој организам ќе издржи за разлика од тие што се хранат со органска храна.:!:

    Секој персонален тренер кој го имам запознато до сега бил заговорник за здрава храна, која најчесто е органска, супер храна (kale, quinoa, spelt, itn) и сите без исклучок се противници на било каков внес на отрови во организмот во што спаѓа и ГМО, процесирана храна, итн.

    Инаку едно големо НЕ за ГМО.
    Никој не може да ме убеди дека ГМО не е штетно, ако не е штетна тогаш зошто мора да биде посебно нагласено на секој производ дека содржи ГМ елементи во него. :^)

    Од кога 70% од севкупното светско производството на сојата е гм таа стана број еден алерген, пред 15-тина години алергија на соја било во незначителна бројка, сега е број еден, поврзаност има или и тоа е теорија за заговор????

    Soy’s Role in Peanut Allergy

    Ten years ago, in 1996, soy was genetically engineered with chemical toxins to make it a more profitable crop. That same year, there was a 50% increase in the soy allergy (source: York Nutritional Labs), making soy allergy one of the top ten allergies.

    Within the first five years of the introduction of this genetically engineered soy and the new proteins, allergens and toxins that this soy now contains, there was a doubling of the peanut allergy (from 1997-2002).

    According to previously undisclosed research and the Peanut Genome Initiative, it appears that in the genetic engineering of soy, a soy allergen was created that is 41% identical to a known peanut allergen, ara h 3. This new allergen, now found in soy, is recognized by 44% of peanut allergic individuals.

    Recent studies out of the University of London conducted by Gideon Lack support this undisclosed research and highlight the role that conventional soy (and soy formula) play in the development of the peanut allergy.

    As a result of these studies, the British Dietetic Association advises parents to avoid exposing infants under the age of one to soy. In France, parents are advised to avoid soy for children 0-3 years of age given the risk that it may present.

    In the United States, 90% of soy now contains these new proteins, chemicals and allergens.

    Leading pediatric allergists and researchers have been funded by the agrichemical corporation responsible for engineering these proteins, chemicals and toxins into soy.

    Advice to American Moms

    Consider the fact that mothers around the world are advised to avoid exposing children to genetically engineered soy given the health risks that it can present to developing infants and toddlers.


    Инаку настрана научни студии, споредувајќи го моето дете кое јаде скоро исклучиво здрава храна и комшиското за кое не се води сметка дали е здраво, ГМО, брза храна итн, моето е понапреден е, физички и интелектуално, збори многу повеќе и јасно и тоа на два јазика, општата здравствена состојба на моето е перфектно а комшиското е нон-стоп болежливо и после немала врска исхраната.....што се нема да прочиташ, ц,ц,ц,ц :x
     
    На sunfemina, Annath и Silver.E им се допаѓа ова.
  17. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Да така велат истражувањата.
    Почитај ги линковите што ти ги постирав.
    Телото како што кажав дали е крава или човек разликува јаглехидрати,протеини и масти.
    Во овој случај кравите ги хранат со ГМО пченка,што и во Македонија се прави,само се молчи,бидејќи ГМО пченката е ефтина,а нормално кој би купил поскапа што нуди ист квалитет.
    Затоа информирај се од научници од луѓе што работат околу тоа,не од медија или документарци што се пристрасни и само ја кажуваат својата приказна.
    Женава е херој и ја почитувам се што прави :).
    http://www.youtube.com/watch?v=ZQly0rULiiQ
    http://www.youtube.com/watch?v=uzI7TSYvQxY
    http://www.youtube.com/watch?v=J6KU6v387KU
     
  18. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Алергиите се покомплицирани од тоа што ти мислиш.
    Групава пак ја препорачувам за секој да се информира за ГМО,значи луѓето се објективни и прифаќаат секакви размислувања,нормално потркепени со аргументи и истражувања.
     
  19. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ами тоа зш некој треба скапи коли да вози, пари да има, чевли да има, како тоа? :geek: Оти нели сето тоа, а и парите кај Св.Петар ќе ги носат, да му покажат што тие поседуваат, односно колку се тие духовно богати :wasntme: .Зборам за оние кои преку ГМО, заработуваат многу.Секако и нив не им се исплати без пари да работат.А некој нема леб да јаде, нема ни чевли, па и уште згора на тоа, тие преку храна да го контролираат населението.Проблемот се парите и нив не ги интересира дали ГМО ќе има штетни последици врз здравјето на луѓето или не.Незнам што и воопшто лажат, кога од авион се гледа.
    Него најубаво човек да не јаде :D само од воздух да живее, ем линија ќе имат, ем полуздрав ќе е :D
     
    На sofijanoka и Silver.E им се допаѓа ова.
  20. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    На некои продукти пишува ГМО ФРИИ.

    Дали навистина е така или е лага ???

    Поточно ме интересира за сојата на Виталија. Татко ми ме убедува дека сојата е генетски модифицирана...!!!

    (Иначе сојата е многу здрава, ама не смее да се јаде претерано, посебно машките не смеат, ама ако е генетски подобро ич да не ја јадам. Исто, многу сакам палента, но гарантирам дека е генетски модифицирана, нели ја увезуваат таа одамна)